Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Břeclavi letos začne stavba terminálu, Vyškov představí strážníky

  8:40aktualizováno  8:40
Na rok 2013 si jihomoravská města připravila řadu zásadních investic. Ve Znojmě skončí výstavba domova důchodců, v Břeclavi naopak začnou stavět dopravní terminál. Vedení Vyškova zase chystá projekt Poznej svého strážníka.

Vizualizace přestupního terminálu v Břeclavi. | foto: Městský úřad Břeclav

Až dosud museli cestující v Břeclavi šlapat z vlaku na autobus půl kilometru pěšky. Jednoduššího cestování se však dočkají už brzy. Letos se začne stavět nový přestupní terminál, díky kterému lidé vystoupí z vlaku a pohodlně přejdou zastřešeným průchodem pár desítek metrů přímo na autobusová nástupiště.

Kompletně hotový bude terminál v roce 2014. "Počítáme s cenou zhruba 120 milionů korun, ale doufáme, že vysoutěžíme mnohem méně," řekl místostarosta Jaroslav Parolek (ČSSD).

Vyškov čekají novinky u městské policie

Ve Vyškově zase plánují přijmout dva nové členy městské policie a odstartovat projekt Poznej svého strážníka. Ten už funguje například v Brně a spočívá v tom, že každý strážník má na starosti určitý okrsek. Na webu je pak jeho jméno i s telefonem a e-mailem, aby jej mohl každý kontaktovat.

"Státní policie je bez peněz a bude zřejmě hůř. Zajištění bezpečnosti proto bude asi čím dál více na bedrech měst," podotkl vyškovský starosta Karel Goldemund (ČSSD).

Kromě toho se ve Vyškově bude také za pět milionů korun opravovat obřadní síň. Vedení města to chce stihnout za dva měsíce prázdnin.

Jednou z nejdůležitějších událostí ve Znojmě bude letos dokončení investice do domova důchodců. Za 150 milionů korun postupně od roku 2004 vznikalo 99 lůžek. "Teď se zařizuje vybavení pokojů, hotovo bude v březnu," upřesnil znojemský místostarosta Pavel Balík (KDU-ČSL).

Úpravy čekají také znojemské sídliště Přímětice. Za dvacet milionů korun se chystají nové silnice, chodníky a vysadí se nové stromy a keře.

Ve Znojmě i v Hodoníně pak plánují zapojit se do rozsáhlých oslav výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Letos tomu bude přesně 1 150 let, co na žádost knížete Rostislava oba učenci do Velkomoravské říše přišli.

Hodonínští se dočkají nové cesty k domovu důchodců

V Hodoníně se díky opravě silnice uleví lidem, kteří chodí k místnímu domovu důchodců S-centrum. "Hodně dlouho se na to čekalo, chodník u cesty chyběl a silnice byla v hrozném stavu. Autobus měl problémy tamtudy vůbec projet," poznamenal místostarosta Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL).

V Blansku zase v prosinci vypsali soutěž na hotel Dukla, který město koupilo v dražbě za 30 milionů korun. "Čekáme, zda se ozve rozumný investor, který by zpracoval zajímavou studii, jak hotel a přilehlé náměstí využít," uvedl blanenský místostarosta Jiří Crha (ODS).

Další důležitou investicí bude vybudování parkoviště u vlakového nádraží pro dvě stě aut. "Zatím budeme chystat studii, k samotné realizaci pak přistoupíme na přelomu let 2013 a 2014," doplnil místostarosta.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Brněnské letiště stále čeká na probuzení, plán s Rumuny skončil fiaskem

Brněnské letiště v Tuřanech.

Už teď měly Brno spojovat nové pravidelné linky s Římem či Barcelonou. Nestalo se, padl totiž společný podnik s...

Sociální služby na jižní Moravě jsou bez peněz, zdržely se na kraji

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští pracovníci, kteří se starají například o staré či postižené, letos nedostali výplaty kvůli zdržení...

Najdete na iDNES.cz