Nový náměstek primátora Matěj Hollan ze Žít Brno na ustavujícím zastupitelstvu.

Nový náměstek primátora Matěj Hollan ze Žít Brno na ustavujícím zastupitelstvu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Náměstek pro lajky“ Hollan je méně vidět, má za sebou i první přešlapy

  • 21
Místo portrétu prezidenta si do kanceláře pověsil Leoše Janáčka. Říká si náměstek pro lajky, protože i když je náměstkem brněnského primátora, nepřestal se svými voliči a fanoušky komunikovat přes sociální sítě. Třicetiletý Matěj Hollan ze Žít Brno si zvyká na nový život.

Po rychlém vyjednávání získal funkci náměstka pro kulturu a sociální a zdravotní oblast. „Náměstkování mě docela uspokojuje, kancelář i můj úsek fungují velmi dobře, už když jsem přišel, bylo tu připraveno hodně věcí z minula,“ říká bývalý aktivista.

Sice si pravidelně píše „deníček náměstka“, aby Brňané měli informace, na čem zrovna pracuje, ale celkově je ho vidět o hodně méně než před volbami.

Po prvních třech měsících už má za sebou několik kontroverzí.

Nejvíc diskusí vzbudily jeho úvahy o slučování městských nemocnic. Předtím, než koalice ústy Hollana svůj záměr ohlásila, neprodiskutovala jej se spolumajiteli jedné z nich – církevním řádem milosrdných bratří. Představitelé řádu pak pohrozili městu neprodloužením smlouvy na provozování nemocnice (více čtěte zde).

Středečního veřejného jednání zastupitelů Brna-Střed se účastnili i desítky...
Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan (uprostřed) při oslavách volebního úspěchu....
Matěj Hollan odpovídá čtenářům iDNES.cz

PROMĚNA. Na snímku zleva - Matěj Hollan aktivista, Matěj Hollan star podzimních voleb, Matěj Hollan politik a respondent, který odpovídá čtenářům iDNES.cz

„Je to složitější, než jsme mysleli. Platí ale usnesení, že město nemocnice sloučit chce. Čekají nás ovšem složitá jednání, jak to bude po skončení smlouvy mezi městem a řádem o provozování nemocnice. Budeme si zadávat různé analýzy a audity fungování obou městských nemocnic, které budou podkladem pro naše rozhodnutí,“ přiznává Hollan.

Kulturní centrum, neziskovky i pivnice

A co se povedlo? Nastartovala dříve naprosto nepředstavitelná spolupráce mezi městem a neziskovými organizacemi. Minulý týden třeba radní propagovali na tiskové konferenci sbírku na Ukrajinu, kterou pořádaly tři neziskovky, a Hollan se nechal vyfotit při předávání darů.

Hazard se podařilo v Brně zakázat, bakalář muzikologie Hollan si tedy jako svoje osobní téma vybral prosazení Janáčkova kulturního centra (o začátku stavebních prací čtěte zde). „Stavba vůbec není nereálná, budeme shánět peníze jinde, od firem nebo státu,“ popsal náměstek.

A chce brzy vidět konkrétní výsledky ohledně sociálně vyloučených lokalit. „V březnu pořádáme velkou konferenci, kam zveme všechny neziskovky, úředníky městských částí i magistrátu, lidi z ostatních veřejných institucí. Budeme tam diskutovat, co všechno je potřeba, aby se situace lidí v těchto oblastech mohla zlepšovat,“ myslí si Hollan.

A povedla se ještě jedna věc. Odvrátit konec náměstkovy nejoblíbenější Pivnice U Poutníka. Letitý spor o užívání zahrádky rozhodli brněnští radní tak, že ji povolili. „Už mám splněno, můžu odejít,“ říká vesele Hollan.