Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rektor a děkani v Brně mohou nově pobírat odměny i rok po odchodu z funkce

  14:36aktualizováno  14:36
Na Masarykově univerzitě v Brně schválili ojedinělé odchodné. Od nového roku mohou vysocí funkcionáři, kteří odcházejí ze svého postu, pobírat až jeden rok svou dosavadní odměnu za výkon funkce. Musí ale v působení na univerzitě pokračovat.
Kampus brněnské Masarykovy univerzity.

Kampus brněnské Masarykovy univerzity. | foto: MAFRA

Změnu odměn schválil na konci loňského roku univerzitní Akademický senát. Pokud odstupující funkcionář nenastoupí do jiné vedoucí pozice, ale zůstane na univerzitě dál jako pedagog, výzkumník nebo vědec, bude ke svému platu dostávat až 12 tisíc korun měsíčně po dobu maximálně jednoho roku.

Právě 12 tisíc je podle platného vnitřního mzdového předpisu nejvyšší odměna, jíž mohou lidé na Masarykově univerzitě za vedoucí pozici dostat.

„Platy zaměstnanců na univerzitě tvoří nejen tarifní mzda, ale i pohyblivé složky, ve kterých jsou zahrnuty i odměny za výkon funkce. Odchodné je vypláceno ve formě části mzdy. Právě té, která byla poskytována za výkon funkce. Vyplácena bude v závislosti na délce vykonávaného funkčního období,” sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Takové odchodné je ojedinělé, nemá ho třeba ani pražská Karlova univerzita, ani brněnské Vysoké učení technické.

Je to poděkování za oběť, vysvětluje mluvčí

Na Masarykově univerzitě o takové odměně pro funkcionáře podle Fojtové uvažovali už dlouho. „V prosinci se projednával nový mzdový předpis a do něj se pak zakomponovalo i odchodné,” upřesnila mluvčí univerzity.

Funkce jsou totiž podle ní náročné a kompetentní lidé, kteří pro ně mají předpoklady, o ně nemají zájem. „Jsou si totiž vědomi toho, o co přijdou. Od univerzity je to poděkování za oběť, kterou člověk přináší tím, že se věnuje rozvoji a řízení instituce a nevěnuje se své profesi,” vysvětlila Fojtová.

Na kolik tyto odměny zatíží univerzitní rozpočet, není možné odhadnout. Nikdy totiž není předem jasné, zda například odstupující prorektor nebude zvolen do funkce děkana fakulty. V takovém případě by nárok na odstupné neměl.

Jestli se odchodné bude týkat přímo i rektora Mikuláše Beka, jenž v podzimních volbách hodlá kandidovat do Senátu s podporou několika politických stran, zatím také není jasné. Funkční období mu končí až v roce 2019 a podle Fojtové jej chce naplnit beze zbytku.

„Výuku má rád, ale zatím nevíme, jestli a kde bude učit po vypršení funkce rektora,” uvedla Fojtová.

Univerzita nabízí i další benefity

Odchodné, na něž dosáhnou pouze nejvyšší funkcionáři, ale zdaleka není jediným benefitem, který Masarykova univerzita svým zaměstnancům nabízí. Zaměstnanci mohou také čerpat tvůrčí volno, při němž je akademik uvolněn z výuky třeba na vědeckou misi.

„Zaměstnanci náleží po dobu čerpání tvůrčího volna v délce zákonných šesti měsíců mzda ve výši mzdového tarifu a osobního ohodnocení. V případě, že je poskytnuto tvůrčí volno delší než šest měsíců, výše mzdy pro období od ukončeného šestého měsíce je určena vedoucím,” uvádí vnitřní mzdový předpis.

Pro doktorské studenty navíc rektor Bek v únoru schválil zvýšení stipendia ze 7 na 12 tisíc korun. Účinnost má zpětnou, takže doktorandi dostanou stipendia i za první dva měsíce letošního roku. Umožnily to větší dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, jež zvedlo příspěvek na doktorská stipendia na 11 250 korun.

„Rozhodli jsme se pro vyšší částku, protože chceme tímto krokem zajistit našim doktorandům dobré podmínky. Současně chceme směřovat k tomu, aby na naší univerzitě studovali jen ti, kteří se studiu chtějí věnovat naplno,“ zdůvodnil Bek.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Trolejbusy s akumulátory pořizuje i Brno, energii umí vrátit do sítě

Brno budou nově brázdit trolejbusy se zabudovanými akumulátory a klimatizací.

Dopravní podnik města Brna má nově ve vozovém parku trolejbusy, které dokážou jet i se staženými sběrači – tedy bez...

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

Najdete na iDNES.cz