Minipivovarům se na jižní Moravě daří. Na snímku pivovar U Richarda v Žebětíně a jeho sládek Milan Trávníček.

Minipivovarům se na jižní Moravě daří. Na snímku pivovar U Richarda v Žebětíně a jeho sládek Milan Trávníček. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Malé pivovary v kraji nestačí vařit pivo, mají už i pořadníky

  • 8
Minipivovarům se na jižní Moravě daří. Ačkoliv největší tuzemské pivovary, jako je Plzeňský Prazdroj či Staropramen, bojují od loňska s poklesem prodeje, majitelé minipivovarů nyní zažívají pravý opak a vaří stále víc piva.

"Zvedl jsem produkci zhruba o padesát hektolitrů. Loni jsem tak uvařil 816 hektolitrů piva," pochvaloval si výrobce sentického medového piva Kvasar Jiří Jelínek.

Minipivovary na jižní Moravě

Pegas hostinský minipivovar a hotel Jakubské náměstí 4, Brno
- Světlé 12°
- Tmavé 12°
- Pšeničné 12°
- Gold 16°
- čtyřikrát do roka speciál

Pivovar Pod Kněží horou Partyzánská, Bzenec
- Kněžihorské pivo 10° světlé
- Kněžihorské pivo 12° světlý ležák

Minipivovar Kunc Národní třída 10, Hodonín
- Švihák 13° malinové
- Švihák 13° višňové
- Švihák 13° ostružinové
- Porter 19° tmavý

Rodinný pivovar Na Mlýně Vítězná 1220, Ratíškovice
- Ratíškovický ležák 12°
- Ratíškovický polotmavý speciál 15°

Zámecký pivovar Oslavany Zámek 1, Oslavany
- Zámecká desítka - světlé výčepní kvasnicové
- Zámecká dvanáctka - světlý kvasnicový ležák
- Zámecká třináctka - polotmavý kvasnicový ležák

Kvasar Jiří Jelínek Domácí výrobna medového piva Sentice 13
- Patnáctka - speciální světlé nefiltrované pivo s přídavkem medu
- Třináctka - speciální tmavé nefiltrované pivo s přídavkem medu
- Dvanáctka - světlý ležák -nefiltrované pivo s přídavkem medu

Minipivovar U Richarda Ríšova 12, Brno-Žebětín
- 12° světlý ležák
- 12° tmavý ležák
- 12° višňový ležák
- 11° pšeničné pivo
- 15° medový speciál

Xaver, minipivovar v Blučině Havlíčkova 99, Blučina
- Dvanáctka světlá
- Patnáctka polotmavá s vanilkou
- Osmnáctka černá s arabským kořením
- Dvaadvacítka světlá se zázvorem

A čím dál větší oblibě se těší všech osm minipivovarů na jižní Moravě. "V minulém roce jsme uvařili tisíc hektolitrů, čímž jsme zase ve výrobě poskočili. Pivo chutná i štamgastům," popsala Pavlína Hadačová z minipivovaru Kunc v Hodoníně. Zájem o nepasterizovaná piva, která malé pivovary nabízejí, je dokonce tak velký, že u některých výrobců se už čeká v pořadníku, i když chce člověk jen pár lahví.

"Lidé mi berou pivo přímo pod rukama," uvedl majitel minipivovaru Xaver v Blučině Svatopluk Strava. Většina majitelů má totiž vaření piva jako koníček. Používají stále stejné vybavení, se kterým před lety začínali. A nemohou tak rozšiřovat svoji výrobu libovolně.

Europiva chutnají všechna stejně

"Zájem zákazníků neustále roste, ovšem výstav mého pivovaru je omezen. Do budoucna však na tom nehodlám nic měnit," vysvětlil například majitel minipivovaru v Bzenci Radomil Paták.

Kde se náhle vzal takový zájem o pivo, které lze většinou sehnat pouze v místě výroby?

"Takzvaná europiva, která se většinou točí v hospodách, chutnají všechna stejně," hodnotil majitel brněnské pivotéky U Modrého lva Jiří Wiesner. Právě podle něj "sterilní chuť" piv z velkých pivovarů je důvod, proč lidé opouštějí největší značky.

"Naše pivo se liší od standardních piv. Jeho chuť je plnější, vyváženější a hořkost pružnější," upozorňoval majitel minipivovaru v Ratíškovicích Jiří Fanta. Na chuti europiv se podle něj podepisují chemické přísady, díky kterým má pivo delší trvanlivost.

Spoléhají na kvalitní pivo a "šuškandu"

"Velké podniky mají laboratoře. Malí výrobci by se jenom zdržovali, odměřovat dávky konzervantů do tak malého výstavu. I proto to neděláme," doplnil Strava. Pivaře v současné době neodrazuje ani vyšší cena pěnivého moku uvařeného v minipivovarech. Je totiž zárukou kvality.

"Zatímco velké pivovary mohou velké náklady investovat do reklamy, to si minipivovary dovolit nemohou. Musí lidi lákat skrze kvalitní a dobré pivo," přiznal sládek pivovaru Pegas Karel Vavřeka, že oni spoléhají hlavně na "šuškandu".

Podle Fanty začali také lidé nyní i u piva hledat jedinečnost. "Zájemce osloví různorodá chuť, ale i název, který je osobitější," myslí si majitel pivovaru. Regionální pivo si oblíbili pivní turisté, kteří mnohdy váží dlouhé cesty, aby poznali jiné chutě. "Míváme hosty až z Bratislavy," doplnil Fanta.

Dařilo se i větším pivovarům

Majitelé minipivovarů dokážou zaujmout také svými speciály. V Bzenci se letos bude vařit rýžové pivo, v Žebětíně zase tmavý ležák. Jak poukazují sami výrobci, čím silnější pivo, tím více zákazníků. "Nejoblíbenější je černá osmnáctka s arabským kořením a pak dvacetidvoustupňové pivo se zázvorem," vyjmenoval Strava.

Vedle minipivovarů byl minulý rok příznivý i pro velké pivovary v kraji. Ve Starobrnu se vyrobilo loni celkem milion hektolitrů piva. To je nejlepší výsledek v historii. "Oproti předchozímu roku 2009 to představuje nárůst o patnáct procent," uvedla mluvčí pivovaru Ludmila Čechová.

Dařilo se i pivovaru Černá Hora na Blanensku. Největší z malých pivovarů v Česku prodal meziročně o pět procent více piva. Za růstem produkce stojí hlavně vyšší dodávky sudového piva do hospod a restaurací.