Masarykova univerzita chystá revoluci. Sníží počet oborů o třetinu

  18:09aktualizováno  18:09
Od akademického roku 2019/2020 spustí Masarykova univerzita v Brně nový systém studia. Počet oborů sníží o třetinu a zájemci dostanou pohodlnější možnost studovat na dvou fakultách současně.
Kampus brněnské Masarykovy univerzity.

Kampus brněnské Masarykovy univerzity. | foto: MAFRA

Kdo se hlásil na Masarykovu univerzitu, dobře to zná. Projížděl „plachty“ oborů se složitými názvy a mnohdy ani nevěděl, co obnášejí. Když zkusil studovat dva obory současně, časem většinou přišel na to, že nestíhá.

Na ty, co to zvládli, čekalo dvojnásobně těžké studium, včetně závěrečných prací a státnic. A kdo se upsal jen jednomu oboru - běda, když zjistil, že to nebyla dobrá volba.

Všechny tyto trable by měl odbourat nový převratný systém studia, který nejpočetnější brněnská škola plánuje zavést od akademického roku 2019/2020. „Je to největší revoluce v novodobých dějinách školy,“ tvrdí rektor Mikuláš Bek.

Novinky pro studenty Masarykovy univerzity

  • Místo oborů škola zavede studijní programy, počet se tak sníží z dosavadních 600 na 400.
  • Kromě pedagogické fakulty univerzita zruší dvojoborové studium a umožní sdružené studium na dvou fakultách současně – jeden obor bude hlavní, další pak vedlejší s menším rozsahem.
  • Někde bude možnost odložené volby - studenti si zaměření zvolí až po prvních dvou semestrech.
  • Novinky začnou platit od akademického roku 2019/2020.

Univerzita se inspirovala v anglosaském světě, kde mají studenti mnohem větší svobodu. „Od doby před sedmi lety, kdy jsem nastoupil do funkce, se změnili studenti i trh práce. A na to jsme museli zareagovat,“ poznamenal Bek.

Místo oborů se studenti zapíšou do takzvaných programů, sníží se také jejich počet z dnešních 600 na 400. Některé méně žádané obory zmizí z hlavní nabídky a stanou se z nich předměty v rámci studijních plánů.

Nabídka má být jednodušší a přehlednější. Kromě pedagogické fakulty zmizí jinde dvojobory, které obnášely všechno dvakrát ve stejném rozsahu.

Novopečení maturanti dostanou možnost studovat jeden obor hlavní a k tomu si přibrat vedlejší na jiné fakultě, ale už ne tak obsáhlý a náročný.

„Dnes už firmy chtějí, aby třeba právník či ekonom ovládal informatiku. Takže chceme zvýšit konkurenceschopnost našich absolventů,“ vysvětlil záměr prorektor pro studium a informatiku Michal Balant.

Nově si tak můžou zařadit dnes velmi žádanou informatiku do svých studijních plánů i studenti ekonomie nebo sociálních či humanitních věd.

Někde navíc získají možnost odložené volby a pro užší specializaci se rozhodnou až po dvou semestrech. „Budou přijati například na matematiku a po prvním roce se rozhodnou pro konkrétní studijní plán. Slibujeme si od toho více úspěšných absolventů a méně opakovaných ročníků,“ upřesnil Balant.

Kritika: Spíš omezení výběru

Ne všichni pedagogové jsou však z připravovaných změn nadšení. Například bývalý rektor univerzity a nynější děkan fakulty informatiky Jiří Zlatuška tvrdí, že to žádná revoluce není.

„Na naší fakultě sice byla spousta oborů, uchazeči se ale ve shodě se zákonem přijímali do studijního programu. A volbu nebo přestup mezi obory měli během studia otevřené podle svého uvážení,“ tvrdí Zlatuška. Podle něj byrokracie spojená s nově akreditovanými studijními programy zavádí spíše omezení výběru.

Většinou však studenti změny vítají. Jako pozitivum je bere třeba Matěj Kyselý z fakulty sociálních studií. „Vycházím z vlastní zkušenosti. První půlrok až rok se totiž lidé rozkoukávají a teprve začínají chápat, co vlastně studují. Boří mýty, které o oboru měli, a zjišťují, co je vlastně baví. Teď se můžou lépe rozhodnout,“ míní Kyselý.

Jenže třeba na přírodovědecké fakultě sice sloučí dva dosavadní obory - Molekulární biologii a genetiku a Speciální biologii - v jeden program, ale nováčci budou volit z pěti specializací hned na začátku. „Vyžádali si to sami studenti,“ uvedla Renata Veselská z Ústavu experimentální biologie, která se na reformě podílela.

Některé programy se ale měnit nebudou a v podstatě se jen přejmenují, například právo a právní věda nebo obory na lékařské fakultě, kde studium dozoruje i ministerstvo zdravotnictví.

Novinka se letošních maturantů už nedotkne. Těch, co se chystají absolvovat střední školu v příštím roce už ale ano. Přijímací řízení totiž začíná od 1. listopadu, tehdy chce také škola zveřejnit úplný soupis studijních programů.

„Připravujeme velkou kampaň pro střední školy, rodiče i veřejnost, kde budeme nový systém vysvětlovat. Stávající studenti by měli dokončit studia za stejných podmínek,“ upřesnila prorektorka pro vnější vztahy Hana Svatoňová.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Dotace na závlahy jsou k ničemu. Zemědělci by se utopili v papírech

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Ministerstvo chce rozdat miliony na závlahy, aby měli zemědělci zajištěnou vodu na polích během extrémního sucha,...

VIDEO: Pro obchodníky s kilogramy drog si přišlo policejní komando

Muž pěstoval a prodával kilogramy marihuany.

S marihuanou, extází i kokainem obchodovali muži, které na začátku listopadu zadrželi policisté ze speciálního Útvaru...

Najdete na iDNES.cz