Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liška označil v Brně turistické trasy pro vozíčkáře

  18:22aktualizováno  18:22
Před čtyřmi lety se Radimu Liškovi od základů změnil život. Při cyklistických závodech se srazil s autem, které vjelo na trať, a po komplikovaném úrazu skončil na vozíku ochrnutý od hrudi dolů. Sportu se však nevzdal. Nedávno začal opět závodit - tentokrát však na kole na ruční pohon.

Vozíčkář Radim Liška - Liška projel všechny brněnské stezky a vymyslel, kudy by měly vést. | foto: Agentura Bílý Medvěd

A pohyb na čerstvém vzduchu chce dopřát i ostatním vozíčkářům. Před dvěma lety proto začal na vozíku i kole projíždět turistické trasy v okolí Brna. "Přes den jsem trasu projel, v noci jsem tvořil její popis na počítači. Několikrát jsem ráno zjistil, že se mi text neuložil. Psal jsem tak všechno znova. Ale co, život jde dál," poznamenal třicetiletý sportovec s úsměvem.

Výsledek jeho dvouletého snažení včera poprvé otestovali i další Brňané odkázaní na invalidní vozík. Neoficiálně tak otevřeli trasu z Obřan do Bílovic. "Celkem jsem zatím popsal osm tras různé obtížnosti v okolí Brna. Je u nich uvedeno, pro jaký typ vozíku se hodí, zda je zapotřebí doprovod i jak jsou náročné," doplnil Liška.

Všechny cesty také na vlastní kůži vyzkoušel a ne vždy bez potíží. "Na vozíku stačí jen malý výmol a už ležíte. Pády jsem už dávno přestal počítat," konstatoval Liška. Popis stezek i s mapami vyšel v brožurce nazvané Dřina - relax na vozíku? Zkuste naši turistiku. Liška je zároveň umístil na internetové stránky.

"Tam mohou své nápady na výlety na vozíku psát lidé z celé republiky," dodal. Trasy pro vozíčkáře nejsou zatím nikde v republice oficiálně značené. Čtyři existují jen ve slovenských Tatrách. Na jejich vzniku se podílela i společnost Hartman, která pomáhala financovat i Liškovu brožuru.

Stezky označí klub turistů
Značkaři Klubu českých turistů chtějí do léta stezky pro vozíčkáře v okolí Brna označit. "Většinou neopouští značené cesty, proto nejspíš umístíme pouze směrovky na rozcestí," podotkl Milan Pernica, sekretář jihomoravské komise značení.

"Je to výborný nápad, nic takového tady není a vždycky je komplikované někam vyrazit. Určitě chci všechny trasy vyzkoušet," poznamenal Libor Doležal, který se včera na výlet do Bílovic vydal na svém elektrickém vozíku. Zkušenosti s vozíčkářskou turistikou mu nechybí, na mechanickém vozíku dokáže zvládnout i polní cestu.

Všechny trasy jsou navržené tak, aby se postižení na jejich začátek mohli dopravit hromadnou dopravou nebo vlastním autem. A v budoucnu by měly přibýt další. Radim Liška plánuje například vyzkoušet cestu do Židlochovic a dál na Mikulov.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz