Čtenářům iDNES.cz odpovídal novinář Luděk Navara

Čtenářům iDNES.cz odpovídal novinář Luděk Navara | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Luděk Navara: Příběhy obětí železné opony mě dojímají, strůjci musí pykat

  • 29
Příběhy obětí železné opony nezřídka dojímají novináře Luďka Navaru až k slzám. "Člověk má někdy pocit, že komunistické zločiny už nikoho nezajímají, ale je třeba se o takový boj s větrnými mlýny pokoušet," prohlásil. Rozhodl se, že strůjce železné opony dostane před soud.

Na otázku čtenáře proč chce trestat staré lidi, Navara v on-line rozhovoru na iDNES.cz odpověděl: "Nemyslím si, že by zločiny dnešních důchodců měly být posuzovány jinak než zločiny nedůchodců."

Čtenáři se ptali i na to, zda se při své práci cítí bezpečně. "Tak žhavé to není. Dostávám ale anonymní dopisy, které jsou někdy dost zvláštní."

.odpovědi Luďka Navary najdete zde

Jako novinář MF DNES i coby spisovatel literatury faktu se Navara zabývá moderními dějinami, především zločiny komunismu a nacismu. Je autorem knihy o nacistickém vrahovi ve službách StB Smrt si říká Tutter či dvoudílných Příběhů železné opony. Na ty loni navázaly Nové příběhy železné opony.

"Dojala mě smrt východoněmeckého mladíka Tautze, kterého zaživa roztrhali psi dvacet metrů od rakouské hranice," svěřil se Navara.

Za svou práci získal několik cen, naposledy hlavní novinářskou cenu K. H. Borovského za rok 2007 za odkrývání toho, co nemá být zapomenuto.

Jeho knihy se staly předlohou pro televizní seriál, na kterém se podílí jako scénárista. "Sledovanost seriálu přesahovala půl milionu diváků," pochlubil se novinář v on-line rozhovoru, kterým si iDNES.cz připomněl páteční den památky obětí komunistického režimu.

Navara však nezůstává pouhým pozorovatelem a archivářem událostí. Spolu s dalšími tvůrci seriálu Příběhy železné opony Josefem Albrechtem, Lenkou Polákovou a Jaroslavem Hutkou zaslali podnět nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké.

Požadují v něm, aby strůjci československé železné opony z let 1948 až 1989 stanuli před soudem. Státní zastupitelství se má podle autorů podání zabývat tím, zda na státní hranici nedocházelo ke zločinům proti lidskosti.

Výchozím dokumentem se pro autory seriálu stalo trestní oznámení slovenského Ústavu paměti národa. Ten posbíral dokumenty a důkazní materiál o smrti nejméně 42 lidí na slovenské části státní hranice. Požaduje vyšetření odpovědnosti tvůrců železné opony na těchto zločinech.

"Domníváme se, že není účelné řešit tyto činy odděleně ve Slovenské a v České republice vzhledem k tomu, že byly obě součástí jednoho totalitního státu," vysvětlují své stanovisko signatáři podnětu.

Potrestáni by podle nich neměli být pouze pohraničníci, kteří proti prchajícím lidem zasahovali, ale také ostatní členové totalitní hierarchie, kteří se na vzniku zákonů a pravidel podíleli. Právě na nich leží největší míra zodpovědnosti.

,