Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Medvědí dvojčata těší davy: pojmenují je Bill a Tom

  21:38aktualizováno  21:38
Lední mláďata přinesla brněnské zoologické zahradě slávu. A téměř dvakrát více návštěvníků, zisky ze vstupného a za suvenýry. Jen ze vstupenek šly výdělky nahoru o jeden až dva miliony korun měsíčně. Přesto to nebude stačit na úpravy, které zahrada potřebuje.

Medvídci v brněnské zoo | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Za letošní první čtvrtletí navštívilo zoo 45 tisíc lidí, loni jich bylo jen 26 tisíc. "Mnohonásobně vyšší nápor je logicky o víkendech. Za oba dny přijde i devět tisíc lidí,“ řekl mluvčí zahrady Pavel Hrazdíra.

Medvíďata přinesou milion, zahrada potřebuje osmdesát
Mimořádná návštěvnost se výrazně  promítne do ekonomických výsledků zahrady. "Rozhodně máme lepší hospodářský výsledek než vloni. Ještě ale není vyhodnocené celé čtvrtletí,“ uvedl ředitel zoo Martin Hovorka s tím, že i kdyby byly zisky sebevětší, zahradě to moc nepomůže.

"Takový výběh, který zrovna chystáme pro medvědy, stojí osmdesát milionů a medvídci nám zvýšili příjmy tak o milion, o dva. To bude maximálně na architekta, který udělá plány. Potřebovali bychom tak půl miliardy, a tu nám nepřinese ani deset medvídků,“ vysvětlil Hovorka.

Z letos utržených peněz za medvídky budou profitovat zřejmě primáti. "Teď se soustředíme na výběh pro šimpanze, peníze půjdou tam,“ plánoval Hovorka. Desítky milionů na medvědí výběh pak chce získat z evropských fondů.

Bílí chlupáči přitahují nejen ke svému výběhu, ale také ke stánkům se suvenýry. K dostání jsou připínací placky, plyšáci nebo hrnky. Vše s motivem ledních medvídků. "Největší úspěch zatím zaznamenali plyšoví medvídci. Vykoupili jsme celou republiku a pořád to nestačilo, takže si je dovážíme ze zahraničí. Teď připravujeme hrníčky,“ říká Hovorka. Ekonomický přínos medvídků chce Hovorka zhodnotit až na úplném konci jejich pobytu v brněnské zoo.

Nejdřív křtiny, stěhování až za půl roku
Vedení zahrady začne v nejbližší době vyjednávat o tom, kam se budou odrůstající méďové stěhovat. "Zoologové kontaktují ostatní zahrady a na přelomu roku 2008 a 2009 by medvíďata měla vyrazit do světa,“ potvrdil mluvčí zahrady Pavel Hrazdíra.

Zařízení, do kterých Bill a Tom poputují, musí především splňovat podmínky pro chov ledních medvědů. Brněnští medvídci mají co nabídnout. "Medvíďata jsou z přirozeného odchovu, mají tedy přirozené pudy a jsou ideální pro založení chovu. Jejich role budoucích otců by měla být zajištěna,“ řekl Hrazdíra.

Do konce roku je ale ještě dost času. V současné době brněnskou zoo zaměstnávají medvědí křtiny naplánované na příští sobotu. Billa a Toma pokřtí brněnský primátor Roman Onderka, jména dalších kmotrů zatím zůstávají v utajení. Jména Bill a Tom zvítězila v internetovém hlasování.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz