Lednický fašankový průvod masek.

Lednický fašankový průvod masek. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Maškary a tanec pod šable. Lednicí prošel fašankový průvod

  • 1
V sobotu se v Lednici konal šestý ročník obnoveného tradičního fašanku, tedy slavnosti známé v jiných regionech pod názvem masopust či ostatky. I přes silné mrazy se průvodu zúčastnilo na třicet maškar.

Zelený sedan zastavila v sobotu v podvečer na jedné z Lednických ulic smrtka. "Pár drobáků na parkování určitě máte, dejte něco chase," promluvila na překvapeného řidiče. Nejednalo se o přízrak, ale o maškaru z fašankového průvodu. Ten se po svém nedávném obnovení konal v Lednici již pošesté.

"Maskám, jakož i ostatním účastníkům se veseliti se hudbou a tancem ukládá. Občanům, jež pro veselici porozumění nemaje, se vměšovati do průvodu zakazuje," předčítá z glejtu na Zámeckém náměstí místostarosta obce Leoš Tržil.

"Budiž tedy fašankové veselici konané dnešního dne, souhlas udělen," zakončuje svou řeč a na tři desítky maškar seskupených na náměstí mu nadšeně aplauduje. A vychází do ulic koledovat o výslužku.

Obnovená lednická tradice

Chvíli předtím už smrtka, vodník, voják, námořník, strašák a další vytáčeli za vlastního hudebního doprovodu tradiční tanec pod šable.

Lednický novodobý rekord je osmdesát maškar v původu. Do toho měla tato sobota, i kvůli mrazu, daleko. Přesto ale fašanku, tedy lidové oslavě předznamenávající měsíční půst, přihlíželo i několik desítek diváků. Mezi nimi si skupinu lidí tancující v maskách a s šavlemi fotografovala i Pavlína Melounová z Vysočiny.

"Byli jsme zvědaví, co to bude, tak jsme se přišli podívat. Vypadá to jako zajímavá tradice," myslí si žena, která na jihu Moravy tráví víkend s rodinou v lázních. Jako turistka ani nepoznala, že se jedná o tradici obnovenou teprve nedávno.

O znovuslavení lednického fašanku se totiž teprve před šesti lety postaral místní okrašlovací spolek. "Je to jedna ze snah jak obnovit tradice, které v posledních desetiletích v Lednici zanikly," vysvětluje předseda okrašlovacího spolku Jaroslav Martínek.

Dodává také, že jim s tím výrazně pomáhají kolegové z Old Stars Břeclav a Starobřeclavské cimbálky, kteří se průvodu také účastní. "To proto, že už tu není živý folklór, nemáme krojovanou chasu," říká muž, který se, coby člen 1.Plavební, na průvod vystrojil za námořníka.