Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Archa 90

Makety středověkých rukopisů si návštěvníci prolistují

  • 0
Už v květnu si budou moci návštěvníci rajhradského Památníku písemnictví na Moravě prolistovat vzácné rukopisy. Sice ne přímo originály, ale věrné kopie dvou středověkých dokumentů, které nechala zhotovit královna Eliška Rejčka pro klášter cisterciaček na Starém Brně.

Jihomoravští radní přiklepli muzeu šest set tisíc korun na dvě funkční makety rukopisů ze čtrnáctého století. "Chceme je pořídit, aby mohly být stále přístupné návštěvníkům," uvedla náměstkyně hejtmana Anna Procházková.

V současnosti jsou totiž knihy uloženy ve vitrínách, a lidé si tak mohou prohlédnout pouze dvě stránky, na kterých jsou otevřeny. Díky maketám budou mít návštěvníci možnost prolistovat stovky stránek latinského textu.

"Již dříve byla pořízena digitální podoba rukopisu. Ten se vytiskne a restaurátor následně sváže celý knižní blok," uvedla Jindra Pavelková z Památníku písemnictví, který sídlí v Rajhradě na Brněnsku.

Muzeum má v plánu pořídit funkční makety tak, aby vzhledově odpovídaly originálu. "Nové tisky však nebudou na pergamenu, ale na váhově stejném papíru," dodala Pavelková.

Vzácnost z Brna bude k vidění i v Praze a Ostravě

Obě knihy i jejich nové makety uvidí lidé na výstavě, kterou Muzeum Brněnska v Památníku písemnictví na Moravě chystá na 20. května. To však nebude jediné místo, kde budou cenná písma k vidění.

"Na přelomu roku si je mohou zájemci prohlédnout na výstavách v Praze a Ostravě. Ty totiž budou věnovány výročí nástupu Lucemburků na český trůn a stanou se součástí putovní výstavy, připravované na léta 2013 až 2014," řekla Pavelková.

Oba rukopisy patří k vrcholům české rukopisné produkce, jsou totiž velmi zdobné. Používány byly při bohoslužbách. Současně se řadí k nejrozsáhlejším u nás.

"Jeden z nich má 223 stran a je pětačtyřicet centimetrů vysoký, druhý je o jednu stranu užší. Vysoký je dvaatřicet a půl centimetrů," dodala Pavelková.