Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měsíc autorského čtení: Viewegh, Kohout i dvaatřicet Kanaďanů

  18:29aktualizováno  18:29
Červenec posledních osm let už tradičně patří největšímu českému literárnímu festivalu. Už v úterý začne jednatřicetidenní akce známá jako Měsíc autorského čtení. "Po celý červenec denně představujeme v Divadle Husa na provázku vždy jednoho autora českého a jednoho zahraničního," poznamenal programový ředitel festivalu Petr Minařík.

Pavel Kohout oslaví na festivalu autorského čtení osmdesáté narozeniny | foto: Michal Sváček

Letos padla volba na literáty z Kanady, kteří uvedou ukázky ze svých děl vždy od 18 hodin. Čeští autoři přijdou na řadu vždy o dvě hodiny později.

. kultura a zábava na 30. červen 2008

Experti na Kanadu
"Hledání identity, multikulturalismus, ovlivnění různými kulturami a národnostmi, emigrační vlny, vliv USA, ale samozřejmě také soužití dvou jazyků, a sice francouzštiny s angličtinou," vyjmenovává Minařík témata, která rezonují současnou kanadskou literaturou.

. Měsíc autorského čtení v Brně

Kdy: 1. 7. – 31. 7. 2008
Kde: Divadlo Husa na provázku
Vstupné: dobrovolné
V kolik: vždy v 18 a 20 hodin
Čestný host: Kanada

* Do Brna na literární festival Měsíc autorského čtení přijede z Kanady dvaatřicet spisovatelek a spisovatelů. Devatenáct autorů bude reprezentovat anglofonní část své země, třináct tu frankofonní.

* Bude se číst anglicky a francouzsky, český překlad budou organizátoři během čtení promítat na plátno, besedy budou tlumočené.

* V reálném čase i ze záznamu lze všechny večery Měsíce autorského čtení sledovat on-line na webu www.autorskecteni.cz

Tuzemské zájemce o kanadské písemnictví čeká opravdu reprezentativní výbor spisovatelů. "Hned první podvečer rozdáme divákům jakési studijní indexy, do kterých budeme zapisovat účast na jednotlivých kanadských čteních. Kdo jich absolvuje minimálně 80 procent, dostane od našeho festivalu potvrzení, že je laikem v oboru kanadská literatura," uvedl Minařík.

Ke kanadským lahůdkám by mělo kupříkladu patřit společné čtení Guillerma Verdecchia a Marcuse Youssefa. Setkat se bude možné i s autory indiánského původu.

"Přijede Alison Picková, jejíž rodiče žili do roku 1939 v Praze. Sama Picková nyní pracuje na románu, který je spojen s takzvanými dětskými transporty, ke kterým docházelo v této době v okupovaném Československu," prozradil Minařík o spisovatelské hvězdě srovnatelné se slavnou Margaret Atwoodovou. V Brně se například představí také anglicky píšící Sharon Butala a francouzsky píšící Louise Dupréová. Ukázky z jejich díla už dokonce vyšly v česky vydané antologii Hledání Ameriky.

Pavel Kohout oslaví na festivalu osmdesátku
Na Měsíci autorského čtení nepůjde jen o sebeprezentaci přítomných spisovatelů. Na řadu přijdou také knižní křty a premiéry.

"Myslím, že událostí bude křest knihy Vancouver Irving. Je to více než dvacet let stará sbírka textů jednoho moravského herce, která byla napsána po slavném výjezdu brněnského HaDivadla na Expo do Vancouveru v roce 1986," prozradil Minařík.

Důležitým okamžikem festivalu bude i oslava osmdesátých narozenin Pavla Kohouta, kterou pořadatelé spojí s uvedením nové knihy autorových divadelních her. Oslavy se uskuteční přesně v den autorova jubilea 20. července.

Deset tisíc diváků
Vloni festival navštívilo deset tisíc lidí, pořadatelé stejný počet očekávají také v nadcházejících dnech. "Věříme v nárůst zájemců na webu, vloni jich bylo také něco kolem deseti tisíc, tady vidíme velký prostor pro růst akce," doplnil Minařík.

Za českou stranu se na pódium v úterý jako první postaví Michal Viewegh. Jednoho z nejpopulárnějších tuzemských spisovatelů o den později vystřídá píšící výtvarník Petr Nikl. České barvy na Měsíci autorského čtení dále kupříkladu hájí publicista Antonín Přidal, prozaik, esejista, dramatik a publicista Jiří Kratochvil či novinářka Petruška Šustrová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz