Roman Onderka

Roman Onderka - Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Majetková přiznání: dvě třetiny politiků v kraji splácí dluhy

  • 3
Řekli byste, že vysoce postavení politici se topí v penězích? Omyl. Dvě třetiny z nich jsou až po uši v dluzích. I to vyplývá z majetkových přiznání, která musí uvolnění funkcionáři, tedy ti, kteří jsou placeni z veřejných peněz, letos nově podávat. Nařizuje to novela zákona o střetu zájmů.

Politici z úzkého vedení města Brna, Jihomoravského kraje i okresních měst splácí statisícové hypotéky, úvěry nebo leasingy.

Například brněnský primátor Roman Onderka dlužil loni téměř čtvrt milionu korun. Splácel totiž leasing. Nebyla to pro něj ovšem závratná zátěž, souběžně s tím si koupil za 180 tisíc korun garáž a letos si vzal hypotéku a pořídil byt v centru města za více než čtyři miliony korun.

Peníze, KčJeho náměstek Martin Ander si také pořídil byt za více než 900 tisíc korun a ze stavebního spoření splácí půlmilionový úvěr.

Další tři náměstci primátora dluhy nemají. Oliver Pospíšil naopak přiznal, že si loni koupil chatu za 80 tisíc korun, Ladislav Macek zase dvě auta za 600 tisíc korun.

Starosta Břeclavi dluží přes dva miliony
Brněnští politici ale nejsou výjimkou. Například břeclavský starosta Dymo Piškula dluží více než dva a půl milionu. "Jsou to hypotéky. A v přiznání se budou objevovat ještě dlouho, mám je na dvacet let," vtipkoval Piškula.

Kromě dluhů musí politici přiznat, jestli loni podnikali, zda figurovali ve vedení nějaké firmy nebo jejím kontrolním orgánu, co koupili, co dostali a vlastní nebo jestli získali jiný příjem vyšší než 100 tisíc. Tedy všechno kromě mzdy.

"Podstatou přiznání je totiž veřejná kontrola možného vzniku střetu zájmů. Plat vyplývající z výkonu veřejné funkce je daný a každý si jej může odvodit na základě platných právních předpisů," vysvětlil právník Richard Otevřel z advokátní kanceláře Havel & Holásek.