Simona Janů podala žalobu na ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti...

Simona Janů podala žalobu na ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti kvůli způsobu, jakým policie šetřila smrt jejího syna. (14.11.2016) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Sebevražda to nebyla, syna zavraždili, tvrdí žena. Zažalovala policii

  • 12
Již před více než třemi a půl lety nalezli policisté v bytě v brněnských Zábrdovicích tělo jednatřicetiletého muže s provazem kolem krku. Vyšetřování uzavřeli jako sebevraždu, matka mrtvého se s tím však odmítá smířit. Příčinu smrti i průběh vyšetřování dodnes provází řada nejasností.

Smrt byla označena za sebevraždu a další vyšetřování odloženo. Proti tomuto rozhodnutí i přes sérii neúspěšných stížností stále bojuje matka zemřelého, Simona Janů.

V pondělí Městský soud v Brně otevřel její žalobou na ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti. Policii ČR v ní viní z neetického chování a chybného šetření případu.

„Bez jakéhokoliv záznamu a vysvětlení byly například zlikvidovány osobní věci mého syna,“ přibližuje Janů. Po porovnání bytu s fotografiemi pořízenými policií podle ní kromě oblečení a mobilních telefonů jejího syna zmizely i dva nedopalky z popelníku nebo sklenice ze stolu.

Podle Janů viděli sousedé jejího syna policisty, jak vynášejí z bytu černé pytle. Zároveň však byt nebyl nijak zabezpečen ani zapečetěn, ale pouze přelepen policejními páskami. „Zlikvidován byl také provaz z Alešova krku, jež byl spálen na Ústavu soudního lékařství,“ uvedla Simona Janů.

Další kontroverzí podle ní je fakt, že tělo bylo zpopelněno o týden dříve než bylo v plánu a kremace se tak uskutečnila bez vědomí i přítomnosti pozůstalých. Údajně kvůli rozkladu těla.

Rodina se nemohla zúčastnit kremace

Simona Janů rozhodnutí rozporuje s opětovným odvoláním na dostupné fotografie z května roku 2013. Zpopelněním bylo již zcela znemožněno další vyšetřování. Zároveň tímto způsobem došlo podle Janů k dehonestaci jejího syna.

„Policisté jsou vázáni takzvaným etickým kodexem Policie ČR, ve kterém jsou jako základní hodnoty při práci policie uvedeny profesionalita, nestrannost, odpovědnost, ohleduplnost a bezúhonnost. Právě v rozporu s tímto etickým kodexem jednali příslušníci vůči žalobkyni při vyšetřování úmrtí jejího syna,“ komentoval právní zástupce matky Jiří Koláček.

Za změnu data kremace a znemožnění účasti pozůstalých na obřadu se Janů dosud nikdo z policie neomluvil. „Z pohřební služby mi přišel v roce 2013 dopis, který však za omluvu rozhodně nepovažuji,“ dodala Janů.

Mezi řadu dílčích pochybení v postupu žaloba řadí i pozměnění spisu a výpovědi jedné z policistek týkající se právě přesunutí data kremace. Simona Janů kvůli rozhodnutí policie odložit další vyšetřování již podala stížnost například na městské i krajské zastupitelství v Brně.

„Z obsahu uvedených stížnostních spisů vyplývá, že nebyl shledán nesprávný postup policistů spočívající dle žalobkyně v netaktním a hrubém jednání. Je nutné také podotknout, že se šetřením zabývala veřejná ochránkyně práv, která je zcela nezávislá a dospěla ke stejným závěrům jako kontrolní orgány policie,“ přiblížil Jaroslav Neumann zastupující ministerstvo vnitra.

Podle matky se jednalo o vraždu

„Nebyl zde čten přípis náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování policejního prezidia České republiky Zdeňka Laubeho ze dne 24. 9. 2014, v němž sděluje, že nařídil provedení prověrky dané věci, jejímž závěrem bylo zjištění profesního pochybení policistů pracujících na tomto případě,“ reagoval Koláček.

„Je mi záhadou, jak by mohl nejvyšší představitel služby Kriminální policie a vyšetřování dojít k jiným závěrům než jsou obsaženy v dnes čtených stížnostních spisech,“ doplnil advokát.

Ministerstvo vnitra však navíc vzneslo námitku promlčení, jelikož Simona Janů podala žalobu až pět měsíců po uplynutí promlčecí lhůty.

Matka zemřelého se zároveň domáhá náhrady nemajetkové újmy ve výši šest milionů korun. „Výše nemateriální újmy nemá sloužit k obohacení žalobkyně, ale má probrat z letargie příslušníky policie i ústředních orgánů státní správy, do jejichž působnosti Policie ČR přísluší,“ vysvětlil Koláček.

Rozhodnutí soudu bude známo pravděpodobně 21. listopadu. Zároveň se v následujících dnech u brněnského městského soudu objeví žaloba zmíněné pohřební služby, která odmítla mimosoudní vyrovnání.

Simona Janů sebevraždu svého syna dlouhodobě odmítá. Z jeho smrti viní skupinu mužů, na kterou v minulosti její syn podal trestní oznámení. Jeden z mužů měl být údajně napojen právě na policii.