Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dejte malé zakázky místním bez soutěže, navrhují obce a hospodářská komora

  7:16aktualizováno  7:16
Obce i hospodářská komora chtějí rozvolnit pravidla veřejných zakázek, aby ty menší získali místní podnikatelé. Tvrdí, že tím podpoří lokální ekonomiku. Kritici namítají, že se tím vytvoří zbytečný prostor pro korupci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek ŠtěrbaMAFRA

Rekonstrukce silnic či menší opravy v ulicích jsou ve městech a obcích na denním pořádku. Firmy, které zakázky získají, však běžně pocházejí třeba z opačného konce republiky.

„Co je špatného na tom, kdyby to dostal někdo místní, klidně zastupitel?“ ptá se Michal Švagerka, šéf hodonínské pobočky Hospodářské komory ČR.

Chtěl by proto změnit praxi zadávání zakázek nezohledňující místo působení a novinku zahrnout do připravovaného projektu na podporu lokální ekonomiky, v němž má být Hodonínsko jedním z pilotních regionů.

I při současném ekonomickém růstu totiž tento okres trpí nadprůměrnou nezaměstnaností a trvale v něm klesá počet obyvatel.

„Česko se přibližuje vyspělejším ekonomikám, v rámci republiky se však v některých případech rozevírají nůžky mezi regiony,“ podotkl Filip Hrůza z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, která se na zmíněném projektu podílí a zaměřuje se právě na samosprávy.

Kdyby malé zakázky dostali místní podnikatelé, obcím se to podle Švagerky mnohokrát vrátí tvorbou pracovních míst a celkového rozvoje regionu. „Dnes místní firma zakázku od obce nezíská, ale naopak přijde někdo z úřadu za ní, když chce sponzorské peníze na ples nebo jinou kulturní akci,“ uvedl.

Vznikl by prostor pro dohazování kšeftů, varuje právnička

Tvrdí, že v Česku se boj proti korupci vyhnal do extrému, kdy se soutěží i malé stavební zakázky do šesti milionů korun, ačkoli to zákon nevyžaduje. To potvrzuje třeba starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík (ODS).

„Pokud to neuděláme, hned se všichni ptají, co jsem za to já nebo další radní dostali,“ vysvětlil starosta, proč město raději soutěží i zakázky malého rozsahu. „Poslední roky je sice snaha o uvolnění pravidel, ale veřejné mínění už je stejně takové, že změnu by lidé brali negativně,“ dodal.

Obezřetnější postup však podtrhuje celá řada případů z minulosti, kdy zakázky z radnic zamířily ke „spřáteleným“ stavebním firmám. Na jeden z nich nedávno upozornila MF DNES ve Znojmě, kde si přilepšovala firma bratra současného starosty Jana Groise (ČSSD). Za poslední dva roky šlo nejméně o dva a půl milionu korun, znojemský starosta však pochybení odmítl.

Jako velké nebezpečí a prostor pro dohazování kšeftů příbuzným nebo známým vidí takovou změnu právnička protikorupční organizace Transparency International Sylvie Kloboučková. Podle ní by taková forma podpory místních firem nakonec mohla přinést víc škody než užitku.

„Veřejné zakázky nejsou primárně nástrojem, který má pomoci nastartovat lokální ekonomiku a podpořit tvorbu pracovních míst,“ upozornila Kloboučková.

Neuspěje podle ní ani argument Švagerky, že každá smlouva nad 50 tisíc korun musí být zapsaná ve veřejném registru. „Člověk sice vidí cenu, ale nemá srovnání, za kolik by to udělal někdo jiný,“ doplnila.

Dejme místním alespoň body navíc, navrhuje Lukl

Nicméně nápad má zastání u Františka Lukla (nez.), šéfa Svazu měst a obcí, který se na připravovaném projektu podpory lokálních ekonomik podílí. Ten by také uvítal, kdyby jako starosta Kyjova mohl více podpořit firmy působící přímo ve městě nebo nejbližším okolí. Hrozbu „malé domů“ jako případného trendu nepřipouští.

„Pokud se tak děje, jde o selhání jednotlivců,“ poznamenal Lukl.

Riziko ale nebere na lehkou váhu a vidí možný kompromis. „Třeba by se i nadále soutěžilo, ale firmy z regionu by za místní příslušnost získaly body navíc,“ navrhl Lukl řešení a odkázal k situaci v jiných zemích, kde pomoc pro místní firmy funguje.

Projekt na podporu lokální ekonomiky odborníci v současné době dokončují a plánují jej spustit příští rok. Celkově by díky němu chtěli nastavit dosud nefungující spolupráci mezi obcemi a soukromými podniky.

Podle Švagerky není výjimkou, že starosta ani nezná všechny firmy a živnostníky ve své obci, takže jim případně ani nemůže pomoci. A jeho slova potvrzuje i výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity. „Firmy mnohdy necítí podporu ani ze strany obcí, kde působí,“ řekla garantka výzkumu Lea Kubíčková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Další z rubriky

Národní park Podyjí se změní. Méně kácení, více oblasti jen pro turisty

Kaňon řeky Dyje

Podyjí má jako první národní park v Česku přichystané rozdělení na nové zóny. Až tři čtvrtiny jeho území mají být časem...

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz