Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lužánky patří dětem už 65. sezonu. Výročí budou slavit celý rok

  7:45aktualizováno  7:45
Už 65 let chodí několikátá generace Brňanů do zájmových kroužků a za nejrůznějšími akcemi do Lužánek, prvního Domu pionýrů v republice. Po roce 1990 byl přejmenován na Dům dětí a mládeže, dnes se jmenuje Středisko volného času (SVČ) Lužánky.

K otevření došlo 15. května 1949 | foto: Archiv

"Výročí slavíme po celý školní rok, i když k otevření došlo až 15. května 1949, kdy naši budovu slavnostně pokřtil tehdejší předseda vlády Antonín Zápotocký," vysvětluje vedoucí SVČ Katka Děkaníková.

Kromě dopoledních výukových programů tu nabízejí odpoledne přes 230 kroužků a večer i kurzy pro dospělé. Pořádají se tu také různé jednorázové akce a desítky příměstských táborů.

Málem tam stály činžáky

Jako by Lužánky a dům v nich sloužily hrám a zábavě od nepaměti. Jenže než ze svých zemí vykázala císařovna Marie Terezie v roce 1773 jezuity, míval zde právě tento řád víc než dvě stě let užitné i okrasné zahrady.

Po vyhnání Tovaryšstva Ježíšova Lužánky nejdříve chátraly, dokud se nestaly veřejným parkem díky velkorysému daru Josefa II., který pro úpravy ve francouzském stylu uvolnil i svého dvorního zahradníka Karla Bisingera.

Na místě dnešní budovy zasvěcené hlavně dětem a mládeži stával v místě bývalého hospodářského dvora jezuitů takzvaný Čestný dvůr.

"Ale ve stejné době, tedy v roce 1842, zahájilo v Lužánkách na louce mezi tehdejší první a druhou alejí provoz letní divadlo v nově a narychlo postavené Aréně," vypráví historička Milena Flodrová. Bylo zde prý vždycky vyprodáno.

"O druhou atrakci se zasloužil Francouz Louis Plisnier, který zde provozoval šermířskou a gymnastickou školu," vypočítává historička a dodává, že když pak škola zkrachovala a ani na údržbu parku se v Brně nedostávalo peněz, vážně hrozilo, že v Lužánkách vznikne nouzová kolonie, činžáky nebo velké sportoviště.

Lužánky společenským centrem

K tomu však nedošlo. Park se dočkal renovace a v roce 1855 do něj už na místě dnešního Domu dětí přibyl podle projektu Ludwiga Förstera postavený novorenesanční restaurační pavilon zvaný Kasino.

"Byl obdařen nejen přívětivým průčelím se sochami karyatid znázorňujícími alegorie čtyř ročních období od Johanna Meixnera, ale i majestátním schodištěm z terasy dolů do centrální části parku," vypráví Milena Flodrová a potvrzuje, že koncem 19. století se Lužánky staly skutečným centrem kulturního a společenského života.

Chodilo se sem na plesy, koncerty, slavnosti i společenské večery. A na sjezdu tehdejší sociální demokracie zde řečnil i dělnický předák Josef Hybeš.

Moravské spolky a korporace pořádaly v Kasinu též přednášky a zemědělské, živnostenské, vědecké a umělecké výstavy.

V roce 1919 si zdejší restaurační pavilon a zahradu pronajal Jan Pleskač. A Brňané sem rádi chodili na nedělní odpolední koncerty.

Dům pionýrů díky Junáku

V roce 1948 se budova v Lužánkách začala užívat k takzvaným mládežnickým hrátkám a dětským klubíčkům.

Kromě dopoledních výukových programů nabízejí Lužánky odpoledne přes 230...

"Podnět k vybudování kulturního a zájmového střediska brněnských dětí a mládeže dala paradoxně Zemská rada Junáka po návštěvě svých členů v podobných zařízeních tehdejšího Sovětského svazu," uvádějí historické prameny. A v nových politických poměrech se zde tak na dlouhá léta zrodil Dům pionýrů.

"V únoru 1949 začala přestavba zahradní restaurace a přístavba nového křídla podle projektu architekta Antonína Kuriala, na níž se podílely všechny velké brněnské podniky. První Dům pionýrů v republice byl slavnostně otevřen 15. května 1949 v rámci akce Mládež vede Brno," udávají dobové prameny.

Přilehlá zahrada hostila tedy "mičurinský" kroužek, další sídlily v ukázkové těžební štole, slévárně, tkalcovské dílně s ručním stavem či v tiskárně. Ale byly zde i kroužky dramatické, filmové, výtvarné, modelářské, biologické, hudební, sportovní či turistické. A některé vedli významní brněnští umělci.

"Jsou takové, které navštěvuje už několikátá generace Brňanů, zatímco jiné se staly svébytnými kolektivy s dlouhou tradicí, vlastními zvyky, vedoucími a pevnými vztahy, třeba divadelní Pirko, folklorní Javorníček, Brněnský Valášek a další," vypočítávají dnešní pracovníci střediska Lužánky.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Ve sběrně kovů prorazil někdo obsluze lebku tyčí, obžalovaný vinu odmítá

Ilustrační snímek

Vážná poranění hlavy, obličeje a horních končetin způsobil útočník pracovníkovi sběrny kovů v Brně. Před Krajským...

Bohemia Sekt staví v Mikulově obří středisko na zpracování hroznů

Bohemia Sekt Starý Plzenec

Největší český výrobce vína, společnost Bohemia Sekt, začal v Mikulově stavět nové středisko na zpracování hroznů. Bude...

Žáci se rozloučili s mrtvým učitelem, smrtelné zranění zůstává záhadou

Na znojemské Základní škole JUDr. Josefa Mareše uspořádali pietu za učitele...

„Pane učiteli, navždy v našich srdcích. Mějte se v nebíčku dobře.“ Takové vzkazy psaly děti z největší znojemské...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz