Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nepřítel heren Matěj Hollan míří do stranické politiky. Kývl Bursíkovi

  18:53aktualizováno  18:53
Matěj Hollan, brněnský aktivista a bojovník za rušení místních heren, vstupuje do vysoké politiky. Kývl na nabídku Martina Bursíka a jeho nové Liberálně ekologické strany (LES). Hollan je členem přípravného výboru vznikající strany, která chce uspět už v říjnových volbách do Sněmovny.

Matěj Hollan | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Považuji za důležité, aby tady vznikla opravdu ekologická liberální strana. U zelených jsem tohle dlouhodobě necítil. Ve chvíli, kdy Martin Bursík zelené opustil, přišlo mi logické projekt, ke kterému mám ideově blízko, podpořit," vysvětluje své kroky Hollan.

Jeho rozhodnutí vzbudilo vlnu ohlasů na sociálních sítích. Mnozí jsou zklamaní, jeho krok nechápou a kritizují. Jiní mu drží palce. A podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka by měla osobnost Hollanova typu šanci spíše v regionální politice.

"Hollan má šanci, když se rozhodne kandidovat v rámci například městské části, ve které působí a řeší svá témata. V celostátním rozměru by se musel spíše spojit s nějakou z větších stran," uvedl před časem Kopeček.

Kromě Hollana se k nové straně přidal i bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, režisérka Olga Sommerová či ekolog Ivan Rynda.

Strana teď stojí před důležitým úkolem, do pátku musí získat tisíc podpisů. Pokud se to podaří, zaregistruje se a začne stavět kandidátky do předčasných voleb.

"Určitě je to projekt s ambicí vstoupit do Poslanecké sněmovny. Stranu jsme založili, abychom do Sněmovny vrátili témata, za která bojuji. Během dvou týdnů teď zjistím, jestli to má smysl, a podle toho se rozhodnu," vyjadřuje se Hollan ke své kandidatuře v předčasných volbách, které prezident vyhlásil na konec října.

Ekologická linka mu chyběla

"Budu vždy pracovat na jednotlivých tématech a je mi jedno, z jaké strany to bude. Budu se prostě řídit tím, jestli to má smysl, nebo ne. LES mi do života vrací ekologickou linku, která mi jako celoživotnímu ekologovi chybí," dodává.

Matěj Hollan je občanským aktivistou na plný úvazek. Pochází navíc z aktivistického prostředí, matka vede sdružení Veronica, jeho otec brojí proti globálnímu oteplování.

Prostřednictvím svého občanského sdružení Brnění bojuje Matěj Hollan za rušení heren i proti korupci v Brně. Je spoluautorem webu Mapyhazardu.cz a aktivně přispívá na satirický server Žít Brno. Vliv má i na Facebooku, kde ho sleduje přes jeden a půl tisíce uživatelů.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Najdete na iDNES.cz