Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Loni u nich hořelo. Dodnes nebydlí, jak mají

  5:25aktualizováno  5:25
Požár domu ve Vranovské ulici jim loni v prosinci poškodil byt. Dodnes bydlí Střížovi v provizoriu. Sousední byty nejsou obyvatelné vůbec. Elektrické vedení mají Střížovi opraveno pouze provizorně, žárem poškozené dveře jim vyměnili až v dubnu. Čekalo se na vyjádření pojišťovny.

Ilustrační foto | foto: HZS Jihomoravského kraje

Pokaždé, když se Magdalena Střížová vrací do bytu, probudí se v ní vztek. Když vystoupá ke dveřím, padne jí zrak ze všeho nejdřív na černě začouzené zdi a zabedněné dveře do sousedního bytu. "Vždyť se k nám jde jako do pekla," zlobí se čtyřiašedesátiletá žena.

Požár, který škody způsobil, se neodehrál v uplynulých dnech ani týdnech. Ve Vranovské 9 v Brně, kde Střížová se svým bratrem bydlí, hořelo vloni na začátku prosince.

Přesto jsou dosud tři byty v domě, který spravuje městská část Brno-sever, neobyvatelné, chodba je začouzená od sazí a Střížovi mají v bytě pouze provizorně spravené elektrické vedení.

"Potíže jsou s napravením škod už od počátku. Hned po požáru se nic nedělo. Lidé z nejvíc postižených bytů dostali náhradní bydlení. Ale nikdo se neobtěžoval ani zabednit okna nebo dveře. Byl začátek prosince a do toho bytu fičelo přímo na zeď, kde vedly stupačky," popisuje Magdalena Střížová.

Díky mírné zimě naštěstí rozvody vody nezamrzly. Ale poškozený byt dlouho nikoho nezajímal. Stejně jako žárem poničené dveře Střížových. "Nakonec jsme přece jen něčeho dosáhli. Kdosi přišel a zabednili aspoň okna vytlučená při požáru. Nových dveří jsme se dočkali až v dubnu. A za bezpečnostní kování jsme museli stejně zaplatit sami," posteskla si Střížová.

Radnice: Dělat dílčí opravy nemělo smysl
Za dobu, kdy obyvatelé Vranovské 9 procházejí začouzenou a smrdutou chodbou, se leccos změnilo. Zatímco v prosinci ještě o nápravu žádali správcovskou společnost Bytasen, od ledna už se připomínají přímo na radnici Brna-sever.

Ta totiž se začátkem letošního roku přestala s Bytasenem spolupracovat a o městské byty se starají sami úředníci.

"Dlouho jsme čekali na vyjádření pojišťovny. Poté bylo zapotřebí provést revize. Ty měly pomoci zjistit, zda poškozené byty potřebují generální opravu, nebo zda postačí opravy menšího rozsahu," vysvětlila mluvčí radnice Brna-sever Lucie Šustková.

Definitivní rozhodnutí o budoucnosti domu na Vranovské 9 podle ní padne příští týden. Víc než devět měsíců po ničivém požáru.

"Dokud není rozhodnuto, nemělo smysl provádět ani dílčí práce, jako je vybílení chodby," dodala mluvčí.

Obyvatelé vyhořelého domu jsou z takové informace zmatení. "Mně říkali, že už je i vybraná firma, která všechno opraví. Je nám jedno, kdo to bude, hlavně aby to bylo," konstatuje Střížová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz