Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Metalový festival přispěl k pádu starostky, teď mu hrozí konec

  15:32aktualizováno  15:32
Když před třemi týdny hodonínští zastupitelé odvolávali starostku Milanu Grauovou (ANO), jako jednu z hlavních chyb jí vyčítali, že radnice nadstandardně podporovala festival Made of Metal, který spolupořádal její manžel s dcerou. Její rodina žádala po městě mimořádnou dvoumilionovou podporu.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nyní se hodonínská radnice dostala do kuriózní situace. Hudební akci, na kterou dorazilo v srpnu přes pět tisíc fajnšmekrů z více než dvaceti zemí, nakonec chce podpořit.

„Nemůžeme nikomu dát dva miliony korun bez toho, že bychom měli přesný pohled do financování. Na druhou stranu je ale pravdou, že tento festival je pro město velmi významný, a jsme si vědomi toho, že je potřeba ho finančně podpořit,“ uvědomil si nový hodonínský starosta Milan Lúčka (ANO).

„Všichni radní jsme jednoznačně pro, aby Made of Metal v Hodoníně zůstal. Jedná se o jeden z pěti největších festivalů svého druhu v České republice, na který přijíždí mnoho návštěvníků nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. To nám dělá dobré jméno,“ doplnil místostarosta Jiří Janda (ČSSD).

Hodonínští politici v úterý odsouhlasili přijetí stotisícové dotace na pořádání festivalu od Jihomoravského kraje, o kterou zažádal za pořadatele hodonínský dům kultury.

„To je konečně první pozitivní zpráva, kterou jsme od nového vedení města dostali. Obávám se ale, že přišla poněkud pozdě,“ sdělila za pořadatele Lenka Grauová. „Máme připravená zajímavá jména, ale museli jsme s nimi přestat jednat, protože bez jasné podpory to nejde. Toho okamžitě využili organizátoři konkurenčních festivalů, kteří si je rychle rozebírají,“ dodala.

Fanoušci sepsali petici

Dcera exstarostky přitom nechce uspořádat příští ročník ve skromnějších podmínkách. „Touto cestou nemůžeme jít, protože by tím festival ztratil svou tvář. Osobně se proto mnohem víc přikláním k myšlence vypustit rok 2016 a pokračovat v něm až v roce 2017, byť je to myšlenka hodně bolestivá,“ podotkla Grauová.

Mezitím na radnici dorazila jedna z nejrozsáhlejších petic, jakou kdy Hodonín řešil. Zhruba patnáct stovek signatářů žádá zachování festivalu v Hodoníně.

„Neodpověděli jsme na ni, protože jsme přesvědčeni, že takto velký počet lidí není možné odbýt jen písemnou odpovědí. Chceme se s jejími organizátory sejít a vysvětlit jim naše stanovisko,“ plánuje Janda.

Jedna z hlavních organizátorek akce nazvané Za podporu festivalu Made of Metal v Hodoníně Jitka Hrabovská se schůzce nebrání. „Hlavně by ale měla radnice jednat s pořadateli festivalu. Je nezbytné přejít od slov k činům,“ apeluje Hrabovská.

Akce se může přestěhovat

Na co pořadatelé Made of Metal vlastně chtějí peníze použít? Podle Grauové jimi nehodlají zaplatit zvučná jména, ale zajistit infrastrukturu.

„Museli jsme na vlastní náklady zajišťovat elektřinu, vodu a veškeré další zázemí, které by v městském areálu mělo být samozřejmostí,“ vyjmenovala. „Pokud bychom nemuseli platit tyto věci ze svého, o podporu bychom žádat nemuseli,“ dodala Grauová.

Zároveň připouští, že významná metalová akce se může přesunout jinam. „Areál u Hodonína se nám líbí, ale je třeba být připraven. Pokud bychom se stěhovali, tak bychom hledali opět podobný prostor, ale zřejmě u většího města,“ doplnila Grauová.

Přesunutí festivalu se lidem, kteří se podepsali pod petici, nelíbí. „Chtěli bychom Made of Metal zachovat v Hodoníně. Návštěvníkům se areál moc líbil a mnozí si pochvalovali návštěvu města, hlavně koupaliště a restaurací,“ poznamenala Hrabovská. „Hlavně ze zahraničí přišlo mnoho nadšených ohlasů. Přesun by nás proto velmi mrzel, ale dal by se pochopit.“

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz