Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Listiny Charty 77 se staly novým pokladem, Praha o ně soupeřila s Brnem

  8:44aktualizováno  8:44
O pozůstalost předních českých disidentů - Chartu 77 - se svedl tichý boj. A vyhrálo jej Moravské muzeum v Brně, kde pracovní verze textu skončila. Pochází z archivu spisovatele Pavla Kohouta.

Pavel Rychetský s dokumentem o Chartě 77 | foto: MF DNES

Originál Charty 77 je obyčejný kus papíru popsaný strojopisem. Navíc s poznámkami psanými rukou. Tento dokument však před pětatřiceti lety komunistický režim znejistil v samé podstatě jeho existence.

První strana Charty 77 s korektorskými značkami

První strana Charty 77 s korektorskými značkami

Dokument s vpisky Václava Havla je nyní majetkem Moravského zemského muzea. Patří k němu obrovské množství dalších materiálů z majetku spisovatele Pavla Kohouta. Jejich celková váha: přes dvě tuny.

"Je to neuvěřitelný soubor," říká ředitel Martin Reissner, který jej pro Moravské zemské muzeum získal.

Podle odborníků si teprve nyní mnozí začínají uvědomovat unikátnost podobných dokumentů. Nejspíš k tomu přispěla i nedávná smrt Václava Havla.

"Originál Charty je relikvie podobného významu, jaký má pro USA Prohlášení nezávislosti. Jednou bude vystavený na čestném místě," říká literární vědec Miroslav Balaštík.

Archivy spisovatelů a disidentů

Jak se dokumenty dostaly právě do Brna? Moravské muzeum už několik let získává archivy spisovatelů a disidentů. Například Jiřího Gruši či Milana Uhdeho. A především unikátní Kohoutův archiv s originálními texty Charty.

"Je mi samozřejmě líto, že tyto materiály neskončily u nás," říká Jiří Gruntorád z pražské knihovny Libri prohibiti, v níž je rozsáhlý disidentský archiv, a podobné dokumenty by jej tak logicky rozšířily.

Charta 77

Naposledy rozšířil archiv Moravského zemského muzea předseda Ústavního soudu a někdejší disident Pavel Rychetský. Ten mu nedávno věnoval tři svazky dokumentů Charty, na které mezitím téměř zapomněl.

"Měl jsem je na chalupě na půdě. Proto to bylo i trochu plesnivé. Loni jsem hledal úplně jiné věci a našel jsem to tam. Říkal jsem si: To nemá význam. Nakonec jsem je přivezl do Brna, a když jsem viděl, jaký je o to zájem, řekl jsem si: Ať toho mají víc, " popisuje Rychetský.

Listiny Charty jsou unikátní i tím, že jsou spojeny s pozoruhodnými příběhy. Od samého počátku po nich totiž pásli tajní policisté.

Takže Rychetský "své" dokumenty ukryl v pražské loděnici, kde měl uloženou kánoi. Pak je převezl na chalupu k rodičům manželky, kde je ukryl na půdě.

Kohout zase schoval svůj archiv u švýcarského velvyslance, který bydlel v blízkosti. Na něj si tajní policisté samozřejmě netroufli.

Text Charty je nyní vystaven v budově brněnského Ústavního soudu, ale Moravské zemské muzeum plánuje vytvořit speciální pracoviště a expozici.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz