Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Medvíďata táhnou do zoo. Návštěvnost láme rekordy

  16:20aktualizováno  20:06
Tři a půl měsíce stará dvojčata ledních medvědů v brněnské zoo lákají návštěvníky i přes nepřízeň počasí. "Venku je teď opravdu "hnusně" a za normálních okolností by se v zahradě ukázal tak jeden dva lidi denně, teď jich ale chodí i 400 až 500," pochvaluje si ředitel zahrady Martin Hovorka.

Mládě ledního medvěda - Jedno z dvojčat narozených na podzim v Brněnské zoo | foto: Zoo Brno

A i když špatné počasí přetrvá i o víkendu, lidé se nemusejí bát, že by z medvíďat neviděli ani jeden bílý chlup. "Osmdesát až devadesát procent času medvíďata i s mámou Corou tráví ve venkovním výběhu. Jim déšť nevadí. Jsou to zvířata a v Arktidě by taky nebyla ubikace, kam by se dalo schovat. Pokud už zalezou dovnitř, obvykle je to jenom na pět až deset minut, " ubezpečuje Hovorka.

Medvědím dvojčatům se skvěle daří
Malí lední medvídci z brněnské zoo pomalu objevují svět kolem sebe. A už se mezi nimi začínají projevovat i rozdíly. Zatímco menší medvídě se ještě stále drží mámy, to druhé už je podstatně hravější a zvědavější. Většinu dne ale obě medvíďata prospí v dolících slámy u bazénu. Ať se ale hnou kamkoliv nebo dělají cokoliv, všude je doprovází bedlivé oko mámy Cory.

"Zvládá to na jedničku. Jakmile vidí, že se medvíďata chovají nějak nepatřičně nebo nebezpečně, chrání je. A diriguje je packou i hlasově,“ popsal ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Pád do vody představuje pro medvídky riziko. "Plavat samozřejmě umí, mají tuto dovednost zakódovanou ve svých genech a automaticky by se jim vybavila, ale  v přírodě si na vodu mláďata zvykají postupně. A seznamuje je s ní jejich matka,“ uvedl Hovorka. Podle normálního scénáře by se tak medvíďata do bazénu měla dostat, až je tam Cora sama zavede.

Pro větší bezpečí je tu sláma i plošina
Pro všechny případy je ale u výběhu stále  připraven ošetřovatel. A od včerejška také smontovaná plošina, z níž do výběhu pohodlně dosáhne. A ve výběhu přibyla také další sláma na některých rizikových místech výběhu.

Večery a noci medvídci tráví ve vnitřním výběhu. "Smotají se kolem mámy a všichni usnou, “ nastínil Hovorka medvědí program pro tyhle části dne. Ošetřovatelé zatím nepozorují, že by Coru mateřská péče nějak extrémně vyčerpávala. "Je to otázka mateřského pudu. Zvládá to, stejně jako kterákoliv jiná máma. A tahle se s péčí prala i v době, kdy čtyři měsíce nežrala. A ještě v té době kojila, “ řekl Hovorka.

Pozornost návštěvníků snáší obyvatelé medvědího výběhu také dobře. "Cora je na lidi zvyklá už z dřívějška, “ uvedl Hovorka. A podotkl, že kvalita koukání na medvědy závisí i na návštěvnicích. Výhled na výběh má kapacitu takových 50 - 60 lidí, v případě zvýšeného zájmu záleží jen na nich, jestli se budou mačkat nebo ne,“ řekl.

Dvojčaty by chov medvědů v zoo skončit neměl
Ve výběhu by malí nezbedové měli zůstat ještě několik měsíců. Ještě v průběhu tohoto roku ale nastoupí pouť někam do světa. "Nebojím se toho, že by nám tu zůstali, lední medvědi jsou žádaným zbožím, nerodí se jich zase tolik, “ uvedl ředitel Hovorka. A dodal, že místo dvojčat by se do výběhu vrátil jejich otec, kterého zoo zapůjčila do Prahy. "Rádi bychom aby to dopadlo tak, že by Cora měla další mláďata,“ nastínil vývoj Hovorka.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Najdete na iDNES.cz