(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

V Brně skončilo 35 nelegálních heren. Další v Česku ukáže mapa hazardu

  • 3
Sedm, sedm, pomeranč. Zase nic. Má herna, v níž sedí hráči u výherních automatů povolení? Ode dneška to půjde jednoduše zjistit. Nadační fond proti korupci totiž spouští mapu hazardu.

Jestli jde o podnik legální či o ten bez povolení ministerstva financí, zjistí návštěvníci webu mapa-hazardu.cz podle barevných teček, jimiž jsou herny označeny. Zelená připadne legální provozovně, červená nelegální. Na mapě se uživatelům zobrazí herny v každém městě v České republice.

Mapa má ale i interaktivní rozměr. „Chceme, aby mapa fungovala i pro aktivní občany. Ti mohou nahlašovat problémy, třeba výskyt nelegálních automatů, když jich místo pěti ohlášených uvidí patnáct,” přiblížil jeden z tvůrců Janusz Konieczny.

Kdokoli tak může pomocí formuláře v mapě zaslat týmu vyškolených pracovníků podnět nebo upozornění.

„My si informaci zaznamenáme, prověříme a naše vlastní zjištění pak odešleme celní správě, která už proti nelegální herně zakročí,” vysvětlil Konieczny. Právě celní správa má od letošního roku herny ve své kompetenci.

První Brno, potom další města

S provokací nebo nadbytečným oznamováním tvůrci počítají, přesto věří, že nová mapa přispěje k potírání hazardu v Česku. Naopak šíření gamblerství se nebojí.

„Hráči závislí na automatech síť heren znají, do podniků chodí. Žádnou mapu nepotřebují,” ujistil Martin Svoboda ze spolku Občané proti hazardu.

Specialitou mapy je Brno, kde je od roku 2015 vyhlášen tvrdý boj hazardu a radní se chtějí dostat až na nulovou hranici heren ve městě. Na mapě Brna se uživatelům zobrazí pět různých typů heren. Legální uzavřené či stále v provozu, nelegální uzavřené a herny, jimž vypršelo povolení nebo ho neměly.

Nulovou toleranci hazardu vyhlásilo město k 1. lednu 2015. Přesto stále legální i nelegální podniky fungují.

„Ty legální dostaly stopku, jen ministerstvo financí, jež je má na starosti, ještě nestačilo podniknout kroky k jejich uzavření,” upřesnil náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno).

Provozovatelům hrozí pokuta až 50 milionů korun

O provozu nelegálních heren se přesvědčil při investigativním průzkumu Konieczný. Zjistil, že ze 63 vytipovaných podniků jich sice definitivně skončilo 35, ale zbylým 28 stále funguje provoz.

„V terénu jsem osobně byl v dubnu, červnu a v červenci. Nejsložitější pro mne bylo dostat se do uzavřených klubů se členstvím. Své nálezy jsem poslal celní správě, teď je na nich, jak rychle zasáhnou,” informoval Konieczný.

V mapě není možné zaznamenat všechny podniky. „Určitě jich funguje více, ale podle našich zkušeností v záznamech chybí maximálně deset procent, pravděpodobně pět,” shodují se Konieczny se Svobodou. Provozovatelé nelegálních heren mohou dostat od celní správy sankci až 50 milionů korun.

„V Praze je v současnosti povoleno 101 míst pro hazardní hry, v Brně je to 13 míst. Přesto se máme od sousedů čemu učit, ve Vídni fungují dohromady tři podniky,” nastínil Svoboda, kam chce s potíráním heren v Česku směřovat.