Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel pozemku přehradil cestu do Údolí oddechu v Bystrci

  11:46aktualizováno  11:46
Desítky let chodili lidé z horní části Bystrce do Údolí oddechu zkratkou přes ulici Foltýnovu a pak po cestičce přes tamní zahrádkářskou kolonii. Jenže cestu jim někdo přehradil. Podle mnohých nový majitel, který v zahrádkářské oblasti koupil pozemek.
Les, stromy, cesta.

Les, stromy, cesta. | foto: Jan MarkovičiDNES.cz

Ten tvrdí, že na místě žádná cesta není, a pokud ano, je jeho.

"Do údolí potoka Vrbovce se už nedá projít, na cestě je vykopaná díra, teď je navíc natřikrát zahrazená. Nechápu to, sám jsem tudy roky chodil dolů pro vodu, teď to nejde," popisuje jeden ze zahrádkářů.

A není sám. "Chodíme tudy s manželem na procházky, vůbec jsme nevěděli, že se dál nedostaneme," krčí rameny asi čtyřicetiletá žena.

Rozpačití úředníci
Že by překážky nastražil sám, to novopečený majitel odmítá. "Pozemek je ve stejném stavu, jako když jsem ho koupil. Já tam žádné překážky nedával a nevím ani o tom, že by tam byla nějaká cesta. A i kdyby, vedla by přes můj pozemek," stojí si za svým Jiří Holan.

Bystrčtí úředníci jsou jiného názoru: Cesta existuje a jsou o tom důkazy. "Vedená je v mapě Bystrce, ale třeba i na internetovém portálu mapy.cz. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny musí být u takovéto cesty zachovaný stav a nikdo nesmí zamezovat vstup do krajiny," tvrdí Alena Kallasová z odboru životního prostředí.

Kvůli zablokovanému přístupu se na radnici od března obrátily desítky lidí. Odbor proto vyzval všechny, kteří mají v okolí cesty pozemek, aby plot odstranili.

Na zprůchodnění cesty se úředníci podle svých slov telefonicky dohodli i s Holanem. "Teď je ale už jiná situace, vše řešíme dokonce i s ministerstvem vnitra," říká Kallasová.

Jiří Holan však trvá na svém. Pozemek je jeho a žádnou cestu na něm nechce. "Za tou hypotetickou cestou mám studnu, před ní chatu. Že bych musel chodit při každém zalévání přes cestu, to by mi vadilo. Navíc potřebuji mít pozemek nějak oplocený," říká dvaatřicetiletý vysokoškolský asistent.

Kromě lidí chodících na procházky s ním nesouhlasí ani zahrádkáři, kteří mají pozemky poblíž něho. Zatímco jedni nemohou ze zahrádky dolů po cestě pro vodu, další se po přehrazené cestě nedostanou k zahrádce vůbec.

"Musí to celé obcházet po neschůdné cestě a obchůzce dlouhé minimálně několik stovek metrů i více. I oni se na nás obracejí," potvrzuje Kallasová.

Holanovi ovšem dává částečně zapravdu stavební úřad. Zatímco zákon o ochraně přírody a krajiny říká, že cestu nesmí přehradit, stavební zákon tak striktní není. Sporná stezka totiž není zanesená v katastru a Holan nemá na pozemku zřízeno ani věcné břemeno.

"Nyní chystáme podklady. Zákon totiž neříká, jakým způsobem tam cestu zachovat a jak jednat. Bude to zdlouhavé," říká Ivana Krejčová, vedoucí stavebního úřadu Brno-Bystrc.

Podle mladého majitele pozemku ovšem situace není tak bezvýchodná. Cesta by podle něho mohla vést jinudy a po pozemcích patřících městu.

"Vybudovala by se jen o sto metrů jinde. Tak, aby nevedla přes soukromé pozemky. Je tam zamčená brána a za ní pozemek města Brna. Zahradit oficiální cestu a chodit po mém pozemku, to přece nejde," zlobí se Holan.

Zahrádkáři namítají, že pro ně je oficiální cestou právě ta, na kterou muž nechce nikoho pustit. Nad jeho návrhem kroutí hlavou i bystrčtí úředníci.

"Žádná další cesta tam není a nebyla. Pozemky města sice ano, ale přes ně nelze dojít až k potoku, není to řešení. Pokud nás podpoří i ministerstvo, uložili bychom pokutu. Poslední variantou je i soudní cesta," shrnuje Kallasová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz