Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Masarykova univerzita chystá revoluci, hodlá otevřít placenou školu

  15:27aktualizováno  15:27
Zní to až neuvěřitelně. Brněnská Masarykova univerzita se odhodlává k netradičnímu kroku. Zvažuje založení dceřiné soukromé vysoké školy, takzvané college. Tedy instituce, na které by studenti museli platit školné.

Masarykova univerzita plánuje založit soukromou vysokou školu, která by měla studenty více propojit s praxí. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Takový záměr je v Česku zatím zcela ojedinělý. „Trend poklesu rozpočtů veřejných vysokých škol na vzdělávání a limitování počtu studentů nám neumožňuje uspokojit poptávku kvalitních uchazečů o studium v řadě oborů, kde absolventi skutečně scházejí,“ vysvětlil rektor univerzity Mikuláš Bek.

Jaké obory by mohla škola nabízet, nikdo dopředu prozradit nechce. Jisté ale je, že by nešlo o humanitní či vědecké směry, ale naopak spíše o profesně zaměřené programy spojené s konkrétními odvětvími, jež by měly zajistit studentům vysokou pravděpodobnost uplatnění.

Aby univerzita nemusela zakládat zcela nové zařízení, je ve hře spolupráce s již založenou soukromou vysokou školou. Tou by se mohla stát Vysoká škola Karla Engliše (VŠKE) sídlící v Brně. Nedávno ji koupil podnikatel Ladislav Chodák, jenž před dvěma lety financoval neúspěšné politické hnutí A co Brno?

Deset procent akcií školy koupila také Regionální hospodářská komora Brno, která reprezentuje 450 místních firem a je největší organizací svého druhu v republice. Právě s ní chce univerzita, která by si zřejmě pořídila majoritní podíl akcií školy, spolupracovat. Zapojit by se však mohl i přímo Chodák.

Hlavním plusem bude spojení teorie s praxí

Delegáti regionální hospodářské komory už tento týden schválili plán zapojení se do projektu.

„Doufáme v co nejužší spojení teorie s praxí. Dokážeme zajistit perfektní praktické i lektorské zázemí a studentům nabídnout získání zkušeností formou stáží,“ řekl předseda představenstva komory Miloš Škrdlík, který je majitelem sítě obchodů Brněnka.

Masarykově univerzitě vyhovuje využít v projektu už existující instituci. „Je to výhodnější než budovat novou instituci zcela na zelené louce. Jeví se to jako vhodná varianta, která může situaci velké poptávky a mála financí vyřešit,“ připustila možnost mluvčí univerzity Tereza Fojtová s tím, že je vše zatím otevřené.

Veškerý zisk ze školného by prý univerzita reinvestovala do chodu nové organizace.

Vysoká škola Karla Engliše, která nabízí bakalářské obory ekonomického a právnického zaměření, má za sebou složitou minulost. Dříve měla problémy s akreditací a kontroverze se točily také okolo bakalářského titulu, který na ní získal bývalý primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).

Jeho práce byla podle odborníků neobhajitelná. Dodnes je pak rektorem školy někdejší vlivný politik ČSSD Zdeněk Koudelka, jemuž bylo přisuzováno částečné autorství kritizované amnestie prezidenta Václava Klause. V takovémto stavu školu v únoru koupil Chodák a avizoval, že s ní má velké plány.

Problematická pověst partnera není překážkou

Jeho vize se teď může naplnit. Se zapojením Masarykovy univerzity zřejmě již dopředu počítal. „Říkal jsem si, že by to byla nejlepší varianta. Nešlo mi o vybudování ‚mé školy‘, ale ‚kvalitní školy‘. Vstup komory zajistí praktickou a univerzita zase teoretickou stránku,“ konstatoval Chodák.

A také z vyjádření podnikatelů vyplývá, že se zapojením prestižní brněnské vysoké školy počítají. „V podstatě se dá říct, že na Masarykovu univerzitu čekáme. Pokud se na novém subjektu bude řešit změna struktury či žádost o akreditaci nových oborů, je třeba vše prodiskutovat,“ potvrdil Škrdlík.

Garantem toho, že bude plánovaná spolupráce úspěšná, pro něj prý je právě majitel VŠKE Chodák. Brněnský podnikatel totiž taktéž sedí v představenstvu regionální hospodářské komory. Kvalitním partnerem je Chodák také pro univerzitu, kde má dobré kontakty díky dlouhodobé spolupráci s fakultou informatiky nebo pedagogickou fakultou.

Rektor univerzity Bek navíc dodal, že pokud by Masarykova univerzita vstupovala do existující organizace, došlo by k její vnitřní transformaci zahrnující také personálie a změnu názvu.

„V minulosti poškozená pověst VŠKE se na univerzitu nijak přenést nemůže. Pokud vstoupíme do existujícího subjektu, zcela ho změníme,“ řekl MF DNES. Zda se tak nakonec z Vysoké školy Karla Engliše stane první soukromá pobočka české vysoké školy, má být jasné do konce roku.

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Šance pro následovníky Kiwi. Kraj plánuje pro firmy vytvořit nové zázemí

Technologický park v brněnském Králově-Poli

Pomohli ke zrodu třeba prodejci letenek Kiwi.com, jehož hodnota se dnes pohybuje v miliardách korun. Jihomoravské...

Za pravdu bych mohl být perzekvován, řekl soudu o bitce starosta Bystrce

Bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl (vpravo) a zastupitel Martin Küfhaber se...

Při vyšetřování rvačky mezi starostou brněnské Bystrce Tomášem Kratochvílem (ČSSD) a vojákem z tajné služby svědčil ve...

Najdete na iDNES.cz