Vozíčkář Radim Liška

Vozíčkář Radim Liška - Liška projel všechny brněnské stezky a vymyslel, kudy by měly vést. | foto: Agentura Bílý Medvěd

Liška označil v Brně turistické trasy pro vozíčkáře

  • 2
Před čtyřmi lety se Radimu Liškovi od základů změnil život. Při cyklistických závodech se srazil s autem, které vjelo na trať, a po komplikovaném úrazu skončil na vozíku ochrnutý od hrudi dolů. Sportu se však nevzdal. Nedávno začal opět závodit - tentokrát však na kole na ruční pohon.

A pohyb na čerstvém vzduchu chce dopřát i ostatním vozíčkářům. Před dvěma lety proto začal na vozíku i kole projíždět turistické trasy v okolí Brna. "Přes den jsem trasu projel, v noci jsem tvořil její popis na počítači. Několikrát jsem ráno zjistil, že se mi text neuložil. Psal jsem tak všechno znova. Ale co, život jde dál," poznamenal třicetiletý sportovec s úsměvem.

Výsledek jeho dvouletého snažení včera poprvé otestovali i další Brňané odkázaní na invalidní vozík. Neoficiálně tak otevřeli trasu z Obřan do Bílovic. "Celkem jsem zatím popsal osm tras různé obtížnosti v okolí Brna. Je u nich uvedeno, pro jaký typ vozíku se hodí, zda je zapotřebí doprovod i jak jsou náročné," doplnil Liška.

Všechny cesty také na vlastní kůži vyzkoušel a ne vždy bez potíží. "Na vozíku stačí jen malý výmol a už ležíte. Pády jsem už dávno přestal počítat," konstatoval Liška. Popis stezek i s mapami vyšel v brožurce nazvané Dřina - relax na vozíku? Zkuste naši turistiku. Liška je zároveň umístil na internetové stránky.

"Tam mohou své nápady na výlety na vozíku psát lidé z celé republiky," dodal. Trasy pro vozíčkáře nejsou zatím nikde v republice oficiálně značené. Čtyři existují jen ve slovenských Tatrách. Na jejich vzniku se podílela i společnost Hartman, která pomáhala financovat i Liškovu brožuru.

Stezky označí klub turistů
Značkaři Klubu českých turistů chtějí do léta stezky pro vozíčkáře v okolí Brna označit. "Většinou neopouští značené cesty, proto nejspíš umístíme pouze směrovky na rozcestí," podotkl Milan Pernica, sekretář jihomoravské komise značení.

"Je to výborný nápad, nic takového tady není a vždycky je komplikované někam vyrazit. Určitě chci všechny trasy vyzkoušet," poznamenal Libor Doležal, který se včera na výlet do Bílovic vydal na svém elektrickém vozíku. Zkušenosti s vozíčkářskou turistikou mu nechybí, na mechanickém vozíku dokáže zvládnout i polní cestu.

Všechny trasy jsou navržené tak, aby se postižení na jejich začátek mohli dopravit hromadnou dopravou nebo vlastním autem. A v budoucnu by měly přibýt další. Radim Liška plánuje například vyzkoušet cestu do Židlochovic a dál na Mikulov.