Meruňky na brněnském Zelném trhu

Meruňky na brněnském Zelném trhu | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Meruňky se letos pálit nebudou, není jich dost ani do buchet

  • 6
Sadaři odhadují, že letos sklidí jen pět až deset procent běžné úrody meruněk. Překupníci za ně nabízejí téměř třikrát více než obvykle. V sadu Františka Hlaváče z Násedlovic se letos česaly na prodej meruňky jen tři dny. Pak to vzdal. Bylo jich tak málo, že to podle něj nemělo smysl.

Na prabídnou úrodu meruněk si však stěžuje jeden pěstitel vedle druhého. A Patria Kobylí, jejich největší pěstitel v zemi, dokonce tvrdí, že tato sklizeň je nejhorší za posledních třicet let.

Na vině je počasí

Sadaři říkají, že letos nejsou meruňky pomalu ani do buchet. A může za to počasí. "Vydatné deště a nižší teploty na konci dubna způsobily, že ovocné stromy masivně napadl moliniový úžeh," říká ředitel společnosti Patria Kobylí Josef Čačík a dodal, že deště jim zabránily stromy chemicky ošetřit, když kvetly.

"Když byly meruňky v plném květu, bylo chladno, včely nelétaly a neopylily je. Podobně dopadly i broskve, i těch je letos méně. Přitom stromy byly samý květ a těšil jsem se, jak bude dobrá úroda," posteskl si pěstitel František Hlaváč z Násedlovic na Hodonínsku.

Sadaři mají jen desetinu úrody

Pěstitelka Renata Škapíková z Čejče odhaduje, že letos sklidí pět, maximálně deset procent plné úrody. "Je jich velmi málo, ale jsme soukromníci a nemůžeme si dovolit je nechat na stromě," uvedla Renata Škapíková a i ona potvrdila, že letos je po meruňkách opravdu velká sháňka.

Poptávka překupníků jejich cenu někde až ztrojnásobila. "V dobrém roce se kilo meruněk vykupuje v sadu za zhruba dvanáct korun. Letos je to dvacet až třicet korun. Mně osobně nejvíce překupníci nabízeli pětadvacet korun. Když si představím, že je pak prodají za jednou tolik, zdají se mi meruňky až nekřesťansky drahé," říká František Hlaváč.

A vysvětlil, proč je nechal na stromě a dovolil, aby si je na zavařování nebo do buchet otrhali zaměstnanci.

Na brigádníky nebyl spoleh

"Brigádníci je ani česat nechtěli, protože jejich sklizeň je o hodně pracnější. Přistaví ke stromu žebřík, vylezou na něj, otrhají pár plodů a musí žebřík přenést na jiné místo. Někteří po dvou dnech už ani nepřišli a jiní si začali ulehčovat práci tím, že meruňky ze stromu otřepali. Tak jsem to utnul," vysvětluje pěstitel.

Bez tržeb za meruňky přežije, Patrie Kobylí však utrpí citelnou ztrátu. Firma, která jich loni prodala 1 100 tun, letos nesklidila téměř vůbec nic.

Přijdou o miliony

Přitom v nejúrodnějších letech vypěstuje kolem deseti procent celorepublikové produkce meruněk a zhruba polovinu jich vyváží do zahraničí.

"Je to nejhorší rok, od doby, co se tomuto oboru v Kobylí věnujeme," uvedl její ředitel Josef Čačík. Na výpadku letošní sklizně meruněk odhadem Patria tratí 16 až 20 milionů korun.

Na více než osmdesáti hektarech má meruňky i jejich druhý největší pěstitel v zemi, Sady Velké Němčice. A i ty si stýskají na velmi špatnou úrodu.