Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


MDŽ láme rekordy v obchodech s květinami

  20:55aktualizováno  20:55
Červený karafiát, komunistický symbol Mezinárodního dne žen, dostanou ženy i v sobotu. Květin totiž kupují muži přibližně stejný počet. Karafiáty už ale v květinářství "nefrčí“. Ženy dostávají k svátku spíše jarní květiny.
Karafiáty byly symbolem svátku

Karafiáty byly symbolem svátku | foto: Profimedia.cz

"Před deseti lety šly karafiáty na dračku. Dnes je to mnohem méně, pořád jich ale touto dobou prodám o sto procent více než normálně,“ sdělila Bohuslava Bučková z květinářství v Hlavní ulici v Komíně, která v oboru pracuje už osmnáct let. Podle ní muži v dnešní době kupují nejvíc jarní květiny. "Narcisy a tulipány, které dřív nikdo nechtěl,“ podotkla. A Mezinárodní den žen podle ní nepřekoná v počtu prodaných květin ani poslední dobou velmi populární svátek zamilovaných na svatého Valentýna.

Svátek má dlouholetou tradici
Den žen má po celém světě totiž dlouholetou tradici. Už v roce 1907 vystoupila na sjezdu socialistů ve Stuttgartu rakouská delegátka s něčím nevídaným: ženy by měly žádat o volební právo. "Tehdy se ženy rozhodly bojovat za svoje práva. Mezinárodní den žen rozhodně není socialistický svátek, je ale bohužel spojen se socialistickou propagandou,“ vysvětlila Kateřina Plesková z Nesehnutí, které proto zítra s dalšími organizacemi pořádá oslavu s názvem eMDéŽet.

"Chceme tím odkázat na prababičky-feministky, které se zasadily o získání volebního práva pro ženy. A hlásaly také mírové poselství v průběhu první a druhé světové války,“ uvedla Plesková. Kulturní akce se koná v Domě pánů z Kunštátu. V šest hodin začne vernisáží výstavy Vem si mě, která paroduje známou reality show, kdy si milionář vybírá nevěstu ze zástupu žen. Dvě fotografky zachytily fiktivní reality show, jenže obráceně: milionářka si vybírá muže. Na výstavu naváží umělci, hudebníci a divadelníci. Celým večerem budou provázet moderátoři, vysvětlující minulost a současnost Mezinárodního dne žen.

. Historie MDŽ

Tradice MDŽ začala v roce 1907, kdy na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu vystoupila rakouská delegátka s tím, že by ženy měly žádat o volební právo.
Poprvé dne 8. 3. 1914 demonstrovaly ženy ve světě proti zbrojení, chystané válce a požadovaly přístup žen do veřejného života. Žádaly občanskou a politickou rovnoprávnost.
Od roku 1975 se MDŽ připomíná jako den mezinárodní solidarity žen všech zemí za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: Umělec

Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz