Mají nás za blázny, říkají otužilci

  20:24aktualizováno  20:24
Teplota vzduchu tři stupně Celsia, voda v Dyji ještě o dva stupně nižší. Mezi stovkou registrovaných takzvaných zimních plavců se k zahajovacímu nástupu řadí i jediný amatérský otužilec, osmapadesátiletý Antonín Krejčiřík.

Zimní plavání v Dyji. | foto: Radek Miča, MAFRA

Čtvrtý ročník závodu Břeclavský bobr je asi taky posledním, na kterém je ještě amatérem. Od března totiž vstupuje do břeclavského klubu Nautilus.

"Můj cíl tady rozhodně není vyhrát, já nezávodím. Jde hlavně o otužování," popisuje Antonín Krejčiřík oblečený jen v županu těsně před závodem. V Břeclavi nastoupil na nejkratší, stometrové trati spolu se dvěma mladými plavci.

Zimní plavání v Dyji.

Nakonec doplaval třetí, hned po startu se totiž zasekl o plovoucí větev. "Jinak bych dopadl líp, ale ta větev mě pěkně poškrábala na stehně. Stejně závodu nelituju," smál se po závodě Krejčiřík.

Plave kvůli zdraví

Otužovat se začal Antonín Krejčiřík před třemi lety. "Měl jsem tehdy oboustranný zápal plic a když jsem to ve zdraví přežil, začal jsem se zajímat o sport. Tohle je sice trochu extrémní, ale i na tu zimu si lze zvyknout," říká otužilec.

Na závody se denně připravuje na rybníce přímo v Lužici, kde bydlí. "Dokud má voda víc než šest stupňů, plavu jeden kilometr, jak to jde dolů, zůstávám ve vodě jen tak pět minut, víc ne. Teď v zimě mám na našem rybníce vysekaný otvor metr krát čtyři a tam denně trávím tak dvě až tři minuty," popisuje.

Zimní plavání v Dyji.

A otužování pro něj není spojené jen se studenou vodou. Od března až do zimy chodí oblečený jen v krátkých kalhotách a tričku. "Moji vrstevníci mě mají za blázna. Ale já si myslím, že je lepší sportovat, než sedět v hospodě," říká plavec.

Jeho největším cílem je zaplavat si za tři roky v Praze na tradičním štěpánském závodě 750 metrů.

Otužování bere jako rekreaci

Patnáctiletý Jan Tichý z Brna patřil na startovním poli břeclavského závodu k nejmladším otužilcům. Plaval stejnou vzdálenost jako amatér Antonín Krejčiřík, sto metrů po proudu Dyje. V celém českém poháru v zimním plavání by se dali jeho vrstevníci spočítat na prstech jedné ruky.

"K zimnímu plavání mě přivedl před šesti lety táta, který tu taky startuje. Registrovaný v oddíle jsem dva roky," popisuje Jan. Ačkoli nejkratší, stometrový závod v Břeclavi s časem 52 vteřin vyhrál, říká, že nemá ambice být nejlepším zimním plavcem v republice.

Zimní plavání v Dyji.

"Beru to jako rekreaci. A pak, je to snaha si něco dokázat. Řekl bych, že většina lidí, co tu startují, plavou kvůli tomu. Já osobně nezávodím, je to hlavně o té studené vodě," vypráví Tichý.

Na studenou vodu se nedá připravit

Podobně jako Krejčiřík, i patnáctiletý Jan je mezi svými vrstevníky za exota. "Studuju gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně. Ti ze spolužáků, kteří ví, že plavu, se na mě dívají jako na blázna. Říkají, že by sami do studené vody nikdy nevlezli," říká mladý plavec.

Zimní plavání v Dyji.

Na studenou vodu se podle Jana nedá nijak zvlášť připravit. "Člověk by se měl před závodem trochu protáhnout. Ale hlavně je důležité nepodcenit protažení po závodě, člověku se stáhnou cévy a je potřeba se rozehřát. Ale to rozehřívání by mělo být postupné, rozhodně ne třeba horká sprcha," líčí otužilec.

Přínos otužování pro člověka vidí také ve zdraví. "Bývám míň nemocný než moji spolužáci. A moje nemoci mají kratší průběh," chválí Jan.

Autor:

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Po řediteli jihomoravské záchranky odchází i šéf odborářů. Napětí končí

Nastupují ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová.

Odboráři jihomoravské záchranky v lednu ukončí stávkovou pohotovost, která začala v roce 2016. Věří, že si s novou...

VIDEO: Černá Hora si může oddechnout, přes důležitý most se opět jezdí

Po mostě u Černé Hory se znovu jezdí. (7. prosince 2018)

Silničáři otevřeli most na silnici I/43 u Černé Hory na Blanensku. Původní museli zbourat, protože byl v havarijním...

Najdete na iDNES.cz