Lužánky přijdou o milion korun, kraj jim odmítl přispívat na nájem. archivní snímek

Lužánky přijdou o milion korun, kraj jim odmítl přispívat na nájem. archivní snímek | foto: Archiv

Kvůli politické při dětská centra vyhlásila novou bojovku: Nezkrachovat

  • 6
Desítky tisíc brněnských dětí díky nim prožívají prázdniny plné kroužků, dobrodružství a táborů. Vedoucí některých zařízení pro děti a mládež ale nyní v Brně řeší ještě velkou patálii - jak nezkrachovat. Důvodem jsou tahanice mezi politiky z magistrátu a kraje.

Lužánkám jihomoravští radní pro příští rok odmítli přispívat na nájem, který platí Brnu, v jehož budovách středisko volného času sídlí. Mají se prý sestěhovat do krajského.

Zato Kamenáčky, které v „krajském“ dříve fungovaly, se paradoxně musely kvůli nečinnosti kraje z rozpadající se budovy přesunout právě do městského nájmu. Krajští radní navíc Kamenáčkám od letoška seškrtali peníze na platy. Náročný chov desítek druhů zvířat a péči o tisícovku dětí ročně tak zbylí dva zaměstnanci nezvládají.

„Po mnohaletém vysilujícím boji o rekonstrukci staré budovy s narušenou statikou jsme se museli před rokem a půl z bezpečnostních důvodů nouzově uchýlit do zcela provizorních náhradních prostor. Dle slibu hejtmana Michala Haška se měla stanice začít rekonstruovat. A jak s námi vymetli? Budova v majetku kraje pustne, chátrá, není ani zdemolována a náměstek Stanislav Juránek - jakožto osoba zodpovědná - již od loňského listopadu nereaguje na žádost o schůzku. Celý příběh spěje k zániku zařízení se sedmačtyřicetiletou tradicí,“ popsala vedoucí přírodovědné stanice Kamenáčky Romana Křížová.

Stavbu brzdí město, tvrdí náměstek hejtmana

V tom, kdo za letité průtahy může, má ale náměstek Juránek (KDU-ČSL) jasno.

„Říkám zcela otevřeně, že stavbu brzdí město Brno. Nemáme všechna potřebná povolení pro to, abychom mohli začít stavět. V rozpočtu jsme už potřebných dvacet milionů měli vyčleněných, ale prostavět jsme je nemohli,“ dušuje se Juránek.

A proč stanice přišla o zaměstnance? „Je přirozené, že pokud do přestěhované stanice dochází méně dětí, tak má méně personálu,“ dodal Juránek.

Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek (ČSSD), do jehož gesce stavební úřady v Brně spadají, MF DNES na dotaz, zda město kraji opravy komplikuje, neodpověděl.

V Lužánkách chybí peníze na nájem, kraj nepomůže

Krajští radní ale od příštího roku zkomplikují život ještě dalšímu zařízení pro děti, které ze zákona spravují. Na nájem, který platíte Brnu, vám nepřispějeme. Peníze si sežeňte sami, vzkázali Lužánkám. Vedoucí Lužánek Milan Appel už tedy nyní ví, že příští rok mu bude chybět minimálně milion korun.

Pro představu - za takovou částku by třeba do místních kroužků keramiky mohlo celý rok chodit pět stovek dětí.

„Musíme si poradit. Nechceme nic rušit nebo omezovat. V úvahu připadá zvýšení cen našich táborů či kroužků, aby se náklady rozložily. Budeme také muset zefektivnit provoz. Už teď je v plánu sestěhování jedné naší pobočky - studia Lávka, za které platíme neúnosně vysoký nájem Brnu,“ vysvětlil Appel.

Právě proti zániku Lávky přitom v minulých týdnech děti, které ve zdejších kroužcích vyrůstají, sepisovaly petici.

„Nemusíme přispívat vůbec nic. Do teď jsme přispívali polovinu. Lužánky jednají s městem o snížení nájmu. Jsou přitom pobočky, které lze přestěhovat do krajského,“ říká k odmítavému přístupu kraje Juránek. Podle něj by i v tomto případě mělo vyjít vstříc Brno, nájem snížit nebo budovy se zařízeními pro děti kraji rovnou převést.

„Budovy, které používají příspěvkové organizace Jihomoravského kraje, musíme z něčeho opravovat, na což nájem zatím nestačil. Nemůžeme z rozpočtu města dotovat kraj a dopustit, aby nám ostatní naše budovy spadly na hlavu. Velmi rád bych ohledně toho na kraji s někým jednal. Předchozí pokusy ale nikam nevedly,“ uvedl už dříve majetkový náměstek primátora Brna Oliver Pospíšil (ČSSD).

Podle Juránka teď kvůli předvolební kampani svízelnou situaci zařízení pro děti nemá cenu řešit. „Budeme s nově zvolenými brněnskými představiteli jednat po komunálních volbách,“ doplnil.