Hasiči v Habrovanech na Vyškovsku jdou poprvé do voleb s vlastní kandidátkou. Ilustrační foto.

Hasiči v Habrovanech na Vyškovsku jdou poprvé do voleb s vlastní kandidátkou. Ilustrační foto. | foto: Hasiči

Měli pocit, že jsou trnem v oku. Tak se rozhodli pro vlastní kandidátku

  • 1
Obcí, ve kterých už se nesnaží lidé dostat do zastupitelstva jen přes politické strany nebo sdružení nezávislých kandidátů, na Vyškovsku přibývá. Jejich obyvatelé mohou volit i sportovce, hasiče a další občanská sdružení.

Například habrovanští hasiči jdou poprvé do voleb. Doufají, že se tak ve vsi lépe prosadí. "Obec nám sice na činnost přispívá, ale myslíme si, že když budeme u rozhodování, prosadíme některé věci pružněji," vysvětluje Libor Kočvara, který kandiduje za habrovanské hasiče.

Další smýšlí podobně. "Pokaždé, když jsme městys žádali, aby nás podpořil, nikdy se to neobešlo bez komentářů. Místo aby byl rád, že něco děláme, měli jsme pocit, že jsme spíš trnem v oku. Tak i proto jsme letos sestavili poprvé vlastní kandidátku," říká Patrik Kabátník, lídr sdružení nezávislých kandidátů Branek v Brankovicích.

Obnovují tradice, pořádají akce

Podle sociologa Pavla Klvače je dobře, že občanská sdružení jdou do voleb. "Do zastupitelstev se začali mnohde cpát majitelé stavebních firem a další šíbři, kteří v tom viděli především svůj vlastní prospěch. U lidí z občanských sdružení, která obnovují na vesnici tradice, vysazují sady a pořádají akce pro ostatní, je předpoklad, že se nesnaží dostat do vedení obce ze sobeckých důvodů," míní sociolog Klvač.

Před lety založil Drnku, jedno z prvních občanských sdružení na Vyškovsku, ale ta ani letos do voleb nejde. "Někteří naši členové jsou na jiných kandidátkách. Uvažoval jsem o tom také, ale mám nyní tolik aktivit, že bych se této práci nemohl naplno věnovat," říká Pavel Klvač.

Navíc Drnka si už v obci získala takový respekt, že při důležitých rozhodnutích s ní stejně musí počítat. Některé nové kandidátky jsou však tak trochu záhadou. Například Dražovice 2010. Že je na ní napsaný, netušil dokonce ani její lídr Vladimír Červinka.

"Měl jsem jít do voleb jako nezávislý za sociální demokracii,“ podivil se, když se ho redaktorka MF DNES ptala, proč vytvořili v obci novou kandidátku.

V některých vesnicích naopak zůstává všechno při starém. Občanská sdružení v nich nejsou nebo ve vedení obcí být nechtějí.

Někde není ani na výběr

Například ve Hvězdlicích mají voliči na výběr jen mezi komunisty a sociálními demokraty. A Švábeničtí zase hodí hlas buď lidovcům, nebo sociálním demokratům. V Bohatých Málkovicích nemají dokonce žádnou partaj a ještě chudší výběr. Volit mohou jedině Za obec krásnější.

Podobně je tomu třeba v Dobročkovicích, kde se dokonce v podstatě ani volby konat nemusí. Pokud se totiž něco mimořádného nepřihodí, v novém sedmičlenném zastupitelstvu budou všichni zdejší kandidáti. Je jich sedm.

"Také jsem se divil, že nikdo jiný nekandiduje. Chytrých, co vykládají v hospodě, že by to dělali lépe, ale máme dost," říká dobročkovický starosta Josef Pištělák. Podle něj místní nemají na výběr, protože to nikdo jiný dělat nechce. "Mladí se stěhují pryč a ti, co přicházejí, kandidovat většinou nemohou, neboť tady ještě nemají trvalé bydliště," dodal starosta.