Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Malá Denisa poprvé uslyší. Unikátní operací prošla první na Moravě

  8:39aktualizováno  8:39
Lékaři v Brně provedli poprvé na Moravě takzvanou kochleární implantaci na dítěti. Tříletá dívka Denisa tak díky tomu za několik týdnů poprvé v životě uslyší. Musí se ovšem naučit zvuky rozlišovat.

Denisu lékaři operovali před týdnem. Ve čtvrtek, kdy jí vytahovali stehy, už v nemocnici vesele skotačila. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nejsou daleko doby, kdy nebylo možné si představit, že lidé, kteří se narodí s vadou sluchu, někdy v životě uslyší zpěv ptáků, užijí si hudbu a především běžnou řeč.

Komplikovaný úděl mohla mít před sebou i dnes tříletá Denisa, která se narodila jako neslyšící. Má však štěstí. Ve čtvrtek odcházela z Dětské nemocnice Brno s novým implantátem, díky kterému uslyší.

V Praze se podobné operace provádějí už delší dobu, na Moravě byla dítěti takzvaná kochleární implantace operována vůbec poprvé. Pro brněnskou fakultní nemocnici je to tedy velká událost.

"Implantační centrum vzniklo v Nemocnici u svaté Anny až loni, od té doby tam bylo operováno už dvanáct pacientů. U dětí je to ale jiné. Zákroky jsou složitější a chtěli jsme si počkat, jak to dopadne u dospělých, dřív než začneme implatovat zařízení dětem," vysvětlil přednosta kliniky dětské ORL Ivo Šlapák.

Nechtěné dítě v ústavu

Příběh tříleté holčičky začal už v kojeneckém ústavu, do kterého byla po narození umístěna. Na dívčinu vadu se přišlo, když jí byly tři měsíce.

"Nikdo ji nechtěl, i přesto, že nám už v ústavu říkali, že by byla ideálním kandidátem pro implantaci. Když jsme si ji vzali, nejdřív jsme zamířili do Prahy. Když jsme se ale dozvěděli, že podobné operace se budou dělat i v Brně, spojili jsme se s doktorem Šlapákem," popsala adoptivní maminka Denisy Marcela Vaculíková.

To, že byla dívka operována v tak raném věku, jí dává naději, že se naučí bez problémů mluvit. Denisa má teď před sebou rok tréninku. Poté, co za pět týdnů implantát lékaři oživí, ji bude čekat kolotoč rehabilitací, schůzek s logopedem i technikem.

"Na začátku je důležité, aby se holčička naučila rozlišovat jednotlivé zvuky, bude začínat těmi nejjednoduššími, třeba zvonem nebo houkáním sirény," poznamenal Šlapák. Zároveň vysvětlil, že kochleární implantát, který přijde pojišťovnu na více než půl milionu korun, pracuje na jiném principu než normální ucho.

Funguje na základě elektrických impulsů. Pod kůži je vložena jedna část zařízení, která směruje proud impulsů, za uchem zvenku je pak pomocí magnetu přichycen řečový procesor.

"Denisa bude mít v tomhle trochu výhodu, protože byla neslyšící od narození. Bude se jí tak zvykat snadněji než lidem, kteří o sluch nějakým způsobem přišli v průběhu života. Takoví občas mívají se zpracováním zvuků pomocí implantátu problém," vysvětlil Šlapák.

Doufá, že se dívka někdy dostane až tak daleko, že bude moci bez problémů telefonovat. Telefonování je podle Šlapáka pro lidi s implantátem největší problém, nemohou si pomoct odezíráním a jsou závislí jen na tom, co slyší.

Holčičku už by neměla čekat žádná další operace, elektroda zavedená do ucha je totiž přizpůsobená tomu, že dívence hlava ještě poroste. "Je tam takový drátek, který je zatím zkroucený. Až hlava vyroste, drátek se natáhne, žádné výměny nejsou potřeba," vysvětlila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Velká rodina

Denisa je nejmladším dítětem manželů Vaculíkových, dohromady jich mají pět. "Máme tři vlastní a dvě osvojené. Beru to jako své životní poslání," usmívá se dvaatřicetiletá Marcela Vaculíková

O problematice kochleárních implantátů si rodiče předem všechno důkladně zjistili. "Je sice pěkné, když má člověk pocit, že může zachránit nějaké dítě z ústavu, ale když neví, jak a co pro to může udělat, je to k ničemu," prohlásila.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...



Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Šofér se zákazem řídí dál a ještě fetuje. Policie už mu zabavila tři auta

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Notorického hříšníka přistihli v pátek za volantem policisté v Kyjově. Při běžné dopravní kontrole zjistili, že...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

Najdete na iDNES.cz