Schovávali se v něm dělníci, málem uhořel. Nyní mamut slaví devadesátku

  10:01aktualizováno  10:01
Na mamuta do Pavilonu Anthropos se ročně přijde podívat 40 tisíc lidí. Atraktivní cíl rodinných výletů to ale ze začátku neměl vůbec lehké. Nápad Karla Absolona přichystat na oslavnou Výstavu soudobé kultury v roce 1928 unikátní exponát – model mamuta v životní velikosti, se organizátorům nelíbil.

Čtyřmetrový mamut dominuje brněnskému pavilonu Anthropos už od jeho otevření v roce 1962. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Nedokázali si totiž představit, že by na funkcionalistickém výstavišti mohl stát chlupatý slon. Proto návrh s mamutem zamítli,“ vysvětluje Petr Kostrhun, vedoucí Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea (MZM).

Fotogalerie

Absolon, objevitel Věstonické venuše a také jeskyní v Moravském krasu, to ale nevzdal a oslovil největšího podnikatele v tehdejším Československu Tomáše Baťu. „Činím Vám návrh, zdali byste nechtěl využít tohoto mamuta pro svoji reklamu, že byste zvlášť těžkou a trvanlivou obuv pro těžké práce dělníků, při pracích kanalisačních, horolezeckou obuv prostě nazval chráněným názvem Mamutovky,“ napsal mu v dopise.

Továrník nabídku přijal a věnoval na tehdejší dobu nemalý obnos 30 tisíc korun. Díky tomu se v Brně mohla slavit mamutova devadesátka. Při té příležitosti se mu odborníci vůbec poprvé podívali do břicha a zašili do něj zprávu pro další generace.

Přestože slaví devadesáté narozeniny, jedná se už o druhý model pravěkého savce ze 60. let. Ten původní prvorepublikový totiž nepřežil válku.

Nový obr je polepený koudelí

Po výstavě v roce 1928 zůstalo muzeum Člověk a jeho rod i s mamutem, který se stal mezitím celebritou, na výstavišti. Až do roku 1945 tam chodilo až pět tisíc lidí denně. V květnu při osvobození ale mamuta poškodili vojáci Rudé armády. Později se dostal i do spárů nenechavých Brňanů, kteří si prý jeho kousky postupně odnášeli v kapsách.

„Ještě krátce zůstal v původní budově muzea v pavilonu Morava, kde byl svědkem i průmyslové výroby ventilů. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že se dělníci v mamutovi schovávali o poledních pauzách,“ uzavírá příběh Kostrhun. Po několika měsících byl model kvůli špatnému stavu zlikvidován.

Současný čtyřmetrový mamut se lidem ukázal v roce 1962 spolu s otevřením nového Pavilonu Anthropos v Pisárkách. Legenda o oblíbeném mamutovi byla tak silná, že se jí na začátku 60. let chopil antropolog a ředitel muzea Jan Jelínek spolu se sochařem Zdeňkem Macháčkem, aby vytvořili nového obra.

Zatímco prvorepublikový mamut měl srst z vláken kokosových ořechů, ten současný je polepený koudelí. Stejně jako jeho předchůdce, i nový model zažil krušné chvíle, když v roce 1969 málem uhořel.

Do Brna si ho přijel natočit štáb pražských filmařů, při natáčení prasklo jedno ze světel a následkem toho začal mamut hořet. Než ho stačili uhasit, přišel o polovinu srsti, kterou poté pracovníci muzea museli obnovit. V roce 2002 pak ke slavnému modelu přibylo i mládě vyrobené podle originálního nálezu umrzlého mamutěte v sibiřských ledech.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Další z rubriky

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Najdete na iDNES.cz