Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Medvědí expozice přišla o miliony z dotace. Brno chce najít viníka

  15:15aktualizováno  15:15
Zatímco ve středu ředitel brněnské zoo Martin Hovorka slavnostně poklepával na základní kámen k novému pavilonu lvů, s jinou stavbou má zoo velký problém. Radní podávají trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli expozici Beringie s medvědy a dalšími zvířaty z oblasti mezi Sibiří a Aljaškou.

V brněnské zoo poprvé z brlohu vylezlo mládě medvěda kamčatského (28. dubna 2015). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Stavbu za 76 milionů korun otevíral jen týden před komunálními volbami v roce 2010 tehdejší primátor Roman Onderka (ČSSD).

Fotogalerie

Jak se ukázalo, výběrové řízení, které proběhlo o dva roky dříve, mělo takové vady, že úředníci z Regionálního operačního programu (ROP) odmítli městu poslat 45 milionů korun z dotací EU a rozvázali s ním již uzavřenou smlouvu.

„Politická odpovědnost jde za bývalými radními a členy výběrové komise,“ tvrdí náměstek brněnského primátora Richard Mrázek (ANO).

Dodal, že se snažil s úřadem ROP dohodnout. „Zadali jsme odborné posouzení, že stavba splnila účel, k němuž byla určená. Úřad nám ale sdělil, že jsme jej nepřesvědčili,“ popsal Mrázek.

Radní původně chtěli podat trestní oznámení už loni v květnu. Teprve teď ho ale odsouhlasili definitivně, protože stále vyjednávali s úřadem ROP, zda město přece jen peníze nedostane.

„Projekt vykazoval chyby, jak v procesu výběru dodavatele, tak i v realizační stavební fázi. Úřad dospěl k závěru, že není schopen ověřit množství provedených prací, a tak tomuto projektu neposkytl dotaci,“ konstatovala Kateřina Kurková, mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod.

Firma uměle krátila cenu

Úřad vypověděl městu smlouvu na dotace v září 2013 s tím, že nelze proplatit ani jejich část, protože pochybení města jsou příliš velká. Největší problémy nastaly už při výběrovém řízení, odborný posudek jich napočítal hned deset.

Někteří uchazeči například nedoložili bezdlužnost, a proto měli být vyloučeni ze soutěže. „Za nepřípustné považuji to, že komise, která o přidělení zakázky rozhodovala, nebyla usnášeníschopná,“ řekl náměstek Mrázek.

Navíc se ukázalo, že vítězná firma Syner vyhrála jen proto, že položky uměle zkrátila o asi 13,5 milionu korun. Pokud by zahrnula všechny jako ostatní uchazeči, nevyhrála by.

Ředitel zoo Hovorka, který byl ve výběrové komisi, říká, že o trestním oznámení nic neví. „Já jsem nic neposuzoval, za přípravu materiálů jsou zodpovědní úředníci investičního odboru magistrátu a firma, která zakázku pro město administrovala,“ podotkl.

„Pokud se někdo dopustil pochybení, tak ten, kdo podklady zpracovával. Jestliže byly komisi předložené falešné dokumenty, tak jsme neměli šanci to odhalit. Na jejich studování ani nemáme na komisi čas,“ popsal Hovorka.

Zakázku za celkem 76 milionů korun řešila pro město firma Wallet. Její jednatel Martin Cetkovský byl ještě před dvěma lety starostou za ODS ve Svitávce na Blanensku. „Pan Cetkovský je v zahraničí, má dovolenou. Já o této zakázce nic nevím,“ řekl Vladimír Pavlů ze společnosti.

Je to tak dávno, že si to nepamatuju, prohlásil radní

V tehdejší radě, která v roce 2008 zakázku na vybudování Beringie schválila, seděli i dva lidé z nynějšího vedení města – náměstek primátora Martin Ander (Strana zelených) a radní Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Ten říká, že si na zakázku nevzpomíná. „Je to tak dávno, že si to prostě nepamatuji. Nechám to na dalším postupu orgánů činných v trestním řízení. Nemám k tomu co říct,“ sdělil Suchý.

Náměstek Ander říká, že zvedl ruku pro úterní usnesení rady o podání trestního oznámení. „Bylo by absurdní, kdybych tehdy jako radní prováděl něco nekalého a zároveň teď na sebe podával trestní oznámení. Rada neměla k dispozici materiály, které by mohly svědčit o tom, že došlo při výběrovém řízení k chybám,“ uvedl Ander.

Podle něj jediný, kdo mohl chyby v tendru odhalit, byla hodnotící komise, která radě předložila zprávu a doporučení o výběru nejvhodnějšího uchazeče.

„Není v silách radních podrobně studovat jednotlivé rozpočty nabídek, od toho delegují pravomoci jednak na firmu pro administrování zakázek, a také na hodnotící komisi,“ vysvětlil Ander. „Může se to stát kdykoli znovu, i nyní,“ dodal.

Také bývalý náměstek tehdejšího primátora Onderky a nynější opoziční zastupitel Oliver Pospíšil (ČSSD) politickou odpovědnost za zfušovanou zakázku na Beringii odmítá.

„Je do určité míry pochopitelné, proč nynější rada z opatrnosti rozhodla, aby se to prošetřilo a aby bylo jasné, v čem kdo pochybil. Ale konkrétně na tuto zakázku si nepamatuji. Což svědčí o tom, že nebyl signál o žádných problémech a žádné pochybnosti v radě,“ vysvětlil Pospíšil.

Město ale nakonec o 45 milionů korun evropských dotací nepřijde. Náměstek Mrázek se dohodl s úředníky ROP, že stejnou částkou přispěje EU na nákup nových tramvají, které by měly do Brna přijít do konce letošního roku.

Podívejte se, jak se medvídě kamčatské v expozici zakouslo do ryby:
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Muž při hromadné rvačce v brněnském baru vytáhl nůž a pobodal tři lidi

(Ilustrační snímek)

Velká bitka se strhla v noci na sobotu v jednom z barů v Kozí ulici v Brně. Dvaadvacetiletý muž při ní vytáhl nůž a...

Najdete na iDNES.cz