Matěj Coufal je úspěšným brněnským barmanem.

Matěj Coufal je úspěšným brněnským barmanem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dělej drink tak, abys jej mohl naservírovat své mámě, říká úspěšný barman

  • 0
Chia semínka, infuze avokádem, pěna z cizrny, lák na nakládání cibulek. To je jen část takřka alchymistických procesů z repertoáru brněnského barmana Matěje Coufala. Sbírá prestižní ocenění, přestože práci za barem se přitom věnuje doslova pár let.

Třiadvacetiletý mixolog, jenž se podílí na skladbě koktejlového menu v baru Super Panda Circus a v Baru, který neexistuje, dokázal zvítězit na konferenci České barmanské asociace v exhibiční soutěži nejlepších barmanů z předních českých podniků.

„Od patnácti jsem pracoval v kuchyních, byla to příjemná brigáda. Když jsem pak začal pomáhat v Baru, který neexistuje, začalo mě to k drinkům táhnout a chtěl jsem se učit od kolegů,“ vzpomíná barman, jenž si ještě přednedávnem pohrával s myšlenkou, že by se z něj stal psychiatr.

Na medicínu se dokonce dostal a tři semestry tam studoval. Záhy však pochopil, že se našel v mixování a kombinování zdánlivě nesourodých surovin.

„Baví mě soutěživost barmanské komunity, kdy se každý snaží přijít s něčím novým, netradičním, překvapujícím. Nejlepší odměnou je, když vám někdo řekne: Tohle by nás nikdy nenapadlo,“ říká Coufal, podle něhož je nejdůležitější, aby výsledný nápoj dohromady dával smysl.

Kolega se snažil o kombinaci s tvarůžky, prozradil barman

Ať už smíchanými surovinami, vzhledem, či názvem. Ve víru experimentování by se prý mělo také pamatovat na to, že ne všechno lze při tvorbě drinku použít. „Kolega se snažil zakomponovat tvarůžky, ale po ochutnání pochopil, že to byl špatný nápad,“ směje se použití kuriózní suroviny Coufal.

V možná nejznámějších brněnských barech tráví spousty hodin týdně, jeho cesta tam však nebyla jednoduchá. Na prvním pohovoru jej dokonce odmítli. Nadšením se mu však povedlo uspět. Na začátku ale do práce chodil raději dvě hodiny předem, aby perfektně znal zboží a v přípravě nápojů se vycvičil.

„Samotná práce je ale mnohem snazší, než se může zdát. Musíte umět spojit základní chutě, nějaké technické postupy a pak je samozřejmě třeba si dát záležet na každém jednotlivém drinku, který pro zákazníky mícháte. Světoznámý barman Alex Kratěna mi jednou řekl: Dělej každý drink tak, aby ses ho nebál naservírovat vlastní mámě. Pak se nic nepokazí,“ popisuje.

Klíčová je atmosféra podniku, míní Coufal

I přesto, že spolu s kolegy věnuje přípravě menu a nových drinků obrovskou spoustu času, ponocují a společně se snaží objevovat nové postupy, samotný nápoj je v podniku prý až druhotným produktem.

„Je to jako s pivem, většinou se vydáte do hospody hlavně za kamarády. Prvně řešíte, s kým někam půjdete, a až potom se zaobíráte tím, kam a na co. Jasně že se snažíme mít fantastické drinky, ale klíčová je atmosféra podniku,“ myslí si Coufal.

Že dokázal uspět v konkurenci největších es českého barmanství, kteří podle jeho slov výrazně udávají jeho směr, jej překvapilo.

V soutěži, při které soutěžní drink míchal před tříčlennou porotou, se hodnotí technika a čistota práce, myšlenka nápoje, jeho celkové provedení, ale také vystupování samotného barmana. „Akce se konala v Brně, měl jsem v podstatě domácí publikum. Užil jsem si to, ale mé místo je za barem,“ zakončuje s tím, že by v budoucnu rád studoval gastronomii v zahraničí a jednou by si chtěl otevřít vlastní podnik.