Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Luděk Navara: Příběhy obětí železné opony mě dojímají, strůjci musí pykat

  14:25aktualizováno  27. června 11:55
Příběhy obětí železné opony nezřídka dojímají novináře Luďka Navaru až k slzám. "Člověk má někdy pocit, že komunistické zločiny už nikoho nezajímají, ale je třeba se o takový boj s větrnými mlýny pokoušet," prohlásil. Rozhodl se, že strůjce železné opony dostane před soud.

Čtenářům iDNES.cz odpovídal novinář Luděk Navara | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na otázku čtenáře proč chce trestat staré lidi, Navara v on-line rozhovoru na iDNES.cz odpověděl: "Nemyslím si, že by zločiny dnešních důchodců měly být posuzovány jinak než zločiny nedůchodců."

Čtenáři se ptali i na to, zda se při své práci cítí bezpečně. "Tak žhavé to není. Dostávám ale anonymní dopisy, které jsou někdy dost zvláštní."

.odpovědi Luďka Navary najdete zde

Jako novinář MF DNES i coby spisovatel literatury faktu se Navara zabývá moderními dějinami, především zločiny komunismu a nacismu. Je autorem knihy o nacistickém vrahovi ve službách StB Smrt si říká Tutter či dvoudílných Příběhů železné opony. Na ty loni navázaly Nové příběhy železné opony.

"Dojala mě smrt východoněmeckého mladíka Tautze, kterého zaživa roztrhali psi dvacet metrů od rakouské hranice," svěřil se Navara.

Za svou práci získal několik cen, naposledy hlavní novinářskou cenu K. H. Borovského za rok 2007 za odkrývání toho, co nemá být zapomenuto.

Jeho knihy se staly předlohou pro televizní seriál, na kterém se podílí jako scénárista. "Sledovanost seriálu přesahovala půl milionu diváků," pochlubil se novinář v on-line rozhovoru, kterým si iDNES.cz připomněl páteční den památky obětí komunistického režimu.

Navara však nezůstává pouhým pozorovatelem a archivářem událostí. Spolu s dalšími tvůrci seriálu Příběhy železné opony Josefem Albrechtem, Lenkou Polákovou a Jaroslavem Hutkou zaslali podnět nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké.

Požadují v něm, aby strůjci československé železné opony z let 1948 až 1989 stanuli před soudem. Státní zastupitelství se má podle autorů podání zabývat tím, zda na státní hranici nedocházelo ke zločinům proti lidskosti.

Výchozím dokumentem se pro autory seriálu stalo trestní oznámení slovenského Ústavu paměti národa. Ten posbíral dokumenty a důkazní materiál o smrti nejméně 42 lidí na slovenské části státní hranice. Požaduje vyšetření odpovědnosti tvůrců železné opony na těchto zločinech.

"Domníváme se, že není účelné řešit tyto činy odděleně ve Slovenské a v České republice vzhledem k tomu, že byly obě součástí jednoho totalitního státu," vysvětlují své stanovisko signatáři podnětu.

Potrestáni by podle nich neměli být pouze pohraničníci, kteří proti prchajícím lidem zasahovali, ale také ostatní členové totalitní hierarchie, kteří se na vzniku zákonů a pravidel podíleli. Právě na nich leží největší míra zodpovědnosti.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Najdete na iDNES.cz