VIDEO: Do Brna po čtrnácti letech dorazila lvice, ráda hraje kuželky

  • 2
Největší pozornost v brněnské zoo na sebe doteď strhávali hlavně lední medvědi. V úterý jim přibyl velký konkurent, z Ústí nad Labem přivezli lvici Kivu. A pro zoologickou zahradu je to velká událost.

Chov lvů se do Brna vrací po čtrnácti letech. Poslední novou expozicí pro takto velká a atraktivní zvířata navíc byl už před sedmi lety otevřený pavilon medvědů kamčatských v areálu Beringie.

A lvi, kteří mají nový moderní domov u Africké vesnice, by mohli být lákadlem ještě z jednoho důvodu. Kvůli vytouženým lvíčatům. Zatím je ale samice Kivu v Brně sama.

„Teď čekáme, až ke lvici přivezou samce. Potom počítáme, že potrvá zhruba dva týdny, než si na sebe zvyknou a adaptují se na nové prostředí. Návštěvníci se na ně mohou přijít podívat až 26. srpna,“ upozornil ředitel brněnské zoologické zahrady Martin Hovorka.

Datum 26. srpna zvolili i z toho důvodu, že na tento den připadá 64. výročí od prvního otevření zahrady.

Pětiletá Kivu je samicí lva konžského. Za pár týdnů se dočká dvouletého samečka Lolka z polského Gdaňska. V Brně nově vybudovaný lví areál za 17 milionů korun se stane součástí expozice Kalahari, představující zvířata ze suchých oblastí jihozápadní Afriky.

O lvy se postará zkušený tým chovatelů, který už teď pečuje také o lední medvědy, medvědy kamčatské, levharty nebo například tygry. Někteří z nich se o krále zvířat starali už před 14 lety, než vedení zoo chov kvůli nedůstojným podmínkám ukončilo.

Zpočátku lví samici a samečka budou držet odděleně. „Ubikace je udělaná tak, aby se cítili a viděli, ale nebudou k sobě moct. Pokud se budou chovat přátelsky, pod dozorem chovatelů a veterinářů je připustíme k sobě,“ uvedl Hovorka. Zoo má v plánu přivézt ještě dalšího dospělého lva, tentokrát přímo z Afriky.

Nudu pomůže zahnat partner

Chovatelé i návštěvníci zoo v Ústí nad Labem si Kivu velmi oblíbili. Zejména pro její hravost.

„Sice má pět let, ale pořád je to takové koťátko. Měla plastový míč, s nímž hrála kuželky. Jindy si na sebe dokázala navléct krabici od banánů a chodila v ní jako v sukni,“ zavzpomínala její ošetřovatelka z Ústí Klára Machuňová.

Krabice od banánu na hraní dostávala Kivu hlavně ve dnech, kdy měla hladovku. Tu držela třikrát do týdne.

„V přírodě si lev uloví kořist, sežere obrovské množství masa a pak dva týdny nejí. Nežrat každý den je pro ně prostě přirozenější,“ dodala Machuňová s tím, že Kivu má nejradši maso koňské. Na návštěvníky podle ní lvice reaguje trochu plaše. Když ale měla dobrou náladu, schovávala se jim a pak na ně přes sklo vybafla.

Kivu na severozápadě Čech však spokojená nebyla. Chovatelé ji tam přivedli se záměrem dát ji dohromady se dvěma staršími lvími sourozenci. Jenže ti ji nepřijali. A protože lev potřebuje žít ve skupině, domluvila se ústecká zoo s brněnskou, že až tu pro ně dostaví areál, převezou lvici sem.

V Brně se prý Kivu nudit nebude. „Naše zvířata mají vše bez práce. Nemusí se o sebe starat, nemusí si hledat potravu ani úkryt. Vše od nás dostanou. Jejich intelekt si proto přeje být zaměstnán. Velkou výhodou je, že žijí v párech nebo skupinách, takže je do určité míry zabaví partner,“ vyzdvihla kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.

Přesto pro ni také nějaké hračky, které ji zabaví stejně jako v Ústí nad Labem, připraví.

Chystá se expozice Himálaj

Výběhem pro lvy novinky v zoo nekončí. Ještě letos začnou stavět výběh také pro šimpanze a do budoucna má vzniknout expozice Himálaj, jejímž středobodem bude výběh vzácných irbisů alias levhartů sněžných. Cesta k nim bude návštěvníkům připomínat horský trek.

Vedení brněnské zoo očekává, že lví expozice zvedne návštěvnost. Už nyní je však problém najít v okolí parkovací místo. Městští radní proto chtějí rozšířit nedaleké parkoviště na ulici Palcary u obchodního domu.

Teď je určeno pro 72 aut a dva autobusy, za několik měsíců by mělo pojmout až 200 aut. Dobudují se i inženýrské sítě a chodník. Celkem za 57 milionů korun.