Města na jihu Moravy finišují s programem na adventní svátky

  8:31aktualizováno  8:31
Nejen vánoční výzdoby v ulicích a výlohách zdejších obchodů jsou neklamným znamením, že se blíží Vánoce. S přípravami na advent už finišují i radnice většiny jihomoravských měst. A co pro letošek chystají?

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Znojemský advent začne v neděli 27. listopadu společným rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. "Odstartuje tím pestrý čtyřtýdenní program zahrnující tradiční trhy, hudební vystoupení, pohádky, mikulášskou nadílku, tematické prohlídky podzemí, projížďky vláčkem, Ježíškovu poštu a pohádky v podzemí," nastínila mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Kromě vánočních trhů s řemesly a občerstvením zaplní Masarykovo náměstí dřevěný kolotoč pro děti, vánočně nazdobený žebřiňák a svítící adventní věnec na kašně. V jeho spodní části vyroste pódium, na kterém budou o víkendech znít vánoční koledy v podání souborů a další akce.

Do organizace se zapojí také Jihomoravské muzeum a znojemské farnosti. Doprovodné akce se uskuteční také v Jihomoravském muzeu, Minoritském klášteře, na Znojemském hradě a v tamních kostelích.

Kompletní přehled všech akcí včetně místa konání lze najít na webu znojmocity.cz. O předvánoční výzdobu Znojma se opět postarají i děti. Obrokovou ulici budou lemovat stromky, jejichž výzdobu mají jako každý rok na starosti děti a žáci z mateřských a základních škol. "Stromečků bude celkem pětadvacet," doplnila mluvčí.

Vyškov mění vánoční trhy, v Hodoníně bude veřejná sbírka

Ve Vyškově se od 9. do 21. prosince uskuteční na tamním Masarykově náměstí tradiční vánoční trhy. "Budou organizovány jinou formou než doposud. Město k tomuto účelu zakoupilo osmnáct dřevěných stánků. Prodej mimo ně nebude možný," uvádí pracovníci radnice na webu města. Na stáncích se pak bude moci objevovat jen zboží s vánoční tematikou.

Hodonín i tentokrát chystá vánoční jarmark. Uskuteční se od 14. do 17. prosince na pěší zóně, kde budou prodejní stánky. "Na jarmarku bude připraven kulturní program, v němž se představí se svými vánočně laděnými vystoupeními děti z hodonínských základních a mateřských škol. Připraveno je i folklorní vystoupení," přiblížila mluvčí radnice Petra Kotásková.

Součástí hodonínského jarmarku bude druhý ročník vánoční veřejné sbírky, která potrvá od 14. až do 23. prosince a kromě místa konání jarmarku bude kasička umístěna také v budově městského úřadu na Národní třídě.

"Cílem sbírky bude přispět na Domov pro matky s dětmi v Hodoníně, který poskytuje ubytování těhotným ženám a matkám s dětmi, jež se ocitly v nepříznivé sociální situaci," dodala mluvčí radnice.

V Blansku startují na náměstí Republiky vánoční trhy 25. listopadu při příležitosti rozsvícení vánočního stromu. A den předtím se ještě uskuteční vánoční farmářské trhy. "Bude to podobné jako každý rok, tedy od rána vánoční trhy a před samotným rozsvícením stromu bude kulturní program," popsal vedoucí blanenského odboru školství a kultury František Alexa.

Břeclav chystá "tichý" ohňostroj na vánoční hudbu

Břeclavské čeká takzvaná Adventní inspirace v synagoze. Připravena je na 26. listopadu. Na této tradiční akci si lidé od 9:30 do 16 hodin budou moci zakoupit medovinu, ručně vyráběné šperky, vánoční ozdoby i perníky. Výrobu vánoční dekorace tam předvede místní květinové studio. Akci osvěží i folklorní a pěvecké sbory.

"A od 18. do 21. prosince pak v Břeclavi máme vánoční slavnosti spojené s programem a vánočním jarmarkem. Končíme 21. prosince v 18 hodin tradičně tichým ohňostrojem na vánoční hudbu," popsala Radka Kobrová z břeclavského kulturního střediska.

Vánoční trhy v Břeclavi budou mít podobný průběh jako v minulých letech. "Konat se budou na pěší zóně ulice 28. října. Ohňostroj pak bude k vidění v parku," doplnila Kobrová.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Školák pomohl muži s epilepsií, záchranářům pak daroval anděla

Dvanáctiletý hokejista Vojta pomohl v Hodoníně muži s epilepsií. Za odměnu jej...

Pohotovou reakcí pomohl dvanáctiletý chlapec v Hodoníně muži, kterého na ulici postihl epileptický záchvat. Díky...

Najdete na iDNES.cz