Už v červenci by se po hladině Brněnské přehrady mohli prohánět milovníci vodních lyží. Ilustrační foto

Už v červenci by se po hladině Brněnské přehrady mohli prohánět milovníci vodních lyží. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Maďarský investor chce na přehradě vybudovat centrum vodního lyžování

  • 10
Už v červenci by se po Brněnské přehradě mohli prohánět vodní lyžaři. Nové centrum populárního vodního sportu tam chce vybudovat maďarský investor. Proti záměru, který podporuje město i Povodí Moravy, je ale organizace Lodní sporty Brno. Podle ní by se tam pak totiž nedaly pořádat veslařské a jachtařské závody.

Maďarská firma Cable Park plánuje v oblasti Sokolské zátoky vybudovat lanovou dráhu na wakeboard (kombinace vodního lyžování a technik snowboardingu a surfingu - pozn. red.) a vodní lyžování. Vzniklo by tak první takové sportovní centrum na jihu Moravy.

"V Brně ani v jeho okolí není žádné místo, kde by se dalo lyžovat na vodě. Přitom je tento sport velmi populární. Počítáme s tím, že by první lyžaři mohli novou dráhu vyzkoušet už na přelomu června a července letošního roku," sdělil Tamas Bogo, zástupce maďarského investora.

Ten zatím nechce sdělit, na kolik nové sportoviště přijde. Přístupné má být pro začátečníky i pro zkušené vodní lyžaře.

Brněnská přehrada

Na podzim roku 2007 začal projekt čištění přehrady, má za úkol zbavit přehradu sinic a proměnit vodní plochu v atraktivní místo.

Od června 2009 až do března 2010 proto byla voda v přehradě na historickém minimu. Nade dnem nádrže přelétávala letadla a vápnila obnažené břehy.

V květnu 2010 byly postaveny aerační věže, které mají nádrž provzdušňovat.

Od července 2010 se na přehradu vrátili turisté. Po celou loňskou letní sezonu bylo koupání povoleno.

Nové sportoviště vítá Povodí Moravy i město

O tom, zda se centrum na přehradě vybuduje, musí rozhodnout vlastníci pozemků, tedy Povodí Moravy a město Brno. Ti záměr Maďarů vítají. K projektu stačí už jen příslušná stavební povolení.

"Brněnská přehrada je určená k rekreaci a ke sportovnímu vyžití. Tento sport nádrži rozhodně neublíží. Díky němu by se mohla lokalita stát více atraktivní," míní Jan Moronga, ředitel závodu Dyje, Povodí Moravy.

Stejně pozitivně se na nové centrum, jehož součástí by bylo molo, lanová dráha pro lyžování a budova se zázemím, tváří i vedení města Brna. "Domnívám se, že takové zařízení lokalitě jen prospěje. Jsou už pryč doby, kdy turistům stačilo mít u přehrady stánek s pivem a párky," sdělil náměstek primátora Ladislav Macek.

Podle něj se už dokonce uskutečnilo jednání mezi maďarskou firmou a Lesy ČR, kterým patří část území. "Dohodli se, jak to bude v budoucnu s úklidem v okolí dráhy," uvedl Macek.

Lyžování omezí jachtaře i plavce, namítají odpůrci

Nové sportovní centrum se však nezamlouvá Tělovýchovné jednotě Rapid a Lodním sportům Brno. "V místech, kde by se mělo lyžovat, vedou totiž dráhy veslařů. Zmenšil by se tak počet drah pro veslaře, a tím by následně byly omezeny mezinárodní závody," popsal Miloš Krupica za Lodní sporty Brno.

Podle Krupici lyžařské centrum omezí i jachtaře. "Jachtaři nebudou moci využívat stočtyřicetimetrovou šířku lyžařského areálu. Proto nebude na přehradě ani pro jachtařské závody dostatečný prostor," popsal své námitky Krupica.

Jachtaři a veslaři jsou přitom pro Brněnskou přehradu tradicí. Podle odpůrců vodního lyžování na Brněnské přehradě znemožní nová atrakce i koupání a opalování na březích nádrže.

"Brno uvolnilo na zvýšení atraktivity přehrady téměř patnáct milionů korun. Jde o úpravu pláží přehrady včetně Sokolského koupaliště," sdělil předseda Rapidu Jaroslav Vykydal. Podle něj lokalita u koupaliště, kde bylo nově vybudováno dětské hřiště a moderní sociální zařízení, ztratí kvůli centru pro lyžování smysl.

"Dojde k tomu, že na levém břehu přehrady pro koupající zůstane pouze nudistická pláž a prostory kolem," sdělil Vykydal.

Proti novému sportovnímu centru se postavili i zastupitelé Kníniček. Ti však nejsou účastníky stavebního řízení, a proto nemají právo do záležitosti zasahovat. "Naše zastupitelstvo se ale většinou hlasů postavilo proti," popsal starosta Kníniček Martin Žák.

Dráha pro vodní lyžování pojme až osm sportovců naráz

Vybudování nového sportovního centra u Brněnské přehrady, která v minulých letech prošla čištěním, bude zahrnovat výstavbu mola, dráhy, ale i potřebného sportovního zázemí.

"Podle našich plánů počítáme s vybudováním obchodu a půjčovny sportovních pomůcek, které bezprostředně souvisejí s vodním lyžováním," popsal zástupce maďarského investora Tamas Bogo. Brňané si tak budou moci u přehrady půjčit příslušné oblečení i lyže či prkna na vodní radovánky.

Lyžařské centrum ohraničené lany bude ve tvaru pětiúhelníku, podle plánu bude dráha široká 140 metrů a dlouhá 350 metrů. V každém rohu bude stožár s kotoučem a na něm budou lana zavěšena. Na tomto vleku se budou lyžaři prohánět po určené dráze. "V jeden okamžik bude moci areál využít osm lyžařů," doplnil Bogo.

V současnosti existuje na světě okolo sto osmdesáti lanových drah pro vodní lyžování.