Průvodci ze Sloupsko-šošůvských jeskyní objevili bílého netopýra.

Průvodci ze Sloupsko-šošůvských jeskyní objevili bílého netopýra. | foto: Leoš Štefka

Má bílý netopýr červené oči? To se neví, spal

  • 4
Průvodci ze Sloupsko-šošůvských jeskyní objevili raritu. Narazili na zcela bílého netopýra druhu vrápenec malý, přitom běžná barva těchto netopýrů je tmavohnědá. O vzácném nálezu informovali ochranáře z Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Nyní je otázkou, zda jeskyňáři našli albína, nebo jen takzvanou albinotickou formu netopýra. "Albíni mají červené oči. Jak tomu je u tohoto kusu, to nevíme, protože prostě spal," řekl přírodovědec Miroslav Kovařík.

Snímky pořídil vedoucí správy Moravského krasu Leoš Štefka. "Bylo to při letošním zimním sčítání netopýrů," přiblížil. Podle odborníků jde o mladou samici.

V literatuře bylo již popsáno několik netopýřích albínů. V krasu byl ale bíle zbarvený netopýr nalezen až teď. Kras přitom patří k nejvýznamnějším zimovištím těchto živočichů ve střední Evropě, neboť netopýři hojně využívají jeho jeskyní. Ročně na tamních třiceti stanovištích napočítají vědci až pět a půl tisíce kusů.

Albinismus se projevuje nejen u lidí, ale i u zvířat. Přírodovědci znají například bílé tygry i jeleny. "Je to genetická porucha způsobená ztrátou tělního pigmentu," vysvětlil Kovařík.

Bílé zbarvení přitom nemusí být pro volně žijící zvířata výhodné. Jsou pak ve svém přirozeném prostředí mnohem nápadnější a stávají se snadnou kořistí nepřátel.

,