Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nepřítel heren Matěj Hollan míří do stranické politiky. Kývl Bursíkovi

  18:53aktualizováno  18:53
Matěj Hollan, brněnský aktivista a bojovník za rušení místních heren, vstupuje do vysoké politiky. Kývl na nabídku Martina Bursíka a jeho nové Liberálně ekologické strany (LES). Hollan je členem přípravného výboru vznikající strany, která chce uspět už v říjnových volbách do Sněmovny.

Matěj Hollan | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Považuji za důležité, aby tady vznikla opravdu ekologická liberální strana. U zelených jsem tohle dlouhodobě necítil. Ve chvíli, kdy Martin Bursík zelené opustil, přišlo mi logické projekt, ke kterému mám ideově blízko, podpořit," vysvětluje své kroky Hollan.

Jeho rozhodnutí vzbudilo vlnu ohlasů na sociálních sítích. Mnozí jsou zklamaní, jeho krok nechápou a kritizují. Jiní mu drží palce. A podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka by měla osobnost Hollanova typu šanci spíše v regionální politice.

"Hollan má šanci, když se rozhodne kandidovat v rámci například městské části, ve které působí a řeší svá témata. V celostátním rozměru by se musel spíše spojit s nějakou z větších stran," uvedl před časem Kopeček.

Kromě Hollana se k nové straně přidal i bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, režisérka Olga Sommerová či ekolog Ivan Rynda.

Strana teď stojí před důležitým úkolem, do pátku musí získat tisíc podpisů. Pokud se to podaří, zaregistruje se a začne stavět kandidátky do předčasných voleb.

"Určitě je to projekt s ambicí vstoupit do Poslanecké sněmovny. Stranu jsme založili, abychom do Sněmovny vrátili témata, za která bojuji. Během dvou týdnů teď zjistím, jestli to má smysl, a podle toho se rozhodnu," vyjadřuje se Hollan ke své kandidatuře v předčasných volbách, které prezident vyhlásil na konec října.

Ekologická linka mu chyběla

"Budu vždy pracovat na jednotlivých tématech a je mi jedno, z jaké strany to bude. Budu se prostě řídit tím, jestli to má smysl, nebo ne. LES mi do života vrací ekologickou linku, která mi jako celoživotnímu ekologovi chybí," dodává.

Matěj Hollan je občanským aktivistou na plný úvazek. Pochází navíc z aktivistického prostředí, matka vede sdružení Veronica, jeho otec brojí proti globálnímu oteplování.

Prostřednictvím svého občanského sdružení Brnění bojuje Matěj Hollan za rušení heren i proti korupci v Brně. Je spoluautorem webu Mapyhazardu.cz a aktivně přispívá na satirický server Žít Brno. Vliv má i na Facebooku, kde ho sleduje přes jeden a půl tisíce uživatelů.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

V zámeckých jízdárnách v Lednici vystavují až do konce září mistrovské repliky...

Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz