Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měsíc autorského čtení: Viewegh, Kohout i dvaatřicet Kanaďanů

  18:29aktualizováno  18:29
Červenec posledních osm let už tradičně patří největšímu českému literárnímu festivalu. Už v úterý začne jednatřicetidenní akce známá jako Měsíc autorského čtení. "Po celý červenec denně představujeme v Divadle Husa na provázku vždy jednoho autora českého a jednoho zahraničního," poznamenal programový ředitel festivalu Petr Minařík.

Pavel Kohout oslaví na festivalu autorského čtení osmdesáté narozeniny | foto: Michal Sváček

Letos padla volba na literáty z Kanady, kteří uvedou ukázky ze svých děl vždy od 18 hodin. Čeští autoři přijdou na řadu vždy o dvě hodiny později.

. kultura a zábava na 30. červen 2008

Experti na Kanadu
"Hledání identity, multikulturalismus, ovlivnění různými kulturami a národnostmi, emigrační vlny, vliv USA, ale samozřejmě také soužití dvou jazyků, a sice francouzštiny s angličtinou," vyjmenovává Minařík témata, která rezonují současnou kanadskou literaturou.

. Měsíc autorského čtení v Brně

Kdy: 1. 7. – 31. 7. 2008
Kde: Divadlo Husa na provázku
Vstupné: dobrovolné
V kolik: vždy v 18 a 20 hodin
Čestný host: Kanada

* Do Brna na literární festival Měsíc autorského čtení přijede z Kanady dvaatřicet spisovatelek a spisovatelů. Devatenáct autorů bude reprezentovat anglofonní část své země, třináct tu frankofonní.

* Bude se číst anglicky a francouzsky, český překlad budou organizátoři během čtení promítat na plátno, besedy budou tlumočené.

* V reálném čase i ze záznamu lze všechny večery Měsíce autorského čtení sledovat on-line na webu www.autorskecteni.cz

Tuzemské zájemce o kanadské písemnictví čeká opravdu reprezentativní výbor spisovatelů. "Hned první podvečer rozdáme divákům jakési studijní indexy, do kterých budeme zapisovat účast na jednotlivých kanadských čteních. Kdo jich absolvuje minimálně 80 procent, dostane od našeho festivalu potvrzení, že je laikem v oboru kanadská literatura," uvedl Minařík.

Ke kanadským lahůdkám by mělo kupříkladu patřit společné čtení Guillerma Verdecchia a Marcuse Youssefa. Setkat se bude možné i s autory indiánského původu.

"Přijede Alison Picková, jejíž rodiče žili do roku 1939 v Praze. Sama Picková nyní pracuje na románu, který je spojen s takzvanými dětskými transporty, ke kterým docházelo v této době v okupovaném Československu," prozradil Minařík o spisovatelské hvězdě srovnatelné se slavnou Margaret Atwoodovou. V Brně se například představí také anglicky píšící Sharon Butala a francouzsky píšící Louise Dupréová. Ukázky z jejich díla už dokonce vyšly v česky vydané antologii Hledání Ameriky.

Pavel Kohout oslaví na festivalu osmdesátku
Na Měsíci autorského čtení nepůjde jen o sebeprezentaci přítomných spisovatelů. Na řadu přijdou také knižní křty a premiéry.

"Myslím, že událostí bude křest knihy Vancouver Irving. Je to více než dvacet let stará sbírka textů jednoho moravského herce, která byla napsána po slavném výjezdu brněnského HaDivadla na Expo do Vancouveru v roce 1986," prozradil Minařík.

Důležitým okamžikem festivalu bude i oslava osmdesátých narozenin Pavla Kohouta, kterou pořadatelé spojí s uvedením nové knihy autorových divadelních her. Oslavy se uskuteční přesně v den autorova jubilea 20. července.

Deset tisíc diváků
Vloni festival navštívilo deset tisíc lidí, pořadatelé stejný počet očekávají také v nadcházejících dnech. "Věříme v nárůst zájemců na webu, vloni jich bylo také něco kolem deseti tisíc, tady vidíme velký prostor pro růst akce," doplnil Minařík.

Za českou stranu se na pódium v úterý jako první postaví Michal Viewegh. Jednoho z nejpopulárnějších tuzemských spisovatelů o den později vystřídá píšící výtvarník Petr Nikl. České barvy na Měsíci autorského čtení dále kupříkladu hájí publicista Antonín Přidal, prozaik, esejista, dramatik a publicista Jiří Kratochvil či novinářka Petruška Šustrová.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Pusťte na WC každého, nabídlo Brno-střed příspěvek podnikům. Zájem mají tři

Ilustrační snímek

S neobvyklou nabídkou oslovila radnice Brna-střed kavárny a restaurace v centru města. Vyzvala je, aby otevřely své...

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz