Centrum Brna s katedrálou svatého Petra a Pavla.

Centrum Brna s katedrálou svatého Petra a Pavla. | foto: MAFRA

ANO dotáhne svůj plán, městské firmy Brna se spojí v koncernu

  • 13
Teplárny, veletrhy, dopravní podnik a dalších šest městských firem Brna pod jednotným vedením. To je vize koncernového řízení, s níž brněnské ANO vstupovalo do komunálních voleb v roce 2014. A na úterním zastupitelstvu hnutí předloží projekt ke schválení.

Hlavními výhodami mají být spolupráce, transparentnost a lepší možnosti při investicích.

„Firmy si mohou i finančně vypomoct a velmi se ušetří. Třeba za kybernetické zabezpečení musí šest městských firem dát odhadem 40 až 50 milionů korun. V koncernu můžeme uplatnit dotaci a vyjde nás to na desetinu,“ přiblížil radní Pavel Staněk z hnutí ANO, jenž má koncern na starosti.

Společně městské firmy otočí ročně asi devět miliard korun a zaměstnávají na pět tisíc lidí. V případě schválení by celý systém spadal pod vedení expertního koncernového výboru a podléhal také dozoru městské rady. Ta by dávala pokyny, o větších zakázkách má navíc rozhodovat zastupitelstvo, jež doposud o hospodaření firem nemělo ucelený přehled.

Firmy spadající pod Brno

  • Město ovládá devět společností: Brněnské komunikace, Dopravní podnik města Brna, Lesy města Brna, Pohřební a hřbitovní služby města Brna, SAKO Brno, StarezSport, Teplárny Brno, Technické sítě Brno, Veletrhy Brno.
  • Do koncernu zvažuje zařadit také Brněnské vodárny a kanalizace, kde vlastní 51 procent akcií.

Právě na úterním zasedání se ale dá očekávat třaskavá debata. Sloučení se nelíbí hlavně opozici. Kritizuje přílišný politický vliv, oborovou nesouvislost firem nebo nesmyslné přelévání peněz mezi společnostmi.

„Je tady velké riziko, že vliv nad touto silou akciových společností města bude koncentrován do rukou několika málo osob,“ řekl již dříve Oliver Pospíšil z ČSSD.

Jeho stranický kolega Jiří Oliva, jenž v městských firmách dlouhodobě působí, ale kritiku mírní. „Záleží na lidech, kteří ve vedení rozhodují. Pokud znají problematiku a budou rozhodovat odborně, bude vše v pořádku,“ podotkl Oliva.

Proti koncernu dlouhodobě vystupuje spolek Brno+. „Těch devět firem by v koncernu fungovalo jako za socialistického plánování. Sníží se jejich efektivita i pozice mezi konkurencí. Některé ani nefungují na reálném trhu, to těm ostatním může uškodit,“ míní předseda spolku Robert Kotzian z ODS.

Myšlenka koncernu v minulosti zapříčinila krizi hnutí a málem kvůli ní padla koalice v roce 2015, když lidovci a ANO nemohli najít shodu v míře odpolitizování firemních vedení.

„Dnes už máme od koaličních partnerů podporu. Na koncernu jsme se shodli, do větší hloubky půjdeme po zaběhnutí systému,“ uvedl primátor Petr Vokřál z hnutí ANO.

Pokud zastupitelé návrh schválí, musí verdikt potvrdit radní. Ti už vydali doporučení pro schválení. „Když všechno půjde hladce, proces nastartujeme koncem října, nejpozději v listopadu,“ slíbil radní Staněk.