Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Schovávali se v něm dělníci, málem uhořel. Nyní mamut slaví devadesátku

  10:01aktualizováno  10:01
Na mamuta do Pavilonu Anthropos se ročně přijde podívat 40 tisíc lidí. Atraktivní cíl rodinných výletů to ale ze začátku neměl vůbec lehké. Nápad Karla Absolona přichystat na oslavnou Výstavu soudobé kultury v roce 1928 unikátní exponát – model mamuta v životní velikosti, se organizátorům nelíbil.

Čtyřmetrový mamut dominuje brněnskému pavilonu Anthropos už od jeho otevření v roce 1962. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Nedokázali si totiž představit, že by na funkcionalistickém výstavišti mohl stát chlupatý slon. Proto návrh s mamutem zamítli,“ vysvětluje Petr Kostrhun, vedoucí Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea (MZM).

Fotogalerie

Absolon, objevitel Věstonické venuše a také jeskyní v Moravském krasu, to ale nevzdal a oslovil největšího podnikatele v tehdejším Československu Tomáše Baťu. „Činím Vám návrh, zdali byste nechtěl využít tohoto mamuta pro svoji reklamu, že byste zvlášť těžkou a trvanlivou obuv pro těžké práce dělníků, při pracích kanalisačních, horolezeckou obuv prostě nazval chráněným názvem Mamutovky,“ napsal mu v dopise.

Továrník nabídku přijal a věnoval na tehdejší dobu nemalý obnos 30 tisíc korun. Díky tomu se v Brně mohla slavit mamutova devadesátka. Při té příležitosti se mu odborníci vůbec poprvé podívali do břicha a zašili do něj zprávu pro další generace.

Přestože slaví devadesáté narozeniny, jedná se už o druhý model pravěkého savce ze 60. let. Ten původní prvorepublikový totiž nepřežil válku.

Nový obr je polepený koudelí

Po výstavě v roce 1928 zůstalo muzeum Člověk a jeho rod i s mamutem, který se stal mezitím celebritou, na výstavišti. Až do roku 1945 tam chodilo až pět tisíc lidí denně. V květnu při osvobození ale mamuta poškodili vojáci Rudé armády. Později se dostal i do spárů nenechavých Brňanů, kteří si prý jeho kousky postupně odnášeli v kapsách.

„Ještě krátce zůstal v původní budově muzea v pavilonu Morava, kde byl svědkem i průmyslové výroby ventilů. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že se dělníci v mamutovi schovávali o poledních pauzách,“ uzavírá příběh Kostrhun. Po několika měsících byl model kvůli špatnému stavu zlikvidován.

Současný čtyřmetrový mamut se lidem ukázal v roce 1962 spolu s otevřením nového Pavilonu Anthropos v Pisárkách. Legenda o oblíbeném mamutovi byla tak silná, že se jí na začátku 60. let chopil antropolog a ředitel muzea Jan Jelínek spolu se sochařem Zdeňkem Macháčkem, aby vytvořili nového obra.

Zatímco prvorepublikový mamut měl srst z vláken kokosových ořechů, ten současný je polepený koudelí. Stejně jako jeho předchůdce, i nový model zažil krušné chvíle, když v roce 1969 málem uhořel.

Do Brna si ho přijel natočit štáb pražských filmařů, při natáčení prasklo jedno ze světel a následkem toho začal mamut hořet. Než ho stačili uhasit, přišel o polovinu srsti, kterou poté pracovníci muzea museli obnovit. V roce 2002 pak ke slavnému modelu přibylo i mládě vyrobené podle originálního nálezu umrzlého mamutěte v sibiřských ledech.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz