Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Masarykova univerzita pořádně zatopí plagiátorům

  • 9
Studenti, kteří při psaní prací na vysokých školách kopírují z cizích dokumentů, mají ode dneška důvod ke strachu. Masarykova univerzita a její partneři totiž spustili nový systém Odevzdej.cz. Má sloužit na odhalování plagiátorství ve všech typech studentských prací. Využít ho ale může kdokoli.

Univerzita již vloni zavedla program Theses, který uměl rozpoznávat padělky jen v závěrečných pracích. "Prakticky jsme rozšířili už fungující program. Zjistili jsme totiž, že nejvíc studenti podvádějí právě v drobnějších úkolech," vysvětlila Jitka Brandejsová z fakulty informatiky.

Program Theses zatím odhalil na Masarykově univerzitě dvacítku padělatelů. Někteří z nich nebyli klasifikováni, jiní museli práci přepsat.

"Zatím však nemáme nástroj na ty, kteří po odhalení podvádění přeruší studium," připustila Brandejsová.

Poslouží i veřejnosti

Nový systém Odevzdej.cz umí odhalovat kopie ve všech typech prací, které studenti odevzdávají – seminárních, ročníkových i závěrečných. V budoucnu může posloužit i veřejnosti.

"To by se mohlo týkat třeba autorů odborných knih, ale i středních škol, kde se často píší nejrůznější referáty," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Odevzdej.cz pracuje nejen s češtinou, ale i slovenštinou a angličtinou, dokumenty kontroluje antivirem a vše převádí do formátu pdf.

"Díky tomu nemusíte platit za drahé licence k programům," vysvětlila Brandejsová a dodala, že systém vyhledává také účinněji než Google, protože na rozdíl od něj má přístup do databází univerzit, které se do projektu zapojily. Odevzdej.cz bude také sloužit jako velká databáze všech prací.

Systém zatím není schopen porovnávat dokumenty s celým internetem. "Je mýtus, že by to bylo možné. Soubory musíte mít uložené v počítači anebo znát stránku, kde jsou," popsala prorektorka Ivana Černá.

Právě na možnosti porovnávání s celým internetem se nyní budou vývojáři zaměřovat. Budoucnost vidí také v odhalování otrockých překladů z anglických prací.

Pozná i pozměněný slovosled

Někteří studenti odmítají, že by se kdy dopustili plagiátorství, a považují ho za nemorální. "Občas někoho parafrázuji. Zkopíruji část textu a pak ho přepíšu vlastními slovy," připustila studentka politologie Hana Dýnková.

Parafrázování však program rozpoznat nedokáže. "Umí ale poznat, když opisovatel pouze změnil slovosled. K tomu dochází nejčastěji," řekla Černá.

Do projektu Odevzdej.cz se zapojilo deset českých univerzit včetně Karlovy v Praze. Na vývoj přispělo ministerstvo školství pěti miliony korun. Starší systém Theses v červnu obsadil druhé místo v mezinárodní soutěži v odhalování plagiátů. Zapojilo se do ní 21 univerzit z celého světa.

Práce s Odevzdej.cz

Do vybraných políček zadejte místo v počítači nebo adresu na internetu, kde máte soubor uložený.
Zadejte e-mail, na který chcete obdržet výsledek hledání, a systém vám během několika hodin pošle odkaz, kam výsledek umístil.
Ve výsledné zprávě se červeně označí části, které byly zkopírovány odjinud nebo je někdo opsal jinam.