Průkopníkem v testování chytrých silnic bude Brno, zrychlí se komunikace

  15:47aktualizováno  15:47
Brno jde dál naproti moderním trendům. Po elektronické jízdence nebo plánech na chytrou čtvrť bude také testovat inteligentní dopravní systém, který má zajistit lepší plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost na silnicích. Zaznělo to na Mafra konferenci Smart Region Brno.

Na Mafra konferenci Smart Region Brno se debatovalo o „chytrých“ technologiích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na chytré dopravní infrastruktuře v současné době pracují Brněnské komunikace, které se zapojili do celoeveropského projektu C-Roads. Z hlavních brněnských hlavních tahů tím chtějí vybudovat inteligentní silnice.

Brno se tak stává městem, ve kterém se bude testovat komunikace mezi vozidly na silnici, semafory nebo jinými informačními panely a hlavní operační centrálou. „Do konce roku máme v plánu touto technologií vybavit část našich vozidel a příští rok ji budeme testovat,“ sdělil na konferenci společnosti MAFRA správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula.

Fotogalerie

Tato novinka má podle Nekuly zajistit rychlejší komunikaci mezi řidičem a děním na silnici a je předstupněm budoucího vývoje k samořídícím vozidlům. „Na palubní jednotce uvidíte informace, že 250 metrů za vámi jede vozidlo hasičů a můžete na to včas zareagovat, nebo bude palubní jednotka signalizovat, že se silnice zužuje ze dvou do jednoho pruhu,“ přiblížil Nekola. Komunikační jednotka, kterou musí Brněnské komunikace vybavit svá vozidla, by ale do budoucna neměla být překážkou. V blízké době se má totiž stát součástí nově vyráběných automobilů.

Není to první krok směrem k chytrému městu, které Brno testuje nebo přímo zavádí. Brňané už více než rok využívají elektronickou šalinkartu, nedávno magistrát představil myšlenku na chytrou čtvrť v lokalitě Špitálka. „Bude to ukázková chytrá čtvrť, aby bylo vidět, že i v takovém místě lze vybudovat lokalita plnou moderních technologií,“ sdělil Jaroslav Kacer (TOP 09), náměstek brněnského primátora pro oblast Smart city.

Připomněl, že Brno také zhruba před měsícem spustilo portál data.brno.cz, které na jednom místě soustředí velké množství dat a informací o Brně, ať už z hlediska pohybu dopravy během dne, nebo třeba i pohybu lidí. „Je tam 65 aplikací a za dobu od spuštění registrujeme 13 500 unikátních uživatelů,“ doplnil Kacer. V nejbližší době chce město jít naproti také elektromobilitě a vybudovat zhruba pět dobíjecích stanic.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Lékaři chtějí čím dál víc peněz za pohotovost, až tisíc korun za hodinu

Ilustrační snímek

Pro nemocnice a Jihomoravský kraj je rok od roku větší problém přesvědčit lékaře, aby brali služby na pohotovosti....

VIDEO: Pro obchodníky s kilogramy drog si přišlo policejní komando

Muž pěstoval a prodával kilogramy marihuany.

S marihuanou, extází i kokainem obchodovali muži, které na začátku listopadu zadrželi policisté ze speciálního Útvaru...

Prodej bytů jde vyřešit aukcemi, říká nový starosta největší části Brna

V letech 2006 až 2014 byl Vojtěch Mencl uvolněným zastupitelem pro rozvoj...

Do vedení Brna-střed se vrací ODS. Rozvoj největší městské části bude čtyři roky řídit urbanista Vojtěch Mencl, který...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz