Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lupič-manekýn je sportovec i gambler, zní z okolí. Už sedí ve vazbě

  8:55aktualizováno  13:46
Sympatický, pohledný a velice sportovně nadaný kluk. Tak popisují lidé z okolí dvacetiletého Martina Durka, který ráno 26. dubna v brněnském Komíně přepadl poštu a spoutal sedm pošťaček. Soudce už na něho uvalil vazbu.

Kriminalisté odvádějí Martina Durka k výslechu. | foto: ČTK

Podle informací iDNES.cz už mladý lupič, jehož přepadení stačila nadřízeným ohlásit listonoška, sedí ve vazbě, o které rozhodoval soudce Městského soudu v Brně (o případu čtěte více zde).

Durkovi volejbaloví spoluhráči i učitelka se shodují, že měl problémy s penězi již dříve a trávil čas hraním na automatech. "Byl velmi příjemný, nesmírně galantní. Nemůžu proti němu říct ani půl špatného slova. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo něco takového stát. Zrovna v pondělí jsme s ním měli začít fotit," popisovala Durka Jana Lenská z módního salonu Maxim.

Právě tam mladý finanční poradce často nakupoval oblečení, a měl dokonce začít vystupovat i jako model.

Podobně na Durka vzpomíná také jeho trenér volejbalu. Ještě jako kluk sbíral s volejbalovými týmy tituly, coby úspěšným absolventem se jím honosí třeba Základní škola ve Vejrostově ulici.

"V mém družstvu působil jako hostující hráč. Byl talentovaný sportovec a nevykazoval žádné výkyvy v chování. Může to být tak dva tři roky," popsal vedoucí volejbalového oddílu TJ Letovice Jan Ježorek.

Za třetiligový amatérský klub Šestiblok měl Durek hrát volejbal ještě v letošní sezoně.

Hodně času trávil na hřišti i v hernách

Bývalí spolužáci na sociální síti Facebook ale vzpomínají i na to, že mladý sportovec trávil hodně času v hernách. "Byl to frajírek. Z doslechu vím, že hrál hodně ruletu a měl nějakou firmu," vzpomínal na svého spoluhráče jeden z nich.

Jiní spoluhráči vzpomínají, že si Durek už dřív často půjčoval od přátel peníze. Ti pak měli problémy dostat je zpět.

"Hrával jsem s ním volejbal, byl arogantní a nafoukaný, no a myslel si o sobě moc. Už dřív si od kluků z týmu popůjčoval peníze, a aby je dostali zpátky, museli se stavovat za jeho máti domů. Popravdě se ani nedivím, že to s ním dopadlo takhle, fakt si asi o něco takového říkal," napsal jiný spoluhráč.

I bez maturity si na sebe dokázal vydělat

Studium mladému sportovci příliš nešlo. V roce 2009 měl maturovat na sportovním gymnáziu na Botanické, nakonec ale odešel. V současnosti se věnoval finančnímu poradenství a podle jeho známých si na sebe dokázal vydělat. Podle informací MF DNES ještě loni studoval soukromé Gymnázium J. G. Mendela na Starém Brně. Ředitel to však včera nedokázal potvrdit.

Výchovná poradkyně sportovního gymnázia ale vzpomíná, že Durek měl jako student časté problémy s docházkou. "Učila jsem ho společenské vědy. Byl chytrý a měl docela přehled, takový dvojkař. Ale měl studijní problémy kvůli docházce. Také trávil čas na hracích automatech. Tuším, že ani nebyl připuštěn k maturitě, a nakonec odešel," vzpomínala Marie Tichá.

Podle ní je třeba hledat příčinu problémů v rodině. "Neměl špatné známky, spíš bych to viděla na problémy v rodině. Většina dětí takto řeší problémy, které mají doma. Na sportovní škole jde spíš o výjimky a on byl jedna z nich," dodala učitelka.

Podle návrháře Milo Maxima Mahdalla, v jehož salonu mladík často nakupoval, byl Durek na svůj věk dobře finančně zabezpečený. "Absolutně nebylo znát, že by měl nějaké finanční problémy. Nedávno tu nakupoval něco pro přítelkyni a říkal mi, že se chce brzo ženit. Byl hrdý na to, že je soběstačný. Proto mě včerejšek šokoval," podotkl Mahdall.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz