Na D1 instalují kamerový systém. Bude měřit rychlost aut.

Na D1 instalují kamerový systém. Bude měřit rychlost aut. | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Pokuty pro Čechy ano. Cizinci, které vyfotí radar, jim často uniknou

  • 101
Po opravovaném úseku dálnice D1 mezi Ostrovačicemi a Kývalkou denně projede asi 46 tisíc aut. Na dodržování rychlosti tam dohlíží speciální radar, který na jaře nainstalovalo Ředitelství silnic a dálnic. Těm, kteří ji překročí, hrozí pokuta ve výši tisíce korun. V případě cizinců je ale těžko vymahatelná.

„Občas to v tomto měřeném úseku vypadá tak, že čeští řidiči jedou spořádaně v pravém pruhu maximálně devadesát kilometrů v hodině a levým pruhem fičí auta s rakouskými značkami. Nedávno kolem mě jeden řidič s vídeňskou registrační značkou projel v měřeném úseku asi stodvacetikilometrovou rychlostí. Pokuty se očividně nebál,“ popsal řidič, který po dálnici D1 z Brna do Prahy a zpět jezdí pravidelně (o instalaci kamer na D1 jsme psali zde).

V uzavírkách je maximální povolená rychlost osmdesát kilometrů za hodinu. Řidiče, kteří ji nedodržují, vyfotí kamery a data odešlou do obcí s rozšířenou působností, kde vystaví pokutu. V tomto případě jsou to Rosice pro směr z Brna na Prahu a Šlapanice v opačném směru.

Spolupráce s úřady v zahraničí je složitá

Šlapanický úřad se o tom, že má vydávat pokuty, dozvěděl teprve týden před zahájením ostrého provozu radaru, proto ještě s vyhodnocováním dat nezačal. V Rosicích už však hlásí, že na seznamu těch, kterým musí pokutu vystavit, je i několik zahraničních aut.

„Teprve tato data zpracováváme. Na rozdíl od toho, kdy je zahraniční vozidlo zastaveno policisty na místě, jsou ale hůře vymahatelné,“ připustil vedoucí odboru dopravy v Rosicích Miloš Burian.

Pokud má auto českou SPZ, je snadné v registru vozidel dohledat majitele. V případě zahraničních to ale nejde. Stále totiž nefunguje evropský systém, který by to umožňoval. Podle ministerstva dopravy však obce musejí udělat vše pro to, aby se pokusily vlastníka daného auta najít.

„Informace o provozovateli vozidla si lze od zahraničních úřadů vyžádat, neplatí tedy, že by byli zahraniční řidiči v České republice beztrestní,“ tvrdí mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Jenže podle úředníků z dopravních oddělení je spolupráce se zahraničními úřady složitá a může se hodně protáhnout. Mnohdy to proto skončí tak, že cizinec stejně nakonec pokutě unikne.

Evropský registr začne brzo fungovat, slibuje ministerstvo

Ministerstvo dopravy ale slibuje, že evropský registr vozidel začne brzy fungovat. „V nejbližší době bude přístup do databází států Evropské unie pro zjištění provozovatele vozidla automatizován, čímž se celý proces zrychlí,“ dodal Neřold.

Modernizace úseku dálnice mezi exitem 178 Ostrovačice a exitem 182 Kývalka potrvá do konce října. Do té doby se tam v obou směrech jezdí dvěma zúženými pruhy.