Lukrativní Arnoldova vila, kde sídlí školka, by se mohla stát památkou

  8:24aktualizováno  8:24
Stane se Arnoldova vila v Černých Polích, kde už od 50. let sídlí mateřská škola, oficiální brněnskou památkou? Všechny "dotčené orgány" už ministerstvu poslaly svůj názor. A všechny řekly zpamátnění: ano. Až na jediného, jímž je vlastník 150 let staré vily v ulici Drobného. Město Brno.

Mateřská školka pod vilou Tugendhat | foto: kllMF DNES

"Stanovisko vlastníka je negativní," sdělil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

O zpamátnění vily požádal na ministerstvu ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprián. Někteří rodiče i personál školky totiž ke zpamátnění vzhlížejí jako k ochraně proti tlakům zájemců o rozlehlý lukrativní pozemek, který sousedí přímo s vilou Tugendhat, a jako k šanci pro zachování školky.

arnoldova vila

Arnoldova vila leží pod vilou Tugendhat. Postavil ji v roce 1862 známý brněnský stavitel Josef Arnold. Na počátku 20. století zde žila teta Grety Tugendhatové.

Proti se však postavila radnice městské části Brno-sever. Podle starosty Leo Venclíka proto, že by to prodražilo rekonstrukci vily, a tím paradoxně ohrozilo existenci mateřské školy.

On sám na setkání s rodiči v mateřské škole přiznal, že už od 90. let existují silné tlaky zájemců o pozemek, který se rozkládá od lužáneckého parku až k Černopolní ulici na téměř šesti tisíci metrech čtverečních.

"Přesto se nám podařilo školku tady udržet," přesvědčoval Venclík rodiče, že zachovat školku v Arnoldově vile je jeho výsostným zájmem.

Právě na základě postoje městské části Brno-sever odeslal majetkový odbor magistrátu ministerstvu záporné stanovisko. MF DNES to potvrdil jeho vedoucí Pavel Sršeň.

Náměstek primátora pro majetkové věci Oliver Pospíšil s tím souhlasí. Má za to, že by vlastník "musel být úplný hlupák", aby podpořil zpamátnění vily, která je těsně před rekonstrukcí, a zároveň v ní doufal zachovat mateřskou školu.

Školka má totiž výjimku od hygieny do roku 2011 a do té doby se musí nedostatky, jako například malý počet umyvadel a záchodů, napravit. Městská část Brno-sever už má nachystaný etapový plán opravy mateřské školky.

Celkový rozpočet na opravy je asi 40 milionů korun, o které chce městská část žádat magistrát.

"To by mohlo znamenat i bourání příček nebo nějakou přístavbu, a jakmile to bude pod památkovou ochranou, tak už to není na objektivním přístupu, ale vydání na milost a nemilost úředníka," myslí si náměstek Pospíšil, že pokud bude dům zpamátněn, nelze zaručit, že bude moci jako školka, při dodržení všech hygienických pravidel, dál fungovat.

"Pokud to bude znemožněno, bude dům městu na překážku a zbaví se ho. Samozřejmě nechceme ten dům při opravě nějak zprznit," dodal.

Zatím nelze říct, zda negativní vyjádření města znamená pro zpamátnění veto. Památkové odbory města i kraje a také brněnské pracoviště Národního památkového ústavu mu daly zelenou.

"Rozhodování je velice individuální, záleží vždy na konkrétní hodnotě objektu. Předvídat konečný verdikt proto nelze," uvedl mluvčí Cieslar.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

VIDEO: Jak vypadal brněnský Špilberk, než ho kvůli Turkům přestavěli

Jak vypadal hrad Špilberk ve 14. století

Pohled o zhruba 700 let zpět ukazuje vizualizace, která představuje podobu brněnského hradu Špilberk ze 14. století....

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Najdete na iDNES.cz