Dejte malé zakázky místním bez soutěže, navrhují obce a hospodářská komora

  7:16aktualizováno  7:16
Obce i hospodářská komora chtějí rozvolnit pravidla veřejných zakázek, aby ty menší získali místní podnikatelé. Tvrdí, že tím podpoří lokální ekonomiku. Kritici namítají, že se tím vytvoří zbytečný prostor pro korupci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek ŠtěrbaMAFRA

Rekonstrukce silnic či menší opravy v ulicích jsou ve městech a obcích na denním pořádku. Firmy, které zakázky získají, však běžně pocházejí třeba z opačného konce republiky.

„Co je špatného na tom, kdyby to dostal někdo místní, klidně zastupitel?“ ptá se Michal Švagerka, šéf hodonínské pobočky Hospodářské komory ČR.

Chtěl by proto změnit praxi zadávání zakázek nezohledňující místo působení a novinku zahrnout do připravovaného projektu na podporu lokální ekonomiky, v němž má být Hodonínsko jedním z pilotních regionů.

I při současném ekonomickém růstu totiž tento okres trpí nadprůměrnou nezaměstnaností a trvale v něm klesá počet obyvatel.

„Česko se přibližuje vyspělejším ekonomikám, v rámci republiky se však v některých případech rozevírají nůžky mezi regiony,“ podotkl Filip Hrůza z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, která se na zmíněném projektu podílí a zaměřuje se právě na samosprávy.

Kdyby malé zakázky dostali místní podnikatelé, obcím se to podle Švagerky mnohokrát vrátí tvorbou pracovních míst a celkového rozvoje regionu. „Dnes místní firma zakázku od obce nezíská, ale naopak přijde někdo z úřadu za ní, když chce sponzorské peníze na ples nebo jinou kulturní akci,“ uvedl.

Vznikl by prostor pro dohazování kšeftů, varuje právnička

Tvrdí, že v Česku se boj proti korupci vyhnal do extrému, kdy se soutěží i malé stavební zakázky do šesti milionů korun, ačkoli to zákon nevyžaduje. To potvrzuje třeba starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík (ODS).

„Pokud to neuděláme, hned se všichni ptají, co jsem za to já nebo další radní dostali,“ vysvětlil starosta, proč město raději soutěží i zakázky malého rozsahu. „Poslední roky je sice snaha o uvolnění pravidel, ale veřejné mínění už je stejně takové, že změnu by lidé brali negativně,“ dodal.

Obezřetnější postup však podtrhuje celá řada případů z minulosti, kdy zakázky z radnic zamířily ke „spřáteleným“ stavebním firmám. Na jeden z nich nedávno upozornila MF DNES ve Znojmě, kde si přilepšovala firma bratra současného starosty Jana Groise (ČSSD). Za poslední dva roky šlo nejméně o dva a půl milionu korun, znojemský starosta však pochybení odmítl.

Jako velké nebezpečí a prostor pro dohazování kšeftů příbuzným nebo známým vidí takovou změnu právnička protikorupční organizace Transparency International Sylvie Kloboučková. Podle ní by taková forma podpory místních firem nakonec mohla přinést víc škody než užitku.

„Veřejné zakázky nejsou primárně nástrojem, který má pomoci nastartovat lokální ekonomiku a podpořit tvorbu pracovních míst,“ upozornila Kloboučková.

Neuspěje podle ní ani argument Švagerky, že každá smlouva nad 50 tisíc korun musí být zapsaná ve veřejném registru. „Člověk sice vidí cenu, ale nemá srovnání, za kolik by to udělal někdo jiný,“ doplnila.

Dejme místním alespoň body navíc, navrhuje Lukl

Nicméně nápad má zastání u Františka Lukla (nez.), šéfa Svazu měst a obcí, který se na připravovaném projektu podpory lokálních ekonomik podílí. Ten by také uvítal, kdyby jako starosta Kyjova mohl více podpořit firmy působící přímo ve městě nebo nejbližším okolí. Hrozbu „malé domů“ jako případného trendu nepřipouští.

„Pokud se tak děje, jde o selhání jednotlivců,“ poznamenal Lukl.

Riziko ale nebere na lehkou váhu a vidí možný kompromis. „Třeba by se i nadále soutěžilo, ale firmy z regionu by za místní příslušnost získaly body navíc,“ navrhl Lukl řešení a odkázal k situaci v jiných zemích, kde pomoc pro místní firmy funguje.

Projekt na podporu lokální ekonomiky odborníci v současné době dokončují a plánují jej spustit příští rok. Celkově by díky němu chtěli nastavit dosud nefungující spolupráci mezi obcemi a soukromými podniky.

Podle Švagerky není výjimkou, že starosta ani nezná všechny firmy a živnostníky ve své obci, takže jim případně ani nemůže pomoci. A jeho slova potvrzuje i výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity. „Firmy mnohdy necítí podporu ani ze strany obcí, kde působí,“ řekla garantka výzkumu Lea Kubíčková.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

VIDEO: Pro obchodníky s kilogramy drog si přišlo policejní komando

Muž pěstoval a prodával kilogramy marihuany.

S marihuanou, extází i kokainem obchodovali muži, které na začátku listopadu zadrželi policisté ze speciálního Útvaru...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Najdete na iDNES.cz