Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zmrtvýchvstání Mendela. Opomíjený genetik bude nyní šířit slávu Brna

  13:15aktualizováno  13:15
Nejen vila Tugendhat, ale i zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel by měl proslavit Brno ve světě. Pomoci může festival Mendel is back, nová expozice v Mendelově muzeu a třeba videomapping v Londýně či v Římě.

Příběh Gregora Johanna Mendela, který daroval lidstvu zákony dědičnosti, přiblíží návštěvníkům pomocí nejmodernějších audiovizuálních technologií nová výstava v brněnském Mendelově muzeu.

Fotogalerie

Otevře v sobotu 23. července u příležitosti víkendového festivalu k 194. výročí vědcova narození, jenž se odehraje na čtyřech místech v Brně. Má být jedním z kroků, jak Brno ztotožnit s touto světovou osobností.

„Použili jsme nejmodernější technologie a přeskočili tak do 21. století,“ konstatuje ředitel muzea Ondřej Dostál. „Chceme, aby lidé pochopili, že za 61 let svého života toho Mendel stihl hodně a že byl extrémně pracovitý.“

„Když bádal na hrachu, byl zároveň učitelem, jel do Londýna na velkou zemskou výstavu, musel fungovat jako řeholník, dokonce opat velkého kláštera, chodil přednášet do spolků po Brně a byl zaměstnaný na 150 procent,“ popisuje Dostál.

Na výstavě podle návrhu brněnského architekta Zdeňka Fránka využili autoři audiovizuální technologie. Na stěnách nejprve běží projekce, postupně zprůhledňují a za nimi vystupují exponáty, například za informacemi o vývoji genetiky se vynoří model DNA.

Cizinci znají Mendela lépe než Brňané

Lidé uvidí i části videomappingu, který loni běžel na zdi muzea ke 150 letům úmrtí Mendela. Jinde se zase proměňují fotky starého Brna z doby, kdy tady Mendel žil, nebo obrazy z jeho rodných Hynčic.

Expozice je zatím v angličtině a češtině, ale do budoucna by měla „hovořit“ až deseti jazyky. A pokud bude mít zájem, pošle si návštěvník texty a fotografie na svůj e-mail.

Masarykova univerzita, pod niž muzeum patří, si od novinky slibuje zvýšení návštěvnosti. Ta se nyní pohybuje ročně od deseti do patnácti tisíc lidí.

„Paradoxem je, že z osmdesáti procent k nám chodí cizinci. I kvůli nim jsme chtěli, aby výstava byla na světové úrovni,“ podotkl Dostál. Muzeum spolupracuje s vědci z Německa, USA, Portugalska, Švédska či Itálie. „Videomapping by měli spatřit lidé v Římě na jaře 2017 a jednáme i o Londýně,“ popisuje Dostál.

Víkend představí čtyři tváře slavného vědce

Horší je to podle něj s Brňany. „Připravujeme programy pro děti a důchodce a přes ně chceme Mendela dostat víc do hlav místních,“ sděluje Dostál.

Mendelův festival

Sobota 23. července

  • Mendel včelař (MU, Komenského náměstí): 15.00–18.00 interaktivní workshopy, včelař v akci, audioshow včelín, 21.00–24.00 audiovizuální světelná show
  • Mendel genetik (SOŠ a SOPŠ Jánská): 21.00–24.00 světelná instalace na fasádu budovy
  • Mendel meteorolog (podzemí divadla Reduta): 15.00–24.00 audiovizuální show Smršť nad Brnem
  • Mendel člověk a kněz (Mendelovo muzeum): 13.00 otevření stálé expozice


Neděle 24. července

  • 9.00, 11.00 mše svatá v balizilice Nanebevzetí Panny Marie

Více na ticbrno.cz

Pro obyvatele Brna je také určena víkendová akce Mendel is back, kterou pořádá turistické informační centrum ve spolupráci s Mendelovým muzeem.

„Loni byly oslavy pojaté jako velkolepá videomappingová projekce na stěně augustiniánského kláštera a účastnilo se jí několik tisíc lidí,“ říká mluvčí centra Adéla Nováková (o akci jsme psali zde).

Letos organizátoři představí čtyři tváře světoznámého Brňana (jako genetika, meteorologa, včelaře a člověka a kněze) na čtyřech místech – Mendlově náměstí, v SOŠ a SOPŠ v Jánské ulici, v podzemí divadla Reduta a na Masarykově univerzitě na Komenského náměstí.

Podle Novákové ale nejde jen o jednorázovou akci. „Dalšími příklady jsou třeba letní city tours, kdy jedna nese přímo název Po stopách G. J. Mendela, a kdo chce, může si z Brna odvézt i suvenýr s charakteristickým hráškem a zelenou barvou. O Mendelovi mluví i expozice Mendelianum v Moravském zemském muzeu,“ podotýká Nováková.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Ukázali jsme, že lze zaútočit na bezpečnost čipů, říká brněnský expert

Sedmatřicetiletý Petr Švenda je výzkumník a pedagog na Fakultě informatiky...

Brněnský expert na bezpečnost IT systémů Petr Švenda bude dávat svým nejbližším pod stromeček zařízení proti...Najdete na iDNES.cz