Makety středověkých rukopisů si návštěvníci prolistují

  8:53aktualizováno  8:53
Už v květnu si budou moci návštěvníci rajhradského Památníku písemnictví na Moravě prolistovat vzácné rukopisy. Sice ne přímo originály, ale věrné kopie dvou středověkých dokumentů, které nechala zhotovit královna Eliška Rejčka pro klášter cisterciaček na Starém Brně.

Ilustrační foto | foto: Archa 90

Jihomoravští radní přiklepli muzeu šest set tisíc korun na dvě funkční makety rukopisů ze čtrnáctého století. "Chceme je pořídit, aby mohly být stále přístupné návštěvníkům," uvedla náměstkyně hejtmana Anna Procházková.

V současnosti jsou totiž knihy uloženy ve vitrínách, a lidé si tak mohou prohlédnout pouze dvě stránky, na kterých jsou otevřeny. Díky maketám budou mít návštěvníci možnost prolistovat stovky stránek latinského textu.

"Již dříve byla pořízena digitální podoba rukopisu. Ten se vytiskne a restaurátor následně sváže celý knižní blok," uvedla Jindra Pavelková z Památníku písemnictví, který sídlí v Rajhradě na Brněnsku.

Muzeum má v plánu pořídit funkční makety tak, aby vzhledově odpovídaly originálu. "Nové tisky však nebudou na pergamenu, ale na váhově stejném papíru," dodala Pavelková.

Vzácnost z Brna bude k vidění i v Praze a Ostravě

Obě knihy i jejich nové makety uvidí lidé na výstavě, kterou Muzeum Brněnska v Památníku písemnictví na Moravě chystá na 20. května. To však nebude jediné místo, kde budou cenná písma k vidění.

"Na přelomu roku si je mohou zájemci prohlédnout na výstavách v Praze a Ostravě. Ty totiž budou věnovány výročí nástupu Lucemburků na český trůn a stanou se součástí putovní výstavy, připravované na léta 2013 až 2014," řekla Pavelková.

Oba rukopisy patří k vrcholům české rukopisné produkce, jsou totiž velmi zdobné. Používány byly při bohoslužbách. Současně se řadí k nejrozsáhlejším u nás.

"Jeden z nich má 223 stran a je pětačtyřicet centimetrů vysoký, druhý je o jednu stranu užší. Vysoký je dvaatřicet a půl centimetrů," dodala Pavelková.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Žena nepustila přítele domů, protože šel na pivo. Museli přijet strážníci

Pro pracovníky České obchodní inspekce už zamčené dveře do prodejen nejsou...

Případ muže, který se dobýval do bytu své přítelkyně, řešili o víkendu znojemští strážníci. Nakonec se ukázalo, že...

Vranovský Golden Gate konečně opraví, výjimečné lávce ublížil i blesk

Vodní nádrž Vranov

Přes Švýcarskou zátoku Vranovské přehrady se klene unikátní visutá lávka, která svou vizáží patří k nejkrásnějším nejen...

Najdete na iDNES.cz