Sbírka historických hraček Milady Kollárové v brněnském Muzeu hraček v Měnínské...

Sbírka historických hraček Milady Kollárové v brněnském Muzeu hraček v Měnínské bráně. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Měnínská brána je Muzeem hraček, jeho sbírka začíná v roce 1860

  • 0
V Měnínské bráně, v jediném dochovaném vstupu do středověkého Brna, sídlí nové muzeum. Patří expozici historických hraček, tedy panenek, kočárků, pokojíčků, nádobíčka, her stolních i venkovních, hraček plechových, pohyblivých, textilních i lidových, stavebnic, zvířátek, autíček, vláčků či loutek.

Dvě patra historické budovy patří na dlouhý čas historické sbírce Milady Kollárové. "Přestože jsme otevřeli nové Muzeum hraček, nejde o muzejní instituci v pravém slova smyslu. Netvoříme tady sbírku ani nemáme stálého kurátora," uvedl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

"Hračky sbírám už dvacet let. Do Měnínské brány jsem umístila zhruba polovinu svojí kolekce," sdělila Milada Kollárová.

Milada Kollárová sbírá hračky už více než dvě desetiletí. Její sbírka se nyní stala základem brněnského Muzea hraček v Měnínské bráně.Vystudovaná výtvarnice, která tká gobelíny a na škole se věnovala právě oboru hračka, si prý na svých exponátech nepovažuje ceny ani historické vzácnosti.

V Měnínské bráně vystavila hračky, které braly děti do ruky od roku 1860 až do konce 70. let minulého století. "Mám ráda věci, ke kterým znám i příběh. To je případ malovaných kostek z roku 1944. Holčička i její maminka zahynuly při jednom z náletů na Brno. Rodina mi do sbírky tento mimořádný exponát věnovala," uvedla sběratelka.

Hračky podle ní prostě nestárnou, což je třeba případ dvou nádherně vybavených obchůdků z roku 1905 a 1932.

V přízemí bude herna

Pořadatelské muzeum vyhradilo horní patro hračkám pro kluky, vstupní velká prostora patří dívenkách. Podle Cipriana za několik týdnů v dolním traktu Měnínské brány vznikne velká dětská herna.

Brněnské Muzeum hraček v Měnínské bráně nabízí vedle panenek i desítky medvědů.Ve sbírce historických hraček Milady Kollárové v brněnském Muzeu hraček v Měnínské bráně se objevily také loutky.Sbírka historických hraček Milady Kollárové v brněnském Muzeu hraček v Měnínské bráně.

"Nejvzácnější jsou pro mne lidové hračky. Prostě něco autentického, čeho se dochovalo minimum. O vzácné a drahé panenky s porcelánovými hlavičkami často celé generace vzorně pečovaly," doplnila Kollárová, která dává přednost českým hračkám dříve věhlasných tuzemských firem jako Schovanek, Hamiro či Merkur.

Sbírka historických hraček Milady Kollárové se stala základem brněnského Muzea hraček v Měnínské bráně.Sbírka historických hraček Milady Kollárové v brněnském Muzeu hraček v Měnínské bráně.

Sbírka historických hraček je podle Kollárové určena také odrostlejším generacím. Při procházce dvoupatrovou expozicí, kterou lze navštívit každý den od 10:00 do 18:00, totiž mnozí dospělí na dětství, s nimiž si hrávali a které jim právě tento věk symbolizuje.

muzeum hraček

Měnínská brána 7, Brno, pondělí až neděle od 10:00 do 18:00. Prodej vstupenek končí 30 minut před uzavřením.
Vstupné: 60 Kč, snížené: 40 Kč, rodinné: 140 Kč (2 dospělí + 1 až 4 děti do 15-ti let), děti ve školní výpravě: 30 Kč, skupina dětí do 6-ti let: 20 Kč.
Objednávky školních skupin
Eva Picmausová - picmausova@spilberk.cz, tel.: 542 123 618
Alena Najbertová - najbertova@spilberk.cz, tel.: 542 123 618
O státních svátcích je Měnínská brána na rozdíl od ostatních objektů Muzea města Brna v letošním roce uzavřena.