Města na jihu Moravy finišují s programem na adventní svátky

  8:31aktualizováno  8:31
Nejen vánoční výzdoby v ulicích a výlohách zdejších obchodů jsou neklamným znamením, že se blíží Vánoce. S přípravami na advent už finišují i radnice většiny jihomoravských měst. A co pro letošek chystají?

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Znojemský advent začne v neděli 27. listopadu společným rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. "Odstartuje tím pestrý čtyřtýdenní program zahrnující tradiční trhy, hudební vystoupení, pohádky, mikulášskou nadílku, tematické prohlídky podzemí, projížďky vláčkem, Ježíškovu poštu a pohádky v podzemí," nastínila mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Kromě vánočních trhů s řemesly a občerstvením zaplní Masarykovo náměstí dřevěný kolotoč pro děti, vánočně nazdobený žebřiňák a svítící adventní věnec na kašně. V jeho spodní části vyroste pódium, na kterém budou o víkendech znít vánoční koledy v podání souborů a další akce.

Do organizace se zapojí také Jihomoravské muzeum a znojemské farnosti. Doprovodné akce se uskuteční také v Jihomoravském muzeu, Minoritském klášteře, na Znojemském hradě a v tamních kostelích.

Kompletní přehled všech akcí včetně místa konání lze najít na webu znojmocity.cz. O předvánoční výzdobu Znojma se opět postarají i děti. Obrokovou ulici budou lemovat stromky, jejichž výzdobu mají jako každý rok na starosti děti a žáci z mateřských a základních škol. "Stromečků bude celkem pětadvacet," doplnila mluvčí.

Vyškov mění vánoční trhy, v Hodoníně bude veřejná sbírka

Ve Vyškově se od 9. do 21. prosince uskuteční na tamním Masarykově náměstí tradiční vánoční trhy. "Budou organizovány jinou formou než doposud. Město k tomuto účelu zakoupilo osmnáct dřevěných stánků. Prodej mimo ně nebude možný," uvádí pracovníci radnice na webu města. Na stáncích se pak bude moci objevovat jen zboží s vánoční tematikou.

Hodonín i tentokrát chystá vánoční jarmark. Uskuteční se od 14. do 17. prosince na pěší zóně, kde budou prodejní stánky. "Na jarmarku bude připraven kulturní program, v němž se představí se svými vánočně laděnými vystoupeními děti z hodonínských základních a mateřských škol. Připraveno je i folklorní vystoupení," přiblížila mluvčí radnice Petra Kotásková.

Součástí hodonínského jarmarku bude druhý ročník vánoční veřejné sbírky, která potrvá od 14. až do 23. prosince a kromě místa konání jarmarku bude kasička umístěna také v budově městského úřadu na Národní třídě.

"Cílem sbírky bude přispět na Domov pro matky s dětmi v Hodoníně, který poskytuje ubytování těhotným ženám a matkám s dětmi, jež se ocitly v nepříznivé sociální situaci," dodala mluvčí radnice.

V Blansku startují na náměstí Republiky vánoční trhy 25. listopadu při příležitosti rozsvícení vánočního stromu. A den předtím se ještě uskuteční vánoční farmářské trhy. "Bude to podobné jako každý rok, tedy od rána vánoční trhy a před samotným rozsvícením stromu bude kulturní program," popsal vedoucí blanenského odboru školství a kultury František Alexa.

Břeclav chystá "tichý" ohňostroj na vánoční hudbu

Břeclavské čeká takzvaná Adventní inspirace v synagoze. Připravena je na 26. listopadu. Na této tradiční akci si lidé od 9:30 do 16 hodin budou moci zakoupit medovinu, ručně vyráběné šperky, vánoční ozdoby i perníky. Výrobu vánoční dekorace tam předvede místní květinové studio. Akci osvěží i folklorní a pěvecké sbory.

"A od 18. do 21. prosince pak v Břeclavi máme vánoční slavnosti spojené s programem a vánočním jarmarkem. Končíme 21. prosince v 18 hodin tradičně tichým ohňostrojem na vánoční hudbu," popsala Radka Kobrová z břeclavského kulturního střediska.

Vánoční trhy v Břeclavi budou mít podobný průběh jako v minulých letech. "Konat se budou na pěší zóně ulice 28. října. Ohňostroj pak bude k vidění v parku," doplnila Kobrová.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

Policistům při stíhání motorky selhalo auto, zastavili ji druhý den

Terénní motorka šestadvacetiletého jezdce, který se s ní proháněl v lese ve...

Porucha služebního auta překazila na Hodonínsku policistům pronásledování terénní motorky, na níž ujížděl muž známý...

Ve městech se dnes už nedá žít, říká budovatel zelených staveb

Slavkovskou firmu Liko-s budoval Libor Musil od začátku 90. let. Teď se...

Mezi průmyslovými budovami poblíž vlakového nádraží ve Slavkově u Brna se jedna výrazně vymyká. U umělého jezírka stojí...

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Najdete na iDNES.cz