Dělnická strana sociální spravedlnosti získala v Kurdějově nedaleko Hustopečí...

Dělnická strana sociální spravedlnosti získala v Kurdějově nedaleko Hustopečí šest procent hlasů, víc, než zde získali kupříkladu lidovci, zemanovci nebo Věci veřejné. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Má za ženu cizinku a radikálů se bojí, z obce nakloněné Dělnické straně se odstěhuje

  • 13
Dělnická strana sociální spravedlnosti získala ve volbách do Poslanecké sněmovny v Kurdějově na Břeclavsku od místních lidí šest procent hlasů. Až za nimi zůstali například lidovci, zemanovci nebo Věci veřejné. "Dřív jsme tu měli skinheads, kluci teď došli do věku, kdy mohou volit," vysvětlil starosta Jaroslav Matýšek.

Mladíci podle něho v obci žádný zvláštní rozruch nedělají. "Nezaznamenal jsem žádný incident, který by souvisel s jejich aktivitami. Ani od policie nepřišla žádná hláška," tvrdí starosta.

Jenomže ne všichni obyvatelé to vidí stejně jako on. Nepříjemné zkušenosti má třeba Jindřich Vobořil, který v obci bydlí už od roku 1995. "Rozhodně jsme měli problém. Manželka je cizinka, Španělka, a já podle nich dělám blbou práci," líčí Vobořil.

Pracuje jako terapeut s drogově závislými. "Z jejich pohledu je to skupina, které se nemá pomáhat. Zkrátka feťáci," doplňuje.

Zastavili auto s dětmi a sprostě jim nadávali

Problémy se podle Vobořila vyhrotily před třemi lety, když se skupina radikálů neštítila zastrašovat jeho rodinu. "Měli tady nějakou víkendovou akci, kde jich bylo hodně. Manželka jela autem s dětmi, zastoupili jí cestu a naháněli jí strach, sprostě nadávali. Děti pak v noci ani nespaly," popisuje.

Nejčerstvější zážitek je starý čtrnáct dní. Vobořil si vedle svého domku přistavěl tři apartmány, ve kterých nabízí ubytování.

"Oni mi shodili reklamní poutač, který stál asi sto tisíc," říká Vobořil, který už se rozhodl, že svůj dům prodá a odstěhuje se k některému z větších měst.

Kdo má v patnácti rozum?

Se starostou se shoduje na tom, že k ultrapravici další stoupence nalákal jeden z místních. "Měl svůj názor, říkal ho veřejně a mladí ho podporovali. Chtěli být v partě. Kdo má v patnácti nebo osmnácti letech rozumný postoj?" ptá se starosta Matýšek.

Vobořil si zase skinheada pamatuje jako malého chlapce, kterého doučoval matematiku. A kterého to táhlo do armády. "Tam nakonec opravdu odešel a vrátil se s tímhle přesvědčením. To mi připadá nejhorší. Že si to někdo přinese z instituce jako armáda," míní.

A dodává, že mladík k němu byl do té doby přátelský. "Už mě ale ani nezdraví," říká. V obci se před lety proti skinheadům vzedmula i vlna nevole. "Vycházela z řad jejich vrstevníků. Vadili jim snad ještě víc než mně," vzpomíná Vobořil.

Podle něho není pravda, že by se extremisté nezamíchali do rvaček. Se svými odpůrci se prý prali docela často. Dokonce se podle něj vzájemně topili v rybníce.

"Mladí mají pocit, že tahle parta háže na vesnici špatné světlo. Když přijedou do jiných vesnic, nadávají jim do nácků z Kurdějova a jim to vadí, protože s tím nemají nic společného," dodává.

"V poslední době se kluci dost uklidnili. I oblečením vystřízlivěli. Chodí sice v kožených nízkých botách a podobně, ale už to není jako ze začátku. Trochu odlišné názory si ale zachovali," podotýká starosta.