Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Malá Denisa poprvé uslyší. Unikátní operací prošla první na Moravě

  8:39aktualizováno  8:39
Lékaři v Brně provedli poprvé na Moravě takzvanou kochleární implantaci na dítěti. Tříletá dívka Denisa tak díky tomu za několik týdnů poprvé v životě uslyší. Musí se ovšem naučit zvuky rozlišovat.

Denisu lékaři operovali před týdnem. Ve čtvrtek, kdy jí vytahovali stehy, už v nemocnici vesele skotačila. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nejsou daleko doby, kdy nebylo možné si představit, že lidé, kteří se narodí s vadou sluchu, někdy v životě uslyší zpěv ptáků, užijí si hudbu a především běžnou řeč.

Komplikovaný úděl mohla mít před sebou i dnes tříletá Denisa, která se narodila jako neslyšící. Má však štěstí. Ve čtvrtek odcházela z Dětské nemocnice Brno s novým implantátem, díky kterému uslyší.

V Praze se podobné operace provádějí už delší dobu, na Moravě byla dítěti takzvaná kochleární implantace operována vůbec poprvé. Pro brněnskou fakultní nemocnici je to tedy velká událost.

"Implantační centrum vzniklo v Nemocnici u svaté Anny až loni, od té doby tam bylo operováno už dvanáct pacientů. U dětí je to ale jiné. Zákroky jsou složitější a chtěli jsme si počkat, jak to dopadne u dospělých, dřív než začneme implatovat zařízení dětem," vysvětlil přednosta kliniky dětské ORL Ivo Šlapák.

Nechtěné dítě v ústavu

Příběh tříleté holčičky začal už v kojeneckém ústavu, do kterého byla po narození umístěna. Na dívčinu vadu se přišlo, když jí byly tři měsíce.

"Nikdo ji nechtěl, i přesto, že nám už v ústavu říkali, že by byla ideálním kandidátem pro implantaci. Když jsme si ji vzali, nejdřív jsme zamířili do Prahy. Když jsme se ale dozvěděli, že podobné operace se budou dělat i v Brně, spojili jsme se s doktorem Šlapákem," popsala adoptivní maminka Denisy Marcela Vaculíková.

To, že byla dívka operována v tak raném věku, jí dává naději, že se naučí bez problémů mluvit. Denisa má teď před sebou rok tréninku. Poté, co za pět týdnů implantát lékaři oživí, ji bude čekat kolotoč rehabilitací, schůzek s logopedem i technikem.

"Na začátku je důležité, aby se holčička naučila rozlišovat jednotlivé zvuky, bude začínat těmi nejjednoduššími, třeba zvonem nebo houkáním sirény," poznamenal Šlapák. Zároveň vysvětlil, že kochleární implantát, který přijde pojišťovnu na více než půl milionu korun, pracuje na jiném principu než normální ucho.

Funguje na základě elektrických impulsů. Pod kůži je vložena jedna část zařízení, která směruje proud impulsů, za uchem zvenku je pak pomocí magnetu přichycen řečový procesor.

"Denisa bude mít v tomhle trochu výhodu, protože byla neslyšící od narození. Bude se jí tak zvykat snadněji než lidem, kteří o sluch nějakým způsobem přišli v průběhu života. Takoví občas mívají se zpracováním zvuků pomocí implantátu problém," vysvětlil Šlapák.

Doufá, že se dívka někdy dostane až tak daleko, že bude moci bez problémů telefonovat. Telefonování je podle Šlapáka pro lidi s implantátem největší problém, nemohou si pomoct odezíráním a jsou závislí jen na tom, co slyší.

Holčičku už by neměla čekat žádná další operace, elektroda zavedená do ucha je totiž přizpůsobená tomu, že dívence hlava ještě poroste. "Je tam takový drátek, který je zatím zkroucený. Až hlava vyroste, drátek se natáhne, žádné výměny nejsou potřeba," vysvětlila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Velká rodina

Denisa je nejmladším dítětem manželů Vaculíkových, dohromady jich mají pět. "Máme tři vlastní a dvě osvojené. Beru to jako své životní poslání," usmívá se dvaatřicetiletá Marcela Vaculíková

O problematice kochleárních implantátů si rodiče předem všechno důkladně zjistili. "Je sice pěkné, když má člověk pocit, že může zachránit nějaké dítě z ústavu, ale když neví, jak a co pro to může udělat, je to k ničemu," prohlásila.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

V Brně přibyly neobsazené městské byty. Úředníci zatím nevědí proč

Letecký pohled na Brno.

V Brně je 28 tisíc obecních bytů, v současnosti nikdo nebydlí v téměř 1 800 z nich. Oproti roku 2016 tak počet...

Advantage Consulting, s.r.o.
C# SOFTWARE ENGINEER SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz