Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manžela se bála, do domu by jej nepustila, řekla švagrová Monyové

  12:06aktualizováno  12:06
Boris Ingr zavražděnou manželku Simonu Monyovou opakovaně napadal a vyhrožoval, že ublíží i jejím synům. Žena se jej velice bála a vyhýbala se setkáním s ním v soukromí, řekla u brněnského krajského soudu švagrová a blízká přítelkyně Monyové Dana Urbánková.

Boris Ingr u Krajského soudu v Brně, kde se zpovídá z vraždy své manželky Simony Monyové. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soud s Borisem Ingrem, kterému hrozí za vraždu populární spisovatelky románů pro ženy až osmnáct let vězení, pokračuje od pátečního rána již třetím dnem. Jako prvního svědka předvolala soudkyně Dana Kancírová manželku bratra Simony Monyové Danu Urbánkovou.

Žena, která si byla se zavražděnou podle svých slov velmi blízká, byla u Monyové doma v brněnských Obřanech i loni 3. srpna jen pár hodin před vraždou. V domě se setkala také s Borisem Ingrem.

Ingr podle Urbánkové přišel přes zahradu sousedů poté, co přelezl plot. Monyová nebyla ráda, že manžela, se kterým v té době již nežila, vidí. "Chtěla, aby odešel. On ale nechtěl, dokud neuloží Šimona (sedmiletého syna Ingra a Monyové, pozn. red.)," uvedla Urbánková, která se s manželem o chlapce v současné době stará.

Obžalovaný u soudu tvrdil, že byl s manželkou domluvený, že večer přijede a syna uloží. To Urbánková vyvracela. "Domluvení nebyli, ona nechtěla, aby syna ukládal. Nakonec ale souhlasila," řekla švagrová spisovatelky.

Monyová podle ní měla z manžela strach a do domu by jej sama nepustila. "Bála se. Nikdy se nechtěla sejít v soukromí, vždy to bylo například v restauraci," řekla Urbánková s tím, že jí nabízela, že zavolá muže, který Monyovou dříve hlídal. Spisovatelka ale nechtěla a odvětila, že to bude v pořádku.

Když Urbánková z domu Simony Monyové odcházela, byla spisovatelka ještě v pořádku. Po nějaké době jí zavolala chůva malého Šimona, že Ingr vyskočil z okna. Když jí zavolala podruhé, bylo to proto, aby jí oznámila, že v domě je policie.

Věděla, že je to cesta do záhuby, ale měla ho pořád ráda

Monyová se manželce svého bratra svěřovala delší dobu. Podle ní byl vztah manželů na začátku harmonický, po čase se ale Ingr projevil jako agresivní muž. Útoky se časem stupňovaly.

Kromě fyzické agrese pak Ingr své ženě údajně vyhrožoval. "Vyhrožoval jí, že jí zabije syny (dva dospělé syny měla už z prvního manželství, pozn. red.), aby udělala, co po ní chtěl. Do jaké míry by byl schopen to udělat, to nevím," sdělila Urbánková. Na druhou stranu ale připustila, že Ingr se za své chování omlouval jí i celé rodině.

Důvodem k agresi podle ní byla hlavně mužova ekonomická závislost na úspěšné manželce. "V devadesáti procentech případů šlo o peníze," řekla s tím, že Ingr měl dluhy, o nichž jeho žena nevěděla. Jednou kvůli nim přišli i exekutoři, kteří chtěli ze skladu zabavit knihy.

I přes to všechno podle ní měla Simona Monyová manžela ráda. "Mluvila o tom, že s ním nechce být, že je to cesta do záhuby. Ale měla ho pořád ráda a všichni cítili, že ho svým způsobem obdivuje," dodala.

Zůstat s ním však nechtěla. Urbánková uvedla, že Monyová měla doma přichystanou žádost o rozvod. S Ingrem ostatně v té době již nežila, pronajala mu byt, za který předem platila nájem.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Najdete na iDNES.cz