Petr Švábenský a jeho matka Ludmila prodali na podzim 2012 alkohol muži z Brna,...

Petr Švábenský a jeho matka Ludmila prodali na podzim 2012 alkohol muži z Brna, který poté zemřel na otravu alkoholem. Případ začal řešit brněnský krajský soud. | foto: ČTK

Kéž bych se z lahve napila sama, litovala obžalovaná z otravy metanolem

  • 9
Soud začal dnes řešit brněnskou část takzvané metanolové kauzy. Před soudem stojí drobný obchodník s alkoholem Petr Švábenský a jeho matka. Podle obžaloby prodali jedovatý alkohol muži, který zemřel v listopadu 2012 na otravu metanolem. Oběma hrozí desetiletý trest a placení odškodného přes dva miliony korun.

První člověk na otravu metanolem zemřel na jihu Moravy na začátku září 2012. Tehdy se ještě nevědělo, kde se jed bere a kolik je ho mezi lidmi.

Pětapadesátiletý Pavel D. zemřel podle obžaloby v Brně na stejnou otravu až koncem listopadu. Česká republika už měla za sebou prohibici a stát zavedl řadu bezpečnostních opatření.

Přesto drobný obchodník s alkoholem Petr Švábenský podle spisu koupil rum a vodku, které těmto bezpečnostním opatřením neodpovídaly, a Pavlovi D. tento alkohol prodal.

Švábenský se proto od čtvrtka zpovídá před brněnským městským soudem z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Hrozí mu až deset let vězení.

Stejně jako jeho matce Ludmile, u které si otrávený muž alkohol vyzvedl. "Bohužel jsem se z té špatné dávky nestihla napít dřív než on," povzdechla si při své výpovědi obžalovaná žena. Alkohol, který neprodala někomu jinému, totiž měla od syna i pro svoji potřebu.

Bez kolku a faktury: za polovic

Obchodování s alkoholem se čtyřiatřicetiletý Švábenský věnoval několik let. Aby měl větší zisk, kupoval ho podle svých slov obvykle bez kolku a bez faktur.

Jezdil si pro něj do firmy Provial Hranice na Přerovsku, kde jednával s Petrem Čaganem. Ten je obžalovaný v jiné větvi metanolové kauzy. "Za litr rumu nebo vodky jsem platil 55 korun, prodával jsem je za osmdesát," popsal Švábenský.

Alkohol také rozdával přátelům k narozeninám či jako dárky. "Sám jsem ho také pil a vozil jsem ho i matce. Přece bych to nedělal, kdybych věděl, že je otrávený," vypověděl Švábenský.

Kdy metanol zabíjel

První oběť zemřela na otravu metanolem 3. září 2012 v Havířově.

V 8. září byli v nemocnicích v Kyjově a Znojmě s podezřením požití metanolu hospitalizováni dva muži. Oba po pár dnech zemřeli. Byly to první případy otravy mimo Moravskoslezský kraj.

Prohibice kvůli otravám začala platit 14. září. Uvolněna 27. září 2012.

Do prodeje poté mohl jít alkohol vyrobený do 31. prosince 2011. Lihoviny vyrobené v průběhu roku 2012 se mohly začít prodávat pouze s novým kolkem a bezpečnostním certifikátem.

Pavel D. si jedovatý alkohol koupil až po skončení prohibice, zemřel 25. listopadu 2012 v Brně.

V metanolové aféře je několik desítek obžalovaných. Proces s hlavní zlínskou větví skončil v květnu, kdy údajní dva hlavní míchači Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali doživotí. Další obžalovaní se zpovídají u soudů v celé republice.

Rum a vodku prý z velkoobchodu vozil nejprve v pětadvacetilitrových kanystrech. Ty měl u sebe i v době prohibice, a nechal si je otestovat. "Všechny kanystry byly s metanolem. Vylil jsem je do potoka a později jsem je u Čagana reklamoval. Ale neuspěl jsem," vzpomínal obžalovaný muž.

Ani po této zkušenosti ovšem s Čaganem podle spisu nepřestal obchodovat, po skončení prohibice si odvezl další lahve s alkoholem. Tentokrát už sice měly kolek, bezpečnostní certifikát však ne.

Kvůli kolku si podle něj Čagan naúčtoval 110 korun za litr a Švábenský na to napřed nechtěl přistoupit. Jeho zákazník Pavel D. však podle spisu o alkohol stál i za tuto vyšší cenu. A tak ho Švábenský koupil a přes svoji matku poslal do Brna.

Zaměstnanci velkoobchodu Provial u soudu prodej nekolkovaných pětadvacetilitrových barelů alkoholu popřeli. Zboží prý nikdy ani neprodali bez faktury. Připustili ovšem, že se Švábenským obvykle jednal Čagan. Ten vypovídat odmítl.

Soud bude pokračovat na začátku září. Obhájce Pavel Holub se patrně bude snažit dokázat, že jedovatý alkohol si mrtvý muž mohl koupit i jinde. Množství metanolu v jeho lahvi a ve vzorcích od Švábenského totiž není stejné.