Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Medvědí dvojčata těší davy: pojmenují je Bill a Tom

  21:38aktualizováno  21:38
Lední mláďata přinesla brněnské zoologické zahradě slávu. A téměř dvakrát více návštěvníků, zisky ze vstupného a za suvenýry. Jen ze vstupenek šly výdělky nahoru o jeden až dva miliony korun měsíčně. Přesto to nebude stačit na úpravy, které zahrada potřebuje.

Medvídci v brněnské zoo | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Za letošní první čtvrtletí navštívilo zoo 45 tisíc lidí, loni jich bylo jen 26 tisíc. "Mnohonásobně vyšší nápor je logicky o víkendech. Za oba dny přijde i devět tisíc lidí,“ řekl mluvčí zahrady Pavel Hrazdíra.

Medvíďata přinesou milion, zahrada potřebuje osmdesát
Mimořádná návštěvnost se výrazně  promítne do ekonomických výsledků zahrady. "Rozhodně máme lepší hospodářský výsledek než vloni. Ještě ale není vyhodnocené celé čtvrtletí,“ uvedl ředitel zoo Martin Hovorka s tím, že i kdyby byly zisky sebevětší, zahradě to moc nepomůže.

"Takový výběh, který zrovna chystáme pro medvědy, stojí osmdesát milionů a medvídci nám zvýšili příjmy tak o milion, o dva. To bude maximálně na architekta, který udělá plány. Potřebovali bychom tak půl miliardy, a tu nám nepřinese ani deset medvídků,“ vysvětlil Hovorka.

Z letos utržených peněz za medvídky budou profitovat zřejmě primáti. "Teď se soustředíme na výběh pro šimpanze, peníze půjdou tam,“ plánoval Hovorka. Desítky milionů na medvědí výběh pak chce získat z evropských fondů.

Bílí chlupáči přitahují nejen ke svému výběhu, ale také ke stánkům se suvenýry. K dostání jsou připínací placky, plyšáci nebo hrnky. Vše s motivem ledních medvídků. "Největší úspěch zatím zaznamenali plyšoví medvídci. Vykoupili jsme celou republiku a pořád to nestačilo, takže si je dovážíme ze zahraničí. Teď připravujeme hrníčky,“ říká Hovorka. Ekonomický přínos medvídků chce Hovorka zhodnotit až na úplném konci jejich pobytu v brněnské zoo.

Nejdřív křtiny, stěhování až za půl roku
Vedení zahrady začne v nejbližší době vyjednávat o tom, kam se budou odrůstající méďové stěhovat. "Zoologové kontaktují ostatní zahrady a na přelomu roku 2008 a 2009 by medvíďata měla vyrazit do světa,“ potvrdil mluvčí zahrady Pavel Hrazdíra.

Zařízení, do kterých Bill a Tom poputují, musí především splňovat podmínky pro chov ledních medvědů. Brněnští medvídci mají co nabídnout. "Medvíďata jsou z přirozeného odchovu, mají tedy přirozené pudy a jsou ideální pro založení chovu. Jejich role budoucích otců by měla být zajištěna,“ řekl Hrazdíra.

Do konce roku je ale ještě dost času. V současné době brněnskou zoo zaměstnávají medvědí křtiny naplánované na příští sobotu. Billa a Toma pokřtí brněnský primátor Roman Onderka, jména dalších kmotrů zatím zůstávají v utajení. Jména Bill a Tom zvítězila v internetovém hlasování.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Najdete na iDNES.cz